" با مواد مخدر مبارزه کنیم؟ یا اینکه بشناسیم!
جمعه 23 بهمن 1394 ساعت 04:02 | نوشته ‌شده به دست مسافر امید | ( نظرات )در سراسر دنیا مردم حداقل نام مواد مخدر را شنیده اند و بخش وسیعی ازهمین مردم با این مقوله در ارتباط هستند. برخی در بخش کاشت و برداشت، بخشی در حمل و نقل آن و عده‌ایی در خرید و فروش و متاسفانه قسمت عمده جمعیت درگیر مواد مخدر، مصرف کننده های آن  هستند و در ادامه بعضی در کار پیشگیری و درمان و برخی هم در حال مبارزه کردن و جلوگیری افزایش نرخ تولید و جابجایی و فروش و مصرف مواد مخدر با توجه به شرایط و امکانات‌شان هستند...

با این‌ همه در این بخش ها و قسمت هایی که عنوان شد تنها بخش کم فروغ و یا کمتر موفق بخش مبارزه با مواد مخدر می باشد چراکه با توجه به آمارهای ارائه شده هر ساله مواد مخدر بیشتری از مرزها عبور کرده و وارد کشورها می شود و عمده دلیل اینکه با ازبین رفتن و منحل شدن یک گروه یا به اصطلاح یک باند گروه قوی تر با اشتباهات کمتر جایگزین می گردد که مهمترین دلیل آن سود سرشار مالی است که همگان را ترغیب به مشارکت دراین امر می کند و گاهی هم دلایل سیاسی و فرهنگی که کشورهای قدرتمند برای سو استفاده از مردم و درآمدها و منابع آن کشور به نوعی اقدام به صادرات و عرضه مواد مخدر می کنند.

اما در این بین هر ساله در کشورها انواع همایش ها، جلسات، کنفرانس ها برپا شده و قراردادنامه و پیمان نامه هایی منعقد می شود که همه آنها برای جلوگیری از عرضه و انتشار مواد مخدر می باشد که میلیاردها دلار از درآمد کشورها و مالیات های پرداختی مردم را می بلعد، اما کمتر شاهد تلاشی برای کم کردن سطح تقاضای مواد مخدر بوده ایم.

اگر به عنوان یک محقق و پرسش‌گر از عامه و حتی از تحصیل کردگان درمورد اعتیاد و مواد مخدر بپرسید همه از آن به عنوان یک بلای خانمان سوز که هیچ چاره ایی برای خلاصی از آن وجود نداشته یاد می کنند که غول هفت سری است که فقط و فقط برای خانواده ها ترس و وحشت به همراه دارد، البته هم این وجود ترس و وحشت را نیز باید به خانواده ها حق داد، با وجود مواد مخدر صنعتی مثل شیشه هیچ یک از افراد خانواده و حتی خود بیمار نیز در امان نیستند و حتی برخی از همین بیماران مواد مخدر به دلیل همین ترس و وحشت ازمواد مخدر به خاطر گذشتن از ترس و تجربه مصرف و مهمتر به‌خاطر عدم آگاهی مبتلا به اعتیاد شده اند.

برخی دیگر در کمال خونسردی و آرامش معتقد هستند که بیماری اعتیاد هیچ گونه درمانی نداشته و خواهان غرق شدن بیماران در دریا و یا حداقل تبعید آنان به یک جزیره هستند و این‌گونه می نمایانند که با انجام این دو امر، مسئله اعتیاد و مواد مخدر برای همیشه حل شده و پرونده آن بسته خواهد شد.

برای به اصطلاح مبارزه با مواد مخدر کانال حفر می کنند، دیوار می کشند، پیشنهاد کشت جایگزین می دهند، حمله و برخورد نظامی و حتی در مقاطع مختلف با ایجاد طرح ها، اقدام به دستگیری عاملان فروش و مصرف کنندگان و گاهاٌ حتی اعدام و یا سایر احکام در حال مبارزه هستند. اما با این‌همه دریغ و افسوس از یک نتیجه ای کارآمد و کاهش مصرف مواد مخدر.

امروزه در هر استان و هر شهری در بخش درمان شاهد تابلو ها، تراکت‌های تبلیغاتی، بولتن‌های مختلف از کلینیک‌های درمان، درمانگاه‌ها، حتی عطاری‌ها و انواع و اقسام کمپ‌های با مجوز و بدون مجوز با اخذ هزینه‌های بسیار گزاف که خانواده ها به دلیل عدم آگاهی که هیچ راهی به غیر از این موارد ندارند با کمال میل و رغبت و با رضایت خاطر به امید سلامتی بیمارشان بدون هیچ کم و کاستی مبالغ را پرداخت می کنند، اما دریغ و افسوس که نه تنها هیچ پیشرفتی حاصل نمی کنند بلکه به عکس به عمق بیشتری از چاه اعتیاد ناخواسته سقوط کرده‌اند.

در تمامی این موارد یاد شده که همگی دست به دست هم برای مبارزه با مواد مخدر قدم برداشته اند خود جای تقدیر و تشکر دارد چراکه با نجات یک انسان از دام اعتیاد یک خانواده و یا یک طایفه سلامتی‌اش را بدست می‌آورد، اما در این میان تنها چیزی که برای خانواده ها، جوانان و مصرف کنندگان مشخص و روشن نشده، صورت مسئله اعتیاد و عدم آگاهی نسبت به مواد مخدر و انسان می باشد و حرفی از کاهش یا عدم تقاضای آن به میان نیامده است و اینکه مواد مخدر چه آثار مخرب و چه پیامدهایی برای یک فرد و سلامت جسم و روح آن دارد مشخص نشده، به همین دلیل بیمار مجدداٌ به سمت مصرف گرایش پیدا کرده و تا زمانی‌که چشم از جهان فرو نبسته باشد هیچ‌گاه طعم سلامتی کامل و تعادل را نخواهد چشید.

حال آیا زمان آن فرا نرسیده که حداقل چند واحد درسی در مورد مواد مخدر و پیامدهای مختلف آن برای دانش‌آموزان در مدارس و یا دروس دانشگاهی گنجانده شود. نکته قابل توجه این است اینجاست زمانی که در رسانه های عمومی و جراید قرار است در مورد این موضوع میزگرد یا مصاحبه‌ایی انجام شود. فرد متخصص و کارشناس دعوت شده خود حتی مواد مخدر را از نزدیک ندیده و با دستان خود لمس نکرده و تمام یافته‌ها و تجارب خود را که بطور تئوریک در دانشگاها ترم به ترم گذرانده و یا از نمونه های آزمایشگاهی تجاربی را که کسب کرده بازگو می کند، او بدون کوچک ترین شناخت نسبت به این مقوله فقط ترس را به مخاطب القا می کند. آیا این گونه جلسات و میزگرد ها مثمرثمر خواهد بود؟ واقعا در بحث پیش‌گیری چه اقداماتی باید صورت بپذیرد؟ این اقدامات چه هستند؟ آیا واقعاٌ راه علاجی هست یا نیست؟

در واقع در وهله اول همان جمله پیش گیری بهتر از درمان معروف یعنی چیزی که می تواند با مواد مخدر مبارزه کند آگاهی افراد و خانواده ها نسبت به مواد مخدر و انسان و مقوله اعتیاد است. در حال حاضر خانواده ها نسبت به یک بیماری ساده مثل آنفولانزا و یا حتی سرطان‌ها اطلاعات و آگاهی هر چند سطحی دارند، اما نسبت به اعتیاد هیچ گونه اطلاع و آگاهی در دسترس همگان نیست و متاسفانه هر روزه به خاطر مهمترین عامل یعنی جهل و ناآگاهی، بسیاری از خانواده ها از هم پاشیده و یا بی سرپرست می شوند.

این‌که چگونه می توان این علم و آگاهی را در اختیار همگان قرار داد کار دشواری نیست، فقط و فقط مقداری همت و حمیت طلب می کند که از مراکزی که با این مقوله آشنا بوده و هرساله بسیاری از بیماران را درمان می‌کند یاری جست، قطع به یقین مراکزی هستند که برای بیماران کیسه ندوخته‌اند و می‌توانند در این راه یاریگر خانواده ها باشند و تجارب‌شان را در اختیار همه بیماران قرار دهند.

به امید روزی‌که همه افراد مبتلا به مواد مخدر و خانواده ها به علم و آگاهی دست پیدا کرده و در صلح و آرامش زندگی کنند.

           


                                               مسافر امید لژیون آقای احمدجعفری

                                                                 شعبه آکادمی


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه شنبه 24 بهمن 1394 01:55
تشکر از آقا امید بایت مطلب مفید و آموزنده ای که ارائه کردند.
همسفر عزت جمعه 23 بهمن 1394 17:23
آقای امید پسر خوبم چقدر عالی نوشتی امید به اینکه خواننده ار آن بهره کافی را ببرد مخصوصا مسافران امید عزیز همچننان استوار باش آمینچ
ناصر توکلی جمعه 23 بهمن 1394 17:05
خدا قوت امید جان
ناصر توکلی جمعه 23 بهمن 1394 15:48
خدا قوت امید جان
ناصر توکلی جمعه 23 بهمن 1394 14:06
خدا قوت امید جان
همسفر زهرا جمعه 23 بهمن 1394 11:31
ممنون آقای امید مطلب مفیدی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic