" كارگاه آموزشی مجازی همسفران - سم زدایی یا سم نزدایی
پنجشنبه 1 بهمن 1394 ساعت 07:32 | نوشته ‌شده به دست همسفر زری | ( نظرات )
هفتمین جلسه از دوره دوم سری کارگاه های آموزشی مجازی ویژه همسفران خانم کنگره60 با استادی خانم بنفشه با دستور جلسه "سم‌زدایی و سم‌نزدایی" برگزار گردید.
هر تئوری و نظریه ای از تفکر و نگرش خاصی پیروی می کند و نوع نگاه به مسائل و موضوعات، بنیان و پایه‌ی خلق نظریات و روش ها در زمینه های مختلف محسوب می شوند. اعتیاد و درمان آن هم از همین قانون پیروی می کند. روش درمان اعتیاد در کنگره 60 ، روشی علمی–تحقیقی است که بر پایه مشاهدات‌، مستندات و تجربیات متعدد به اثبات رسیده است.

سالهاست که اعتیاد به عنوان یک بیماری مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است و متخصصین مختلف در حوزه های گوناگون، سعی در شناخت این بیماری و ابعاد آن داشته اند. از دیدگاه علم پزشکی تشخیص بیماری و آسیب های بیماری به مفهوم شناخت بیماری محسوب می‌شود و در حقیقت، مبدا حرکت برای شروع درمان و رسیدن به هدف–یعنی سلامتی–به شمار می رود. نگاه کنگره 60 به درمان اعتیاد، از سه مولفه بنیادی تشکیل شده است که عبارتند از: جسم، جهان بینی و روان که مثلث درمان اعتیاد نامیده می شود. در این جستار سعی می شود که درمان اعتیاد ابتدا از منظر جسم مورد بررسی قرار بگیرد و به اهمیت و لزوم دو ضلع دیگر مثلث درمان، یعنی جهان بینی و روان نیز اشاره خواهد شد. علت پرداختن به ضلع جسم مثلث، بررسی تفاوت روش درمانی کنگره 60 از بُعد فیزیولوژیکی در مقایسه با سایر روش ها و تفاوت نوع نگاه کنگره 60 به مقوله درمان اعتیاد است که باعث موفقیت آن شده و به عبارتی ، مقایسه مبدا حرکت درمان اعتیاد است.

در طی سالیان گذشته یکی از بزرگترین اشتباهات در مواجهه با بیماری اعتیاد این بود که مواد مخدر را سم تعریف کردند و بر همین اساس، اعتیاد، مسمومیت مزمن و مصرف کننده، مسموم در نظر گرفته شد و این نگاه پایه و اساس یکی از مخربترین روشها یعنی سم زدایی بود. سم زدایی به روش هایی گفته می شود که به طرق مختلف سعی در خارج کردن مواد افیونی از جسم دارد. در روش هایی مانند URD  یا UROD فرد بیمار برای چند ساعت بیهوش می شود و در طول این مدت با تزریق یک داروی ضد افیون یا آنتاگونیست مانند نالکسون ، بدن فرد بیمار از هر گونه ماده مخدر پاک می شود و پاکسازی بدن از مواد افیونی با تجویز کپسول های خوراکی ضد افیون یا نالترکسون ادامه پیدا می کند. خاصیت و عملکرد داروهای آنتاگونیست به شیوه ای است که مانع جذب مواد افیونی می شوند یعنی گیرنده های افیونی جسم را اشغال کرده و بدن قادر به جذب مواد مخدر و افیونی نیست . در این روش شخص دچار حالت خماری شدید می شود که عوارض آن بسیار سخت و غیر قابل تحمل است .

بهتر است تعریفی علمی و مشخص از سم داشته باشیم. "هر گونه ماده خارجی که وارد بدن می شود و فرد را از تعادل طبیعی خارج کرده و به سوی مرگ سوق می دهد ، سم محسوب می شود." طبق این تعریف، کنگره 60 معتقد است که مصرف مواد مخدر در افرادی که سابقه مصرف ندارند سم به شمار می رود و در صورت مصرف این گونه مواد، حتما باید سم زدایی صورت بگیرد. به طور مثال مصرف 1- 5/1 گرم تریاک در فرد سالم، باعث ایجاد مسمومیت و حتی مرگ خواهد شد. بر اساس این تعریف واژه سم و مسمومیت نه تنها درباره مواد افیونی، که درباره هر ماده دیگر نظیر ویتامین ها و مواد غذایی که بیشتر از حد مجاز مصرف شوند مصداق دارد. اما ماده مخدر برای فرد مصرف کننده نه تنها سم نیست بلکه عدم مصرف مواد مخدر باعث می شود که شخص به سوی بی تعادلی برود. بنابراین روش های مختلف سم زدایی و پاک سازی بدن از مواد افیونی نتیجه ای جز آسیب های جسمانی، هورمونی و عصبی نخواهد داشت و چنین شخصی مجددا به مصرف مخدرها روی خواهد آورد که در اغلب موارد این بازگشت به مواد بسیار شدیدتر و همراه با مصرف قرص های روان گردان است.

بدن انسان به صورت طبیعی موادی به نام ناقل های عصبی یا نوروترنسمیترها را تولید می کند که تولید هورمون ها و ترشحات سایر غدد درون ریز و برون ریز و به طَبَع آن کارکرد اندام ها و نوع رفتار افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. مجموعه این ناقل های عصبی و هورمون ها ، سیستم ایکس نامیده شده است. مواد مخدر طبیعی بدن شامل: انکفالین، دینورفین، دوپامین، سروتونین، استیل کولین و غیره هستند که از نظر ساختار شیمیایی شباهت زیادی به مواد مخدر و مشتقات آن نظیر تریاک، هرویین، شیشه و کراک دارند اما قدرت مواد مخدر طبیعی بسیار بیشتر از آنهاست. بیماری اعتیاد زمانی رخ می دهد که کارکرد مراکز تولید این شبه افیونی ها مختل شده و بدن نیاز خود را از مخدرهای بیرونی تامین می کند و این دقیقا اتفاقی است که در یک مصرف کننده مواد مخدر رخ می دهد. آغاز اعتیاد و به عبارتی شروع اختلال در کارکرد مراکز شبه افیونی با مصرف تفننی مواد مخدر شروع می شود و به مرور زمان کارکرد و میزان ترشح سیستم ایکس کاهش می یابد تا زمانی که کارکرد سیستم ایکس به طور کامل متوقف شده و فرد مصرف کننده، نیاز دایمی به مواد مخدر دارد تا بتواند به تعادل برسد چرا که مواد مخدر بیرونی جایگزین مواد شبه افیونی طبیعی بدن شده اند و به همین دلیل است که گفته می شود ماده افیونی برای شخص مصرف کننده سم نیست و یک مصرف کننده دچار بیماری عدم کارکرد صحیح سیستم ایکس شده است.

حال اگر بخواهیم به ترکیبات مواد افیونی نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که اگر چه این مواد از نظر عامه مردم سم هستند اما ترکیبات دارویی متنوع و وسیعی را دارا می باشند که در صنایع داروسازی کاربردهای فراوان و گسترده ای دارند. ترکیب آلکالوئیدی تریاک، 25-50 نوع آلکالوئید را شامل می شود که مهمترین آنها عبارتند از: مرفین، کدئین، نارسئین، پاپاورین، نارکوتین، تبائین و غیره که هیچ یک از آنها از نظر پزشکی سم نبوده و نقش به سزایی را در صنایع دارو سازی و درمان بیماری ها ایفا می کنند؛ و یا مهم ترین ترکیب شیمیایی شیشه، آمفتامین است که تشابه زیادی با داروی ریتالین دارد. آنچه که باعث بروز مشکل شده است استفاده نادرست و سومصرف این مواد است.

امروز شاهد بیمارانی هستیم که برای درمان بیماری خود مجبور به استفاده طولانی مدت از داروهای حاوی مرفین، کورتن، هیستامین و سایر داروها هستند و هیچ پزشکی، قطع ناگهانی این داروها را تجویز و توصیه نمی کند. مصرف مواد مخدر هم از این قاعده مستثنی نیست. سم زدایی و قطع ناگهانی مواد افیونی نتیجه ای جز عوارض جبران ناپذیر جسمی و روانی نخواهد داشت. کنگره 60 با اعتقاد به این اصل که بیماری اعتیاد، جایگزینی مزمن مواد مخدر بیرونی به جای مخدرهای طبیعی بدن است به کار درمان بیماران می پردازد و معتقد است که بیماری اعتیاد عوارض گسترده ای را در جسم و روان فرد مصرف کننده به وجود می آورد. لذا درمان اعتیاد نیاز به دارویی قوی و کامل مانند تریاک دارد که قادر باشد با ترکیبات متنوع خود سیستم ایکس را بازسازی و راه اندازی کند .

با توجه به این مطلب که درمان هر بیماری نیاز به داروی مشخص دارد، شربتOT  یا (Opium Tincture) می تواند برای درمان اعتیاد به هر گونه مواد مخدر به کار گرفته شود اما لازم و ضروری است که درمان در طی حداقل 11 ماه و با مقدار مشخص دارو انجام شود و بهره گیری از آموزشهای جهان بینی، یکی از اصول مهم درمان در نظر گرفته شده تا به کمک آن بتوان به درمان کامل جسم و روان دست یافت. بی تردید باید گفت که هر سه ضلع مثلث درمان اعتیاد مرتبط و مکمل یکدیگرند که بدون وجود هر یک از آنها روند درمان و تعادل به ثمر نخواهد نشست. آموزشهای جهان بینی در حقیقت یافتن مسیر زندگی است که آن را گم کرده ایم و یا این که از ابتدا مسیر را به اشتباه رفته ایم و ضلع روان این مثلث نیز تاثیر مستقیمی در سلامت جسم و نوع برخورد ما نسبت پیرامونمان را دارد. رسیدن به تعادل فراتر از به درمان رسیدن است. هدف، ترک اعتیاد نیست بلکه رسیدن به تعادل است و درمان در کنگره 60 به مفهوم به تعادل رسیدن هر سه ضلع مثلث یعنی جسم، روان و جهان بینی است؛ درمان به معنی عدم بازگشت به مواد مخدر است تا جایی که مصرف کننده نه از ماده مخدر احساس نفرت داشته باشد و نه احساس اشتیاق.

کنگره 60 با نگرشی جدید توانسته است به موفقیت های چشمگیری در درمان اعتیاد دست یابد و این نگرش بر مبنای این است که ماده مخدر برای شخص مصرف کننده ،سم نیست که بخواهیم مسموم را سم زدایی کنیم و اصول درمانی آن در قالب 14 اصل در مقاله سم نزدایی به قلم آقای مهندس دژاکام در سال 81 مطرح شده است که مطالعه آن می تواند راهگشای بسیاری از متخصصان ، مصرف کنندگان، همسفران و تمام کسانی که به نحوی درگیر اعتیاد هستند باشد.


با سپاس كمك راهنما و همسفر بنفشه
تنظیم همسفر زری لژیون خانم عزت
شعبه آكادمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سپیده شنبه 3 بهمن 1394 13:16
با سلام ،
سرکار خانم بنفشه ، سپاس از مطالب کامل و ارزشمند شما
تشکر از سرکار خانم زری
با احترام ، همسفر سپیده
ناصر توکلی شنبه 3 بهمن 1394 12:45
ممنون از مطلب شما که بسیار جامع و کامل نوشتید
همسفر نجمه شنبه 3 بهمن 1394 00:42
با تشکر از مطالب شما و خدا قوت به خانوم زری
همسفر بنفشه جمعه 2 بهمن 1394 22:16
از لطف و محبت شما عزیزان بی نهایت سپاسگزارم. خدمت در کنار شما مایه ی سرافرازی است .همه ما متصل به منبع اطلاعات کنگره هستیم
همسفر زری جمعه 2 بهمن 1394 21:31
خانم بنفشه عزیز با کلام شیوا حق مطلب ادا کردید بسیار عالی بود خدمت در کنار دوستانی مثل شما مایه افتخار است
جمعه 2 بهمن 1394 19:48
سلام بهروز هستم هرچه مطلب شمارا میخوانم جیز جدیدی میابم واقعا خداقوتبه این همه نظم در گفتار و اینهمه دانش که در وقت کم ارائه شده
بهروز جمعه 2 بهمن 1394 14:58
سلام بهروز هستم هرچه مطلب شمارا میخوانم جیز جدیدی میابم واقعا خدا خودت به این همه نظم در گفتار و اینهمه دانش که در وقت کم ارائه شده
بهروز پنجشنبه 1 بهمن 1394 22:12
سلام بهروز هستم خدا قوت وممنون از راهنمایی وارشادتان بسیار دقیق و موثر فرمودید
رضا پنجشنبه 1 بهمن 1394 18:33
ممنون بابت این مطلب جامع و کامل...خدا قوت خانم بنفشه استاد گرانقدر...
فریده پنجشنبه 1 بهمن 1394 09:36
با عرض سلام و خدا قوت ممنون از مطالب جامع و کامل استاد محترم.
همسفر زهرا پنجشنبه 1 بهمن 1394 09:33
خدا قوت خانم زری و ممنون خانم بنفشه عزیز
همسفر محمد پنجشنبه 1 بهمن 1394 08:17
خداقوت به خانم زری و خانم بنفشه
بسیار کامل و جامع بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic