" کارگاه آموزشی مجازی آقایان همسفر - وادی ششم و تأثیر آن روی من
چهارشنبه 7 بهمن 1394 ساعت 18:00 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمد | ( نظرات )چهاردهمین جلسه از دوره اول سری کارگاه های آموزشی مجازی آقایان همسفر کنگره 60 با استادی حسن آقا  با دستور جلسه "وادی ششم و تأثیر آن روی من" برگزار گردید.

حكم عقل، فرمانروای كل را اجراء كنیم. با مطالعه ساختار وجودی انسان (آنتروپی) متوجه اندام وارگی و پیوستگی می شویم. هریك از اعضاء به هم وابسته بوده و حضور هریك هم متاثر از دیگری بوده و نیز مؤثر بر آن ... اما نه از نوع علت و معلول بودن یكی برای دیگری، بلكه شكل منظومه ای ... به این معنی كه نفس (باتساهل، همان روح، جان) نقطه كانونی ساختار انسان است كانه، قلب خورشید، وهریك از اعضاء نیز شعاع های آن هستند ... اما در این بین مراوده این عقل با بعضی اعضاء قابل تامل و جذاب است ... حس به عنوان مجرا و دالان عقل، اولین دریافت را دارد ... اوست كه با زمینه های پنج گانه ظاهر(كه درادبیات كنگره از آنها صورپنهان نام میبرن)، خود را درگیر با جهان فیزیك و حتی درك تظاهرات و تجلیات امور غیرمادی (مثل درد دندان و...) می كند و عقل را متاثر از خود می كند ... در كنگره یاد گرفته ایم حس خود را تمییز نگه داریم تا دریافت های او و انتقالاتش، تمییز و پاك به عقل (فرمانروای كل) ارسال نماید ... حس رامی توان دستگاه تكثیری در نظر گرفت كه اگر كثیف باشد، تصویر خروجی آن نیز كثیف خواهد شد ... اینجا در حرمت  كنگره داریم كه نباید بر مسافر دوربین بگذارید. نق زدن ممنوع ... قضاوت نكنید ... صفت گذشته، الان صادق نیست. همگی  تاكید بر تمییزی حس و تصویر ارسالی به عقل دارد.

مباحث بالا را میتوان كاركرد حس وتأثر آن برعقل دانست و بدلیل محدویت مقال، ازآن بگذریم ... حالا ببینیم جایگاه عقل چیست كه باید حكمش را اجراء كنیم؟ در معارف دینی عقل را هیولی اول (اصول كافی ج اول،صفحه 1) می داند حتی جنس رسول اكرم (ص) را نیزاز عقل مطلق می داند و خدای متعال نیزمطلق عقل وجبروت قاهر میداند ... او حكمران بدن وجان، مصنوع است ... او جوهر است و بسیط ... ابعاد عرضی، طول وعرض و ارتفاع، زمان و مكان  ندارد ... حضورش و دستورش با دریافت ها و محاسبات فكری، به صورت اندكی خود را نشان می دهد ولی بخش اعظم عقل، برای ما مكشوف نیست ... مغز و كارخانه ذهن ما، عقل مان نیست بلكه نشئه وجستلری از آن است ... او از عالم هیولا (قدسی) آمده برعالم فانی (هستی) ... جایگاهش آن چنان رفیع است كه شریعت انور، حجت او را حجت شرعی می داند و عامل عذر به  تقصیر رب یكتا ... عقل را خدا به انسان  داد تا از او مؤاخذه اعمال سیاهش را كند ... از مسافر بازخواست می كند كه من به واسطه عقل موهبتی به شما، مضرات و تخریب ماده مخدر را الهام كردم، چرا توجه  نكردی ... برای رعایت اختصار میتوان عقل و فرمان های عقل منزه و پاكیزه را هم برای ترغیب به خیردانست و هم  تحذیر از اعمال زشت ... در فرهنگ عامه نیز انسانهای عاقل را، انسانهای دانا و پخته میدانند كه به محض مواجهه با نسیم های شهوت، افسارنفس رابدست می گیرد ... اصولا عقل ازعقال یعنی دماغ بندشتر (ترمز)  گرفته اند ... ولی دریغا از انسان كه علیرغم این تقضل الهی، در رویارویی با شهوت،  مصرف مواد (توسط مسافر) و یا عصبانیت هنگام مواجهه با مسافر (توسط همسفر) از این ترمز و نگهدار استفاده نمیكنند و به توجیهات و استدلالات به ظاهر عقلی (شمامعركه گیری بخوانیدش) سعی درعاقله مند نشان دادن خویش دارد ... قرآن عظیم در موارد مختلف  می پرسد: افلا تعقلون (آیا تعقل  نمی كنید) باشد تا با فرمانبری از حكم فرمای كل، زندگی شیرینی برای خود و بستری محكم برای برگرداندن زندگی تباه شده مسافران به ایشان، نه لحظه ای درنگ كنیم و نه تبختر و غرور ورزیم. آمین رب العالمین.


همسفر حسن رهجوی آقای حبیب ا... رسولی

 

 

 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زهرا پنجشنبه 8 بهمن 1394 22:25
خدا قوت
همسفر زری پنجشنبه 8 بهمن 1394 14:25
خدا قوت آقای محمد
همسفر سمانه چهارشنبه 7 بهمن 1394 19:47
آقا محمد خدا قوت و تشکر از زحمات شما.
ناصر توکلی چهارشنبه 7 بهمن 1394 17:42
محمد جان خدا قوت برادر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات