" کارگاه آموزشی مجازی، روزهای دوشنبه_ وظایف رهجو
چهارشنبه 14 بهمن 1394 ساعت 19:18 | نوشته ‌شده به دست مسافر سامان زینعلی | ( نظرات )چهارمین جلسه از دوره دوم از سری کارگاه های آموزشی مجازی ویژه آقایان مسافر (روزهای دوشنبه) کنگره 60، شعبه آکادمی با استادی آقای امین حمله داری با دستور جلسه "وظایف رهجو" برگزار گردید...


وظایف رهجو:
هدف جمعیت احیای انسانی کنگره 60، همانطور که از نامش پیداست، باز زنده کردن انسان و لاجرم شناخت و باز زنده کردن مفاهیم مربوط به انسان است. پس از مدتی حضور در کنگره، هر شخصی متوجه می شود که گویی دارد یک بار دیگر زندگی را از نو می بیند و معنی می کند

شاید معنای تولدها پس از رهایی هم در همین نهفته باشد. وجه مشترک افرادی که با کنگره آشنا می شوند، حداقل هم اکنون، به نوعی مستقیم یا غیر مستقیم، مصرف مواد مخدر و مسایل مربوط به آن می باشد، در عبور از این گذرگاه سخت و رهایی از این بند است که انسان بسیاری از مفاهیم و معانی مربوط به خود و جهان پیرامونش را با تمام وجود درک می کند، تا آگاهی بدست آمده،  بخشی از ذرات نفس شده و شخص بتواند در سایر گذرگاههای سخت زندگی از آن بهره جوید و بر سر راه خود مشکل چند باره ایجاد نکند.

یکی از مهمترین این مفاهیم، رهجو بودن و وظایف مربوط به آن است. عبارتی که شاید در بدو ورود به کنگره پیرامون سفر اول برای درمان اعتیاد مطرح و معنا شود، اما در ادامه به سفر در مسیر شناخت خود و رسیدن به مبدا خویش توسعه می یابد.

رهجو همانطور که پیداست یعنی جوینده راه، کسی که خودش جستجوگر راه است. کدام راه؟ راه رهایی از تاریکی اعتیاد، راه رهایی و آزادی از درد و رنج‌هایی که انسان با آن درگیر است، راه آزادی از بندهای نادیدنی جهل و ظلمت که گویی بزرگترین دشمن انسان است.  گویی مسئولیت یافتن راه، طرح نقشه حرکت، چگونگی حرکت، همه و همه به شخصی که این صفت رهجو را می پذیرد واگذار شده است. شاید اغراق نباشد که معنی چندین وادی مطرح شده در کنگره 60، در همین لغت فشرده و قابل بیان است.

البته روشن است که هر راهی قوانین خود را دارد. اما نه تنها انسان بلکه هیچ موجودی در هیچ یک از مراحل تکامل خود تنها و به حال خود واگذار نشده است، هر کدام در ساختار خود راهبری و هدایت می شوند، و فارغ از هر استدلالی هر کس در درون خود میتواند این باور را پیدا کند که در مسیر زندگی تنها و سرگردان نیست، قوانینی جهان شمول وجود دارند که همه انسان ها با هر مسلکی به درستی آن صحه می گذارند و در تمام ساختارهایی که انسان خود بوجود می آورد، از آن قوانین جهانی برای موفقیت الگو برداری می کند. ساختارهای الهی و مثبت که برای انسان صلح و آرامش پایدار را در بر دارند بر پایه قوانین جهانی یا به بیانی الهی بنا شده اند. زندگی چرخه به هم تنیده از ساختارها و مسیر هایی است که انسان وارد آنها می شود؛ خانواده، تحصیل، کارو کسب درامد، ازدواج، اعتیاد، بیماری، درمان، ورزش و ... ساختارهایی هستند که باید بر پایه قوانین الهی بنا شده باشند تا انسان را دچار مشکل نکنند و در مسیر زندگی برای انسان سلامت به ارمغان بیاورند، در واقع شاید به بیانی دیگر، همانطور که در وادی یک آمده است، هر کس بنای خود را بر مبنای خواست و علاقه خود به گونه ای می سازد.

بنابراین گویی رهجو به دنبال کشف این مسیر و قوانین حرکت در آن است، قوانینی که کاربرد آن ها به امنیت در طول این مسیر و رسیدن به صلح و آرامش می انجامد. وظیفه رهجو پس از خواستن، آن هم خواستنی با تمام وجود، جستن و دانستن قوانین و دستورالعمل های بنای ساختارها در طول مسیر زندگی است. یک گزاره ای در کنگره خیلی رایج است و آن هم اینکه "هر کس باید به اعماق قلبش رجوع کند و ببیند جهتش به سمت تاریکی است یا روشنایی؟ " قطعا کسی که خواستار خروج از تاریکی باشد و خواستش به سمت روشنایی و درستی قرار گیرد، راهنما و دستورالعملی در راستای این مسیر بر سر راهش قرار می گیرد. همانطور که شاید یک مسافر کنگره، پس از خواست واقعی خروج از تاریکی اعتیاد، حقیقتا شاید با قصه ای عجیب و غریب، حداقل برای خودش، کنگره را بر سر راه خود می یابد. پس از ورود، جایگاه رهجو بودن را انتخاب می کند یا به قولی مورد انتخاب قرار می گیرد. با قوانین و دستورالعمل هایی مواجه می شود که شاید حکمت بسیاری از آن ها را نداند یا قبول نداشته باشد، اما همین که به قدر درک و ایمان اولیه خود، با آن قوانین شروع به حرکت می کند، قدم هایش استوار می شود و در طول سفر درمانی خود، حکمت بسیاری از آن ها را با تمام وجود چون نفس کشیدن درک می کند. تا جایی که پس از مدتی سبک زندگی اش بر مبنای آن قوانین و دستورالعمل ها شکل می گیرد، و آنجاست که شخص آماده ورود به مرحله ای بالاتر در مسیر خود می گردد.

بنابراین پرداختن به دستورالعمل هایی که یک مسافر در کنگره برای درمان اعتیاد خود باید آن ها را بداند، بپذیرد و در عمل تا بالاترین حد درک و توان اجرا کند، می تواند در تمام مراحل زندگی مفید و قابل توسعه باشد، چرا که "مشت نمک است و خروار هم نمک"، رهجو بودن در طول سفر اول و دوم در کنگره، الگویی از رهجو بودن در مسیر زندگی را می آموزد، چه که این دو از هم جدا نیستند.

دستورالعمل رهجو در سفر اول چارچوب کلی و روشنی دارد. شاید مهمترین و اولین ویژگی این چارچوب نظم باشد، اعتیاد در کنگره 60 با بازگرداندن نظم به صور آشکار و پنهان در زندگی انسان درمان می شود. یک رهجو باید در چند بخش به طور هماهنگ حرکتی منظم را آغاز کند، مراجعه منظم به کلینیک برای دریافت دارو، مصرف منظم دارو، حضور منظم در جلسات و کارگاه های آموزشی، استفاده از نشریات و سی دی های آموزشی، ورزش منظم، و همه  این ها زیر نظر یک راهنما و تحت نظارت وی تا درمان کامل پی گیری می شود. در واقع راهنما منتقل کننده آموزش ها و دستورالعمل حرکت در مسیر درمان متناسب با هر شخص است.

یک رهجوی سفر اول بایست پس از معرفی به کلینیک های مجاز از طرف کنگره 60، به طور منظم، به موقع و راس ساعت مجاز برای دریافت داروی خود هر هفته و یا طبق تاریخ مقرر نامه به کلینیک خود مراجعه کند. حضور منظم رهجویان برای دریافت شربت بخشی از پروسه درمان است و علاوه بر آن ضامن بقای شربت ot. به همین خاطر چنانچه رهجویی در این مورد بی نظم باشد، از پروسه درمان خارج می گردد. در هر کلینیک روز و ساعتی برای مراجعه رهجویان کنگره 60 مقرر شده است و رهجویان تنها در آن روز و ساعت مجاز به مراجعه و دریافت شربت ot از کلینیک مربوط هستند.

در بخش مصرف منظم دارو، هر شخص باید داروی خود را به موقع و به میزان معینی که راهنما برای او تعیین کرده است مصرف کند. یک مسافر باید بداند که ساعت نه با نه و یک دقیقه تفاوت دارد، همینطور یک سی سی با یک و یک دهم سی سی متفاوت است. هر مسافر موظف است، از دفترچه خود که راهنما در آن برنامه مصرف شخص را می نویسد به خوبی و بسیار تمیز و با دقت مراقبت کند. این دفترچه بایست برای شخص بسیار مهم و مقدس باشد، چرا که همین حس ها شخص را در مسیر درمان راهبری می نماید. رهجوی سفر اول بایست همیشه دفترچه خود را همراه با کارت عضویت خود در هنگام حضور در کنگره به همراه داشته باشد. هر رهجوی سفر اول باید تاریخ برنامه خود را بداند و برای تنظیم برنامه به موقع، هر 21 روز یک بار به راهنمای خود مراجعه کند و در هر پله با ایمان کامل و استوار حرکت کند. رهجو باید مشکلات مربوط به سفر و درمان خود را با راهنما در میان بگذارد و در این مورد با راهنما صادق باشد،  چنانچه تحت نظر پزشک دارویی را مصرف می کند، راهنمای خود را از آن مطلع کند و از هرگونه خودسری و خود درمانی بپرهیزد. مصرف هر نوع دارو، حتی داروهای گیاهی و ویتامین ها و ... همه و همه باید با مشورت و اطلاع راهنما باشد زیرا در غیر این صورت تداخل دارویی و اختلال در روند درمان را منجر می شود.

در بخش حضور منظم در جلسات آموزشی، رهجو بایست حداقل یک ربع قبل از ساعت تشکیل کارگاههای آموزشی در محل نمایندگی خود حضور داشته باشد. رهجویان حتی المقدور بایست با پیراهن سفید در جلسات حضور داشته باشند، استفاده از پیراهن سفید نشانه ای از برقراری حس مسافر سفر اول با مفهوم سفر و ایجاد پیوند محبت با جمع کنگره است. رهجویان با مشورت راهنمای خود و پس از مدتی باید از موقعیت هایی که تحت عنوان خدمت، برای درمان روان و کاربردی کردن مفاهیم جهانبینی در کنگره 60 پیش بینی شده است، استفاده کنند. جایگاه هایی مانند نگهبان نظم، میکرفن گردان، مهماندار(در سفر دوم)، مسئول پذیرایی و ... ابزاری الزامی برای درمان کامل و قطعی اعتیاد هستند که شخص باید از آنها در بالاترین حد امکان بهره ببرد. همینطور موقعیت هایی مانند مشارکت و اعلام سفر در طول جلسات، موقعیت هایی ناب و منحصر به فرد هستند که بسیاری از گره ها و مشکلات صور آشکار و پنهان انسان را، در درگیری با حس های منفی و باز دارنده و بیماری ها، روشن و مرتفع می کنند. رهجو در طول جلسات بایست در روی صندلی خود آرام و متین بنشیند، با افراد کنار دست خود صحبت نکند، و از خروج متناوب در جلسات بپرهیزد. این خود یک تمرین مفید و سرسختانه است، که حدود یک ساعت و نیم شخص بتواند در نقطه ای قرار گیرد و به سخنان حاصل از تجربه دیگران، که بخشی از مهمترین آموزشهای کنگره است، گوش فرا دهد. قطعا بخشی از دریافت فرماندهی شهر وجودی انسان، به رعایت این نکات جزئی بستگی دارد.

پس از پایان کارگاه های آموزشی جلسات لژیون برقرار می شود. لژیون همانطور که از نامش پیداست، برگرفته از یک واحد نظامی است. لذا رعایت نظم و انضباط در لژیون و پیگیری آموزش ها و تکالیفی که از جانب راهنمای لژیون مقرر شده است، برای پیروزی این واحد نظامی الزامی است. افراد حاضر در یک لژیون مانند ملوانان و کارکنان یک کشتی، و راهنما مانند ناخدای آن است. هیچ کس مجاز نیست جای خود را سوراخ کند، چرا که همه اعضا آسیب می بینند. بنابراین کافی است رهجو با ایمان کامل خود را در اختیار مسیر قرار دهد و فرمان ها را بی کم و کاست انجام دهد تا ضامنی برای موفقیتش باشد. پذیرش و ایمان به دستورات راهنما، یکی از مهمترین مسائل لازم در طول سفر اول است. به هر رهجو فرصت داده می شود تا یک بار در سفر اول و یک بار در سفر دوم لژیون خود را تعویض و راهنمای دیگری انتخاب نماید، تا هر فرد بنا به حس خود راهنما و لژیونی را انتخاب کند که بتواند، در طول حرکت خود پذیرش کافی، و در ادامه آرامش و رضایت درونی را داشته باشد.

آموزش های کنگره در قالب نشریات و سی دی های آموزشی، کاملا به روز در تمام نمایندگی ها در اختیار رهجویان قرار می گیرد. در رابطه با تمام مسائل مربوط به سفر درمانی و یا به قولی وسیع تر، در رابطه با مسائل زندگی، سی دی یا سی دی ها و نوشتارهایی در کنگره وجود دارد، که نقشه راه برای خروج از مشکلات و گره های زندگی انسان است. امکان ندارد شخصی بدون استفاده از این منابع و تنها با حضور در جلسات یا استفاده از دارو، به درمان قطعی و یا آرامش در زندگی برسد، بلکه تنها وقت خود را تلف کرده و یا به قولی با بازی، خود را سرگرم کرده است. نشریات و سی دی های آموزشی، منابعی بی بدیل و مانند باران رحمت الهی هستند، که کافی است زیر بارش آن قرار گرفته و تاثیر شگرف آن در زندگی، لمس شود. چگونه ممکن است منتظر رشد گیاه در زمینی بود، که هیچگونه بارانی در آن نباریده.


باران که در لطافت طبعش خلاف نیست                   در باغ لاله روید و در شوره زار خس

 

در بخش ورزش منظم، هر رهجو موظف است پس از مدتی از سفر اول و بنا به مشورت راهنما، یکی از ورزش های سازمانی موجود در کنگره 60 را انتخاب و پیگیری نماید. ورزش در کنگره 60 جایگزین اعتیاد نیست، اما یک مکمل لازم و ضروری در درمان اعتیاد است، که بخش مهمی از درمان جسم و تحولات روانی، آموزش های جهانبینی و کاربردی کردن آن، در خلال ورزش گروهی و منظم در جمع اعضای کنگره 60 انجام می گیرد. لذا منظور از ورزش منظم، قرار گرفتن در ورزش های گروهی و منظم کنگره است و تنها هدف، تحرک جسمی نیست. لذا افراد به خصوص در سفر اول بایستی از حضور در فعالیت های ورزشی بیرون از کنگره، پرهیز کرده و یا با راهنمای خود مشورت کنند، اما حضور در یکی از ورزش های جاری در کنگره الزامی و جزئی از روند درمان در کنگره 60 است.

رعایت آداب معاشرت یکی از نشانه های مهم رهجو در کنگره 60 است. بارها و بارها از قول بنیان کنگره 60 بیان شده است که، یک مصرف کننده با ادب به یک فرد رهایافته ای که آداب معاشرت را بلد نیست و یا رعایت نمی کند، ارجحیت دارد. بنابراین یکی از مهمترین وظایف یک رهجو این است که، آداب معاشرت مورد نظر در کنگره را جویا شده، کشف کرده و در زندگی خود جاری کند.

یک رهجو باید هوشیار باشد. یک رهجو از بدو ورود، در فرایند تزکیه خود قدم گذاشته و در این راستا تلاش می کند. تزکیه فرایند پیچیده ای نیست، به بیان استاد سردار" زدوده شدن در بعد حیات، از مطالبی است که تارهای وجودی انسان را به نادرستی به هم وصل نموده است". مطالبی که رهجو جویای کشف آن می شود، همان هاست که تحت عنوان انواع حس های منفی و بازدارنده در طول آموزش های جهان بینی، با آن آشنا می گردد. در این راستا، قرار گرفتن در موقعیت های خدمت و مسئولیت های مختلف، از ساده ترین مسئولیت ها تا دبیری، نگهبانی، مرزبانی، کمک راهنمایی و ... فرصت هایی است که حقیقتا شاید در هیچ کجای دنیا این چنین در اختیار انسان قرار نمی گیرد.

یک رهجو باید اطراف خود را خوب ببیند. در کنگره، در جامعه، در طبیعت، در زندگی؛ خانواده خود را ، اعضای لژیون خود را، راهنمای خود را، مرزبانان را، دیدبانان را، بنیان کنگره 60 را و ... . قطعا یکی از نتایج آموزش های کنگره 60، خوب دیدن است. خوب دیدن، انسان را به سپاسگذاری و شکرگزاری رهنمون می کند. یک رهجو پس از مدتی ورود به کنگره، باید مرزبانان نمایندگی خود را بشناسد و از آنان در فرصت های مغتنم سپاسگذاری کند، با یک سلام و عرض ادب ساده. باید دیدبانان کنگره را بشناسد و بداند کنگره 60 چگونه اداره می شود. معنا و مفهوم جایگاه های مختلف و شرح فعالیت آنها را جویا شود. شال های جایگاه ها با رنگ های مختلف را بشناسد. خلاصه اینکه پس از مدتی از ورود به کنگره، باید جویای این باشد که اینجا چه خبر است؟ زیرا بایست این راه را ازآن خود و خود را ازآن این راه بداند.

یک رهجو با دیدن زباله در خیابان بایست ناراحت شود و در صورت توان در صدد جمع آوری آن برآید. با دیدن ته سیگار روی پیاده رو، بی قرار شود که آن را بردارد و درون سطل بیندازد. یک رهجو نمی تواند از شیشه اتوموبیل، حتی یک پرکاه را به بیرون پرتاب کند. یک رهجو خانواده اش را می بیند، اطرافیانش را، پدر، مادر، همسر، فرزند و ... یک رهجو دلش برای زندگی خود و اطرافیانش می تپد، و هر قدمی که بر می دارد، می اندیشد که بیراهه نباشد. شاید این حس مسئولیت در قبال خود و دیگران، آنگاه که با آگاهی و شناخت کافی و عمل سالم همراه شود، بزرگ ترین دستاورد و نشانه ای از فرایند پر شدن ظرف محبت انسان باشد.

شاید بهترین توصیف از رهجو بودن، همان است که در مثلث کنگره 60 آمده؛ یعنی معرفت، عدالت و عمل سالم.

 


http://congress60.org/EditorFiles/Image/amin-hamledari.jpg 

  با احترام  امین حمله داری

وبلاگ: مسافر سامان

 

 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زهرا پنجشنبه 15 بهمن 1394 08:20
آقای امین بسیار عالی بود و ممنون از اقای سامان
همسفر سمانه پنجشنبه 15 بهمن 1394 00:26
خدا قوت.
مصطفی چهارشنبه 14 بهمن 1394 21:22
آقا امین عالی بود ، خدا قوت،
آقا سامان از زحمات شما هم تشکر می کنم
احمد زمانی چهارشنبه 14 بهمن 1394 20:13
آقای حمله داری سلام و خدا قوت،مثل همیشه عالی و آموزنده بود.موفق باشید
ناصر توکلی چهارشنبه 14 بهمن 1394 18:37
جناب حمله داری ممنون از مطلب شما. واقعا زیبا نوشتید و پربار
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات