کارگاه آموزشی خانم های همسفر 94/11/20
سه شنبه 20 بهمن 1394 ساعت 22:23 | نوشته ‌شده به دست همسفر زری | ( نظرات )نهمین جلسه از دوره پنجاه و هشتم سری کارگاه های آموزشی ویژه همسفران کنگره 60 با استادی "خانم شبنم"، نگهبانی "خانم مهوش" و دبیری "خانم صدیقه" با دستور جلسه"وظایف رهجو" در روز سه شنبه مورخ 94/11/20 رأس ساعت 16:30 آغاز به کار نمود.سخنان استاد:

وظایف رهجو تشکیل شده از سه کلمه وظیفه، راه و جوینده که درمورد هر کدام توضیح میدهم؛ وقتی که صحبت از وظیفه میشود؛ یعنی یک سری کارها به یک نفر محول میشود؛ یعنی آن شخص موظف است آن کارها را انجام دهد و در برابر آن کارها مسئول است و باید برای اینکه موفق شود آن کارها را به بهترین شکل انجام دهد؛ راه چیست؟ راه یعنی اینکه مسیری که میخواهم از جایی حرکت کنم تا به مقصدی برسم و هدفم رسیدن است نه وقت‌کشی و وقتگذرانی، اگر هدفم رسیدن به مقصد باشد باید یک سری چیزها را رعایت کنم؛ که این چیزها همان وظایفی است که به عهده من قرار داده شده است. به عنوان مثال؛ میخواهم از تهران به شمال بروم و دلم میخواهد این مسیر را به بهترین نحو طی کنم؛ سریع و بدون خطر با کمترین ریسک برسم. ممکن است چند راه باشد، من هیچ وقت نمیتوانم برای رسیدن به شمال از هر جایی که دوست دارم بروم و بگویم من از کوه یا رودخانه خوشم میآید پس از آنجا می‌روم، مسلماً سر از ناکجا آباد در میآورم پس به دنبال راهی میگردم که به صحت و سلامت به مقصد برسم؛ در این راه به من میگویند باید از کسی که این راه را رفته و بلد راه است کمک بگیری و به دنبال این شخص بروی ولی وقتی میخواهی دنبال او بروی باید یکسری چیزها را رعایت کنی، مثلاً سرعتت را از او بیشتر نکنی و یا هرجا دلت خواست توقف نکنی؛ یا مثلاً توجه به تابلوی راهنمایی و رانندگی هنگام رانندگی از وظایف من است که اجرای درست این وظایف، باعث می‌شود در این راه به اهدافم برسم، در کنگره هم دقیقاً همینطور است.

 وقتی تازه‌واردی وارد کنگره میشود تا سه جلسه مهمان محسوب میشود؛ چون کنگره این اجازه را به او میدهد که درست فکر کند و تصمیم بگیرد که آیا اینجایی که آمده همان جایی است که دنبالش میگشته؟ قدرت انتخاب به او میدهند؛ کسی که قدرت انتخاب دارد میتواند با لذت آن مسیر را انتخاب کند و به پایان برساند؛ میگوید من خودم این راه را انتخاب کردم پس سختیهایش را به جان میخرم و سعی میکنم به بهترین نحو مسیرم را طی کنم؛ تازه‌وارد تا سه جلسه مهمان محسوب ولی بعد از آن به او اسم رهجو اطلاق میشود؛ لژیون و راهنما انتخاب میکند و رهجو میشود و آن موقع است که این وظایف به عهدهاش محول میگردد؛ چون یک رهجو برای رسیدن به مقصد دنبال یک راه میگردد یعنی جوینده راه است، پس به او رهجو میگویند؛ حالا این وظایف چیست؟ کسی که به او رهجو میگویند و عنوان میکند من رهجوی آقا یا خانم فلانی هستم وظایف سنگینی به او محول شده و فرقی نمیکند در جایگاه مسافر یا همسفر باشد؛ اولین چیزی که توی کنگره به ما آموزش داده میشود احترام به راهنمایمان است؛ احترام به همان کسی که این راه را قبلاً رفته و سختیهایش را کشیده و حالا میخواهد به ما کمک کند که با کمترین سختی و در روشنایی قدم برداریم؛ پس احترامش به همه ما به عنوان استاد و راهنما واجب است.

دومین چیز نظم و انضباطی است که در کنگره حاکم است و من رهجو زمانی که در لژیون قرار میگیرم موظف هستم این نظم رارعایت کنم یعنی به موقع بیایم، به موقع بروم، جایی که باید سکوت کنم، سکوت کنم و جایی که باید حرف بزنم، با اجازه حرف بزنم و آموزش ببینم و از آنها استفاده کنم و زمانی‌که به راهنمایم و آموزشهایش ایمان داشته باشم مطمئناً از آنها به بهترین نحو میتوانم استفاده کنم؛ پس نظم هم در رفت و آمد و هم در رعایت قوانین و مقررات کنگره و هم در لباس پوشیدن و صحبت کردن، در کنگره لازمالاجراست.

مورد دیگر اینکه طبق فرمایش آقای مهندس در روز چهارشنبه مثلثی به عنوان مثلث رهجو رسم کردند که یک ضلعش رابطه رهجو و کنگره است، یک ضلع رابطه رهجو و راهنماست و ضلع دیگر رابطه رهجو با خانواده و کارش؛ یک سری از ما وقتی وارد مسیری میشویم جای دیگری را نمیبینیم، وقتی وارد کنگره میشویم باید از آموزشها برای زندگیمان و به آرامش رسیدن استفاده کنیم؛ اگر درست سفر کنیم آنقدر این جاده زیبا هست که زمان کافی برای نگاه کردن به اطرافمان داریم؛ زمانیکه حرف، حرف خودمان نباشد و به حرف راهنما گوش دهیم پس زمان داریم که از پنجره اتومبیلمان همان کوه و رودخانهای را که دوست داریم را نگاه کنیم و لذت ببریم؛ وقتی به پایان سفر اول میرسیم، میبینیم که چقدر این مسیر لذتبخش بوده، آقای مهندس میگویند هیچوقت لذتی را که در سفر اول تجربه می‌کنی، زمان دیگری نمیتوانی تجربه کنی که این برای مسافر یا همسفر فرق نمیکند.

جمعبندی صحبتها: من رهجو باید یاد بگیرم که جویندهی یک راهی هستم برای رسیدن به هدفی زیبا و درست زندگی کردن پس باید به راهنما احترام بگذارم و به حرفهایش گوش دهم و به او اعتقاد و ایمان داشته باشم؛ دوم اینکه نظم و قوانین کنگره را به بهترین نحو ممکن اجرا کنم و بدانم که اگر تمام قوانین را رعایت کنم به سلامت به مقصد خواهم رسید؛ انشاا... همه ما بتوانیم ابتدا برای راهنمایمان و بعد برای کنگره رهجوهای خوبی باشیم.


دستور جلسه هفته آینده: هفته دیده‌بان
استاد جلسه: راهنمای محترم سرکار خانم شهره آذرپور
سی دی هفته: نقاش ماهر به استادی جناب آقای مهندس
در جلسه امروز دیده‌بان محترم سرکار خانم آنی با اسیستانت‌های گروه خانواده؛ "سرکار خانم مریم داوودی" به عنوان اسیستانت شعبه‌های سلمان فارسی و شیخ بهایی اصفهان انتخاب شدند. در ادامه راه برای این عزیز آرزوی موفقیت داریم.


مرزبان کشیک گروه خانواده: خانم ندا

مرزبان کشیک: آقای هادی اقبالی
عکس همسفر زری لژیون خانم عزت
تهیه گزارش همسفر زهرا لژیون خانم اشکذری
شعبه آکادمی
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی خانمهای همسفر،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر حدیثه پنجشنبه 22 بهمن 1394 13:30
با تشکر از خانم شبنم مثل همیشه از صحبت های دلنشین شما استفاده کردم.
خداقوت به خانم زری و زهرا عزیز به خاطر گزارش کاملی که تهیه کردند.
ناصر توکلی چهارشنبه 21 بهمن 1394 13:23
خدا قوت
همسفر سپیده چهارشنبه 21 بهمن 1394 11:19
با سلام ،
سرکار خانم شبنم ، از سخنان بسیار کاربردی و مفید شما استفاده کردم و سپاسگزارم...
خداقوت به مرزبانان گرامی، نگهبان و دبیر عزیز و سرکار خانمها: زری و زهرا

با احترام، همسفر سپیده
فریده چهارشنبه 21 بهمن 1394 09:19
ممنون از خانم شبنم استاد جلسه و خانمها زری و زهرا انشاالله در خدمتگذاری مستدام باشید.
مسافر امید سه شنبه 20 بهمن 1394 23:12
ضمن عرض تشکر از سرکار خانم ها زهرا و زری انشالله همیشه موفق و پیروز باشید گزارش کاملی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات