از سری مقالات مسابقه مقاله نویسی _ همسفر مهدی
چهارشنبه 28 بهمن 1394 ساعت 22:36 | نوشته ‌شده به دست مسافر امیر امانی | ( نظرات )اعتیاد به مواد مخدر، یکی از معضلات بهداشتی، روانی و اجتماعی جهان امروز است. آمارهای منتشره از سازمان های بین المللی به خصوص سازمان بهداشت جهانی، کمیته جهانی مواد مخدر و سازمان یونسکو حاکی از افزایش فزآینده مصرف این مواد در سطح جهان است، تنها تفاوت موجود بین کشورها در الگوی مصرف آنهاست. بدیهی است که گسترش این روند، تشبیه بر ریشه ی بنیادهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی یک جامعه می زند و در نهایت آن را به انحطاط می کشاند.
امروزه این مشکلات چنان خودنمایی می کند که هیچ کشوری نمی تواند از آن مصون بماند. مسئله اعتیاد یک مشکل عمده اجتماعی است که علاوه بر تاثیر جسم و روان فرد، سلامت جامعه را از هر جهت تهدید می کند. پیشگیری از بروز این آفت ها و آسیب های اجتماعی، مستلزم درک و شناخت صحیح از آن است.
البته مشکلات کشور ما برای پیشگیری و حل این معضلات ایجاد شده زیاد است چراکه ایران در همسایگی کشوری چون افغانستان قرار دارد که بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان و تولید کننده اصلی حشیش در سطح بین المللی نیز به شما می رود، با آنکه ایران کنترل بر مرزهای خود با افغانستان و پاکستان را بیشتر کرده و رتبه اول جهان را در مبارزه با قاچاق مواد مخدر را دارا است اما به علت موقعیت جغرافیایی، یکی از اصلی ترین مسیرهای قاچاق از ایران می گذرد. بدین صورت این افیون مرگ آور به ایران آمده و از آنجا به شمال یا قفقاز و بعدا به روسیه می رود، همچنین به جنوب یعنی بندرهای ایرانی و از آنجا به کل جهان یعنی به غرب، ترکیه و اروپا می رود.

علاوه بر این مقدار قابل توجهی از این مواد مخدر در خود ایران مصرف می شود و کارتل های مواد مخدر برای اینکه این راه عبوری را در دست داشته باشند سعی بر بالا بردن مصرف مواد در ایران دارند و همچنین جلوگیری از ترک یا درمان فرد به اعتیاد افتاده را در دستور کار دارند. شاید باورتان نشود که خیلی از روش های ترک نادرست مواد را همین گروه ها ترویج می دهند که فرد معتاد هیچ گاه به درمان نرسد تا جایی که حتی در جوامع غربی و کشورهای پیشرفته این را باور کرده بودند که بیماری اعتیاد یک بیماری ناعلاج، مزمن و پیش رونده می باشد.

علیرغم اینکه اعتیاد یکی از پیچیده ترین بیماری ها می باشد، چنانچه فرد تصمیم واقعی به ترک یا درمان اعتیاد داشته باشد و با روش درمان درست پیش رود قطعا درمان می گردد اما اگر فرد به تشخیص درستی نرسیده باشد و به عمق مشکلات و عوارض ناشی اعتیاد واقف نگردیده و تمایل واقعی جهت درمان نداشته و حتی به ادامه روند خود بیشتر تمایل داشته باشد، متاسفانه هرگونه اقدام درمانی بی نتیجه خواهد بود.

حال اگر فردی که مبتلا به بیماری اعتیاد است تصمیم به ترک مواد بگیرد در مرحله دیگر با چالشی دیگر روبه رو خواهد شد، که از چه راهی و مسیر بهتری به هدف خواهد رسید و همچنین او با انواع راه ها و روش های مختلف از طرف دوستان و آشنایان و سایت های مختلف ترک اعتیاد روبه رو خواهد شد و هر کسی که کوچک ترین آشنایی با مواد مخدر را دارد خودشان را کارشناس بالفطره ترک مواد دانسته و می خواهند اطلاعات ناقص و غلط خود را به فرد خواهان ترک القا کنند.

در طی یک قرن گذشته انواع سازمان ها، کمپ ها و نهادهای مختلف با روش های گوناگون پایه گذاری شده است که بعضی از این روش ها نه تنها سودمند نبودند بلکه آثار مخرب زیادی به جا گذاشته اند و در بعضی دیگر نهادها یا فقط به ترک مواد یا به جهان بینی فرد معتاد تکیه دارند که در هر دو حالت به علت عدم تعادل در فرد، بیمار یا برگشت دوباره به مواد را تجربه خواهد کرد و یا دچار ضعف در قوای جنسی، احساس بی حالی در بدن و در آخر ناامیدی و افسردگی را پدید می آورد.

تفاوت درمانی کنگره 60 با دیگر نهادها:

من می خواهم با بازگو کردن روش درمانی کنگره 60 مقایسه ای با دیگر نهادها و روش های ترک داشته باشم اما قصد دارم مباحث خود را بیشتر حول روش درمانی کنگره ( خصوصا روش ابداعی کنگره DST ) بگذارم زیرا با بازگو کردن خصوصیات و روش های درمانی کنگره 60 معایب و نواقص نهادها و روش های گوناگون ترک اعتیاد برجسته خواهد شد و شما با مقایسه هر روش و هر نهادی با کمی و کاستی قابل توجهی در دیگر نهادها  مواجه خواهید شد.

کنگره60:

نهادی که با هدف درمان بیماری اعتیاد که توسط مهندس دژاکام در اولین کنگره پزشکی راه کارهای اعتیاد ذر سال 1378 نوشته و پذیرفته شد که نام کنگره60 برگرفته از کتاب عبور از منطقه 60 درجه می باشد.
سه رکن اصلی این موسسه عدالت، معرفت و عمل سالم است که سرلوحه ی این مکان مقدس می باشد. کنگره60 بر این اساس بنیان گذاری شده است که فرد رها شده به دیگر معتادانی که در حال مصرف مواد می باشند کمک می کند و در کنگره به جنسیت، مذهب، ملیت و سطح اجتماعی افراد کاری ندارند و هیچ تفاوتی بین افراد قائل نمی شوند و به گذشته افراد کاری ندارند. آنچه که باعث تفاوت افراد از یکدیگر در کنگره می شود میزان خدمت سالم آنها در کنگره می باشد.

بنیان گذار کنگره 60:

موسس این کنگره و مبتکر روش DST آقای مهندس دژاکام هستند که خود سابقه 17 سال مصرف مواد مخدر را در پیشینه خود دارند و اکنون نزدیک به 17 سال است که با این روش به درمان کامل رسیده اند یعنی فردی از جنس بیماری اعتیاد هستند که این خود مزیتی به حساب می آید. زیرا کاملا فرد بیمار را درک می کنند و به عملکردهای فرد بیمار در حین درمان و پس از رهایی آشنا می باشند. بعضی از پزشکان و روانپزشکان درک صحیحی از بیماری اعتیاد ندارند و یا به صورت علمی در کتاب ها و مقالات مطالعه نموده اند و یا فقط توانسته اند از تجربه دیگر بیماران استفاده کنند. در این مرحله به نوعی دیگران در زمینه اعتیاد و درمان آن به علم الیقین رسیده اند، اما آقای مهندس دژاکام با سپری کردن دوران تاریکی اعتیاد و رسیدن به معرفت و آگاهی سالم و همراه با تحقیق، تفحص و شناخت درون، توانسته اند که به مرحله حق الیقین در درمان بیماری اعتیاد برسند.

ابعاد درمانی کنگره:

کنگره 60 نگاهی چند جانبه به بیماری اعتیاد دارد و از سه بعد بر روی بیماری اعتیاد کار می کند که شامل جسم، روان و جهان بینی می باشد که همانند سه ضلع یک مثلث هستند که وجود هر سه ضلع برای درمان بیماری اعتیاد لازم و ضروری می باشد که  این سه ضلع مثلث تشکیل شده از: 1) جسم  2) روان  3) جهان بینی

سفر در کنگره 60:

حرکتی از تاریکی به نور، از اضطراب به آسایش، از ترس به شجاعت و از بیماری به سلامتی و یا به طور کلی حرکت از ضد ارزش ها به سمت ارزش ها که ما در کنگره آن را سفر می نامیم.

سفر اول: زمان استفاده از مواد یا داروی جایگزین تا قطع مواد که حدود 11 ماه می باشد.

سفر دوم: دوره بدون مواد و مرحله خودشناسی است که در این مرحله فعالیت های ورزشی بیشتری انجام می شود که طول این دوره نا معلوم است.

سفر سوم: مرحله پایان ناپذیر درک نظم و راز آفرینش یا همان جهان بینی.

بازسازی جسم:

همان طور که می دانیم اعتیاد یک بیماری می باشد و برای درمان یک بیماری احتیاج به یک پزشک و متخصص آگاه، داروی مناسب درمان و زمان مناسب برای بهبودی لازم است. هر کدام از این ها درست اجراء نشوند و به آن اهمیت کافی ندهیم بهبودی درست انجام نمی شود که از یک مثلثی تشکیل شده که سه ضلع آن شامل: 1) متخصص آگاه 2) داروی مناسب 3) زمان مناسب می باشد.

متخصص آگاه:

علاوه بر آنکه آقای مهندس دژاکام فردی آگاه و کارشناسی حاذق و تمام عیار در زمینه درمان بیماری اعتیاد می باشند اما با وجود این، لژیونی تحت عنوان لژیون پزشکان تشکیل داده اند که این لژیون متشکل از بیش از 20 پزشک و روانپزشک حاذق که در زمینه بیماری اعتیاد آگاهی و دانش لازم را دارند، هفته ای یک بار تشکیل می شود که شایان ذکر است که این گروه خود جزء مسافران یا همسفران کنگره بوده اند که آموزش های لازم را زیر نظر جناب مهندس و کنگره60 دیده اند. این لژیون در مورد مباحث گوناگونی از جمله ارائه نتیجه تحقیقات در زمینه بیماری اعتیاد، روش های توزیع شربت OT و استفاده از تجربیات به دست آمده از دیگر همکاران که همه این مباحث در جهت روند بهتر درمان مسافر می باشد.

داروی مناسب:

متاسفانه بعضی از مراکز ترک اعتیاد برای ترک فرد بیمار از قرص ها یا داروهای نامناسب جهت ترک استفاده می کنند که با این کار فرد معتاد را از چاله به چاه می اندازند. از جمله این داروها متادون می باشد که یکی از فرآورده های شیمیایی است که در ابتدا برای درمان اعتیاد ساخته شده است، اما خود اعتیاد آور است. مصرف کنندگان متادون عمداٌ دچار بی حالی و افسردگی می شوند. در بررسی آماری کنگره60 در سال 93 بیش از 13 درصد مراجعه کنندگان خود، اعتیاد به متادون داشتند و 7 درصد به قرص ها و کپسول های گیاهی که این آمار خود بسیار قابل تامل می باشد.

داروی شفا بخش شربت تریاک ( OT ):

شربت تریاک حاوی تریاک، آب و کمی الکل ( به عنوان حلال) می باشد. از آن جایی که هدف کنگره بازیابی و ترمیم سیستم ایکس می باشد هیچ دارویی مثل تریاک وجود ندارد که حاوی ترکیبات و آلکالوئیدهای ضروری و مورد نیاز بدن باشد.

سیستم ایکس:

سیستم ایکس چیزی است که شامل: نوروترانسمیترها و هورمون های بدن است که کلیه فعالیت های روحی، روانی، هیجانی، جنسی و جسمی ما تحت تاثیر این سیستم است.

زمان مناسب:

مطالعات روان شناسان نشان می دهد که انسان ها بیشتر تمایل به پاداش کوتاه مدت دارند با وجود اینکه غالبا پاداش طولانی مدت نسبت به پاداش کوتاه مدت از مزایی بیشتری برخوردار می باشد و متاسفانه بعضی از کمپ ها و مراکز ترک اعتیاد سوء استفاده کرده و با جملات شعارگونه و فریب کارانه دست به کلاهبرداری از فرد بیمار داشته اند و یا دارند. ترک سریع مواد مخدر بدون استفاده از دارو ( ترک سقوط آزاد) و یا ترک سریع مواد مخدر با استفاده از دارو ( ترک شبیه سقوط آزاد) و همچنین قطع سریع مواد مخدر یا سم زدایی که باعث ایجاد شوک مخرب در فرد معتاد می شود و در تمامی از این قبیل ترک های سریع عوارضی همچون بی حوصلگی، زود خسته شدن، تنبلی، میل به خودکشی، مشکلات جنسی و افسردگی را به دنبال دارند و این را با قاطعیت به شما می گویم که ترک ناگهانی و سریع مواد تعادل جسم و روان شما را به هم خواهد ریخت و این راه کاملا غیر علمی می باشد، حتی اگر فرد ارائه دهنده یک پزشک باشد. به طور مثال: شما هیچ پزشک یا کارشناس تغذیه را پیدا نمی کنید که به شما توصیه کند برای تناسب اندام به یکباره نگذارید هیچ کالری به بدنتان برسد و یا به شما بگوید فقط کم بخورید بلکه یک کارشناس حاذق توزیع کالری به صورت مناسب و با توجه به سن، شرایط پزشکی و همچنین طوری که سلامت فرد به خطر نیفتد را به شما پیشنهاد می کند.

روش درمان تدریجی یا پله ای ( DST):

این روش از آقای مهندس دژاکام می باشد که شامل فرمولی آزموده شده که از طریق آن می توان مصرف الکل و داروهای اعتیاد آور را کم کم و به صورت پلکانی و دوره ای 21 روزه در طول مدت حداقل 10 ماه قطع و به رهایی رساند. هدف از روش DST بازیابی و ترمیم سیستم تولید مواد شبه افیونی ( سیستم X) مد نظر است که عامل و میزان زمان را بر اساس تجربه واقعی انجام گرفته شده است. عاملی که تجربه شده سندی بدون نقص است.

کاهش مواد مصرفی علاوه بر ایجاد حال خوش، اعتماد به نفس به مسافر می دهد که با گذر از هر مرحله کاهش پلکانی، شوک ملایمی به بدن وارد می شود. در طول این مدت زمان با توجه به شرایط بیمار، مصرف او می تواند متغیر باشد که زیر نظر کمک راهنماها و پزشکان مجرب کنترل می شود.

بدن انسان توانایی شگفت انگیزی در ترمیم و التیام بخشی دارد و این دوره 21 روزه زمان مناسبی است برای ترمیم اولیه و حرکت به سوی ترمیمی دیگر و این دروه 21 روزه کاملا علمی می باشد و این دوره ترمیمی در درمان بیماری های گوناگون مشاهده می شود. به طور مثال: در شکستگی استخوان هنگامی که دو استخوان را در کنار هم می گذاریم برای آنکه کال فیبروکاتیلاژینوس ( لیفی غضروفی) تشکیل شود که دو قطعه استخوان را به هم پیوند دهد حدودا 3 هفته طول می کشد.

داروهای شیمی درمانی به صورت دروه ای در فواصل 3 تا 4 هفته یک بار انجام می شود. اقدامات جهت ارزیابی پاسخ به درمان بیماران میلومی و آزمایشات مربوطه به آن طبق توصیه پزشکان باید هر 3 هفته یک بار انجام شود. کنگره 60 به اعتیاد به شکل یک بیماری نگاه می کند که علاوه بر استفاده از تجربیات واقعی انجام شده کاملا به صورت علمی بیمار را به درمان می رساند.

  مراحل درمانی در کنگره60 به صورت زیر انجام می پذیرد:
فرد مبتلا به بیماری اعتیاد که با مراجعه به کنگره60 و گذراندن دوره درمان تحت نظر راهنمای دانا و با استفاده از شربت OT (سفر اول) و بعد از آن دوران پس از رهایی تا رسیدن به خود ( سفر دوم) و بعد از آن دوران و با استفاده از دانایی به دست آمده و شناخت خود به شناخت و رسیدن به قدرت مطلق یا خداوند است( سفر سوم).

درمان اعتیاد به مواد مخدر با درمان اعتیاد به سیگار کامل می شود:

در بدن ما ماده با ساختار شبیه به نیکوتین وجود دارد و این ماده با چسبیدن به قشر سلولی باعث آزاد شدن انرژی می شود و در اثر مصرف سیگار این ماده در بدن ترشح نمی شود و نیکوتین جایگزین آن می شود و این دقیقا همان اتفاقی است که در اثر مصرف مواد به وجود می آید. بهترین روش درمان سیگار روشی است که در کنگره مورد استفاده قرار می گیرد که بهترین روش برای جایگزینی روش DST با آدامس نیکوتین می باشد.

ورزش در کنگره:

کنگره60 ورزش را به عنوان یک عامل مهم، کمکی و مکمل در درمان اعتیاد موثر می داند. این مسئله به گونه ای است که حتی بدون در نظر گرفتن عامل ورزش، درمان اعتیاد امکان پذیر است. اما به کارگیری آن به عنوان مکمل، نقش بسیار پر رنگی در تحکیم نتایج به دست آمده در درمان اعتیاد بازی می کند.

کنگره60 در سال 1383 اقدام به تاسیس تربت بدنی نموده است و هم اکنون در بیش از 15 رشته ورزشی فعالیت دارد. کنگره60 همه ساله به مناسبت 5 تیر ماه، روز جهانی مواد مخدر، المپیاد ورزشی و جشنواره عقاب طلایی را با حضور 500 ورزشکار در کمال نظم و دقت و برنامه ریزی موفق برگزار می کند. کنگره در کنار سلامتی افراد نگاهی حرفه ای هم به آن دارد که برای رسیدن به این هدف با برگزاری کلاس های آموزشی منظم زیر نظر مربیان مجرب به سوی این آرمان حرکت می کند. اکثریت این ورزش ها در پارک طالقانی در روزهای جمعه برگزار می شود و این مسئله باعث می شود که همه مسافران کلیه شعب در کنار هم قرار بگیرند و با هم آشنا شوند و نکته قابل تامل این موضوع این است که با آنکه چند صد مسافر در یک مکان حضور دارند و جمع می شوند که تا قبل از ورود به کنگره هر کدام از این مسافران خود به تنهایی آسیب های شدیدی به خود و خانواده و اطرافیان خود وارد می کردند، هم اکنون در کمال دوستی و آرامش در کنار یکدیگر به مسابقات می پردازند و همچنین بعد از خروج مسافران و همسفران از محوطه پارک، جدا از هر گونه ناپاکی و کثیف نمودن محیط زیست می باشد که این ناشی از جهان بینی در افراد کنگره است.

کارگاه های آموزشی:

هدف کنگره گروه درمانی نیست بلکه درمان گروهی می باشد. و اینکه چه حرفی را نباید بزنیم، دیگر از الفاظ ناشایست استفاده نکرده و از تجربیات هم استفاده کنیم که یکی از تاثیرات لژیون ها تاثیر پذیری است و زمانی که از لژیون ها به رهایی می رسد گویی خون تازه ای در رگ های لژیون به جریان می افتد.

دوره درمان در کنگره60 کاملا رایگان است:

کنگره60 تشکیلات تحقیقاتی مستقلی است که به هیچ گروه و ارگانی وابستگی مالی ندارد و از نظر مالی کاملا به خود متکی می باشد. در پایان هر جلسه کمک های داوطلبانه افراد جمع آوری می شود که در جهت بهبود خدمات کنگره و رسیدن به استقلال گرفته می شود. منابع مالی کنگره60 کمک های اعضاء و حامیان مردمی آن می باشد.

نشریات قلب تپنده کنگره:

نشریات شامل مکتوبات و سی دی های آموزشی می باشد که مختص خود کنگره است. از مهمترین مکتوبات کنگره60 عبور از منطقه 60 درجه و کتاب عشق می باشد که کتاب عبور از منطقه 60 درجه جامع ترین و از همه مهم تر کاربردی ترین کتاب در زمینه اعتیاد در سطح جهان می باشد. و همچنین مطالب کتاب عشق شامل سخنانی از مهندس دژاکام با استادان خود است که مثل آن را در هیچ کتابی پیدا نخواهید کرد.

آموزش های مهندس مستقیما هر هفته از طریق سی دی انجام می شود که پس از آن در دسترس افراد کنگره قرار می گیرد. تمامی اعضای کنگره اعم از راهنمایان، مسافران، همسفران و دیده بانان همگی تحت پوشش این آموزش ها باید قرار بگیرند و بدون این آموزش ها هیچ مسافری به درمان واقعی نخواهد رسید. نشریات کنگره60، ابزاری برای عبور از تاریکی و رسیدن به روشنایی ها است.

همسفر پشتیبان و حمایت کننده مسافر می باشد:

در کنگره برای همسفر هم کارگاه های آموزشی عمومی و خصوصی برگزار می شود. در کنگره به همسفر آموزش داده می شود تا نسبت به درمان اعتیاد آگاهی پیدا کند تا حس بی اعتمادی همسفر نسبت به مسافر کم رنگ شود، حضور و همراهی همسفر باعث نوعی اعتماد به نفس و قوت قلب برای مسافر می شود.

تعبیر بنیان کنگره 60 نسبت به همسفر:

عملکرد همسفر بسان یک بال پرواز است و اگر همسفر نقش خود را به درستی ایفا کند پرواز و موفقیتی با شکوه در انتظار او و مسافرش خواهد بود.

روان ( صور پنهان) :

قسمت روان یا مجموعه صور پنهان در زمان اعتیاد از وضعیت خارج می شود و این ضلع از مثلث با عملیات درمانی در بخش جسم و جهان بینی در کنگره انجام می گیرد و از سوی دیگر با شرکت دادن مسافر در کارکردهای جمعی و درمان گروهی مثل گفت وشنود در جلسات، خدمت کردن و فعال بودن در لژیون و سایر قسمت هایی که سفر اولی ها اجازه فعالیت دارند، که این فعالیت ها تاثیر کاملا مستقیم در تعادل روان و ایجاد اعتماد به نفس و سایر پارامترهای روانی دارد. مثل: صحبت کردن در جمع که یکی از حرکت هایی است که به صورت واضح و مشخص به این بخش مربوط می شود.

جهان بینی:

همان گونه که از واژه آن پیداست جهان بینی یعنی چگونه دیدن جهان، هستی و زندگی خودمان می باشد که این چگونه دیدن نقش بسیار مهمی در حالات ما و پایگاه درونی و بیرونی ما در جامعه و هستی دارد و آنچه که جایگاه ما را تعیین می نماید جهان بینی و به تبع آن عملکرد ما است.

در قسمت جهان بینی به دلیل از تعادل خارج شدن جسم و روان، تفکرات و دیدگاه های شخص دستخوش تغییرات اساسی شده است که در این حالت نوع خاصی از نگرش و جهان بینی در فرد به وجود می آید که ما به آن جهان بینی افیونی می گوییم. در این وضعیت شخص دائما در افکار منفی سیر می کند که احساس، دریافت، ادراک و برداشت او از خود، زندگی، جهان و هستی از زاویه مصرف مواد مخدر صورت می گیرد که مسافر با آموزش هایی که در کارگاه های آموزشی عمومی و خصوصی و همچنین با مطالعه کتاب های کنگره و با تهیه کردن سی دی ها و گوش کردن و کاربردی کردن آن در زندگی خود می تواند به آرامش و تعادل برسد.

کلام آخر: تعداد درمان شدگان در کنگره60 ضامن روش درست درمان اعتیاد است.
نویسنده: همسفر مهدی لژیون آقای ابوالفضل شمس
وبلاگ:  مسافر امیر امانی                 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
علیرضا نامداری شنبه 1 اسفند 1394 18:05
دست مریزاد مهدی جان از خوش سلیقگی شما در ارائه مقاله تشکر می کنم.
همسفر فخری پنجشنبه 29 بهمن 1394 15:55
آقای مهدی،خداقوت عالی بود
همسفر زری پنجشنبه 29 بهمن 1394 10:27
آقای مهدی عالی بود خدا قوت به امید خدمت در جایگاههای بالاتر
همسفر زهرا پنجشنبه 29 بهمن 1394 09:31
بسیار عالی ممنون آقای مهدی،خدا قوت به آقای امیر امانی
همسفر سمانه چهارشنبه 28 بهمن 1394 23:29
خدا قوت، بسیار عالی و جامع بود.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic