" جلسات گارگاه های آموزشی روزهای پنجشنبه 94/10/24
پنجشنبه 24 دی 1394 ساعت 20:00 | نوشته ‌شده به دست آکادمی کنگره | ( نظرات )

هفدهمین جلسه از دوره پنجاه و هشتم سری کارگاههای آموزشی کنگره 60 ویژه آقایان مسافر و همسفران در نمایندگی آکادمی با دستور جلسه "فرق عمل سالم و عمل به ظاهر نیک" با استادی دیده بان جهانبینی آقای امین دژاکام و نگهبانی آقای محسن و دبیری آقای پیام در روز پنجشنبه مورخ 94/10/24 راس 16:30 اغاز به کار نمود.


"در ضمن تولد چهاردهمین سال آزادی دیده بان محترم، آقای احمد حکیمی رهجوی آقای مهندس دژاکام را با شور فراوان جشن گرفتیم"
متن سخنان استاد:

موضوعی که مطرح شده چون روی اضلاع مثلث کنگره، عمل سالم را ما داریم. این نشان دهنده این است دانستن این موضوع عمل سالم تا چه اندازه برای کنگره60 و برای احیای انسانی مهم است. و اگر کسی به کنگره بیاید و این موضوع را خوب درک نکند نتیجه لازم را نخواهد گرفت. و از تمام افراد که در کنگره در حال حرکت هستند این توقع هست که به این موضوع بخوبی عمل بکنند و آن موقع است که فرد میتواند به نتایج بسیار خوبی برسد.

در تحقیقی که آقای دهقانی در آغازنامه خودشان انجام دادند، همین موضوع خدمت  که در آنجا تعریف شده بود که عمل سالم و عمل به ظاهر نیک، اگر عملی در راستای فرامین الهی باشد و هم جهت با خرد جمعی باشد مانند راستیف درستی، کمک کردن به هم نوع، دروغ نگفتن، دزدی نکردن، اگر در راستای اینها باشد، می شود عمل سالم.

اما اگر ما بخواهیم فرمان را اجرا بکنیم ولی آن فرمان از راه قوانین پیروی نکند، یعنی ما قوانین را زیر پا بگذاریم برای اجرای فرمان، آنوقت می شود عمل به ظاهر نیک. مثلا یکی از عزیزان کسی فوت کرده و آن شخص در وضعیت مناسبی نیست و به او بگوئیم که فلان کس مرد. با اینکه دارم راستش را میگویم ولی این عمل به ظاهر نیک است. زیرا من قانون وادی نهم یا ظرفیت آن شخص را در نظر نگرفته ام و آن شخص ممکن است سکته بکند و کارش به بیمارستان بکشد. این می شود عمل به ظاهر نیک چون من قانون وادی نهم را اجرا نکردم ولی فرمان که همان راستگوئی است را اجرا کردم.

در مورد آقای حکیمی که باعث خوشحالی و افتخار من هست که استادی تولد ایشان را بعهده گرفتم. جا دارد که از راهنمای ایشان آقای شاملو تشکر بشود. در واقع در رهائی ایشان آقای شاملو زحمات زیادی کشیده اند. و در رابطه با خود آقای حکیمی باید بگویم که دستور جلسه امروز خیلی با آقای حکیمی ارتباط پیدا می کند.

در سالهای ابتدائی که کنگره تشکیل شد اصلا به این شکل نبود. بعضی شعب مثل ملوک الطوایفی بود، یک جاهائی برای خودشانم قوانین من در آوردی داشتند. برای خودشان گروه هائی داشتند، برای خودشان باند های مافیائی داشتند. حتی آکادمی هم تا حدی اینجوری بود. و هرچقدر هم شعب دورتر بودند بیشتر بود این قضیه. و افرادی لازم بود که به آنجاها بروند و این موضوع را اصلاح کنند. از پیشگامان این حرکت آقای حکیمی بودند که در شعبه اسلامشهر و انقلاب خیلی زحمت کشیدند. و برای سازماندهی خیلی تلاش کردند و این امر از طرف ایشان ادامه دار بود و در نمایندگی های مختلف حضور داشتند و حتی بعضی نمایندگیها که انقدر از این بابت تخربب داشتند که دیگر لازم بود تعطیل بشوند، آقای حکیمی می رفتند و آنجا را از نو درست می کردند. و از معدود افرادی بودند که می توانستند این کار را انجام بدهند و البته که این کار را به نیکی انجام دادند.

نوشتن از روی وادی های کنگره و از روی سی دی ها را ایشان پایه گزاری کردند و پیشگام این امر توسط ایشان بود. ایشان از معدود کسانی بودند که وادی ها و نوشتار ها و سی دی ها را مکتوب کردند.

در رشته تیر و کمان خیلی خدمت کرده اند و از ورزشکاران خوب این رشته هستند و امیدواریم که سالهای سال در کنار ما باشند و تولد ایشان را جشن بگیریم. و این روز را به همه تبریک می گویم.
آرزوی آقای حکیمی: آرزوی من این است که این راهی که باز شده در جهت جهانی شدن کنگره هر چه زودتر به نتیجه برسد و کنگره در سطح جهانی مطرح بشود.

متن سخنان آقای حکیمی: در ابتدا از خداوند و همچنین از بنیان کنگره آقای مهندس سپاسگزارم که با کشف عضیم ایشان امروز ما اینجا دور همدیگر جمع شده ایم. سپاسگزارم از آقای شاملو که در مقطع سفر اول بسیار به من کمک کردند و برای من راه گشا شدند تا این حرکت برای من ادامه دار باشد. از سرکار خانم آنی بسیار سپاسگزارم که نقش پررنگی در رسیدن من به این نقطه دارند. از آقای امین عزیز سپاسگزترم، در بدو ورودم و آشنائی با ایشان، در آن زمان  هر چه که می گفتند من روی کاغذ می آوردم و هنوز هم در واقع مطالبی از ایشان دارم که در کنگره مکطرح نشده است. و هنوز برای من درس است.

وقتی خوب نگاهع می کنم و شما در واقع امروزِ بنده را می بینید، واقعا اینجوری نبود. یه موجودی بود که وقتی توی نوشتار نگهبان گفته میشود این سفر سفری است از ظلمت به نور، من واقعا در تاریکی بودم. نادانی که واقعا موج میزد. حقارت که بسیار فراوان، ترس و کفر و قهر. مخصوصا این کفر و قهر. یک انسان بهم ریخته و خشمگین.

آقای مهندس به نکته خیلی خوبی اشاره کردند که وقتی دو عنصر خداوند و محبت کنار می رود انگار همه چیز از تعادل خارج می شود. و هیچ کدام از اینها در من نبود یا اگر هم بود من آن را نمی دیدم.

با شروع حرکت کم کم همه چیز شکل گرفت. در اطرافم می دیدم که آدمها خیلی خوب حرف می زنند. ولی وقتی نگاه می کردم می دیدم که کمتر عمل در آن هست. وقتی که وارد کنگره هم شدم ناخودآگاه آدمها را آنالیز می کردم. تمام رفتارشان را ریز ریز نگاه می کردم و پررنگ ترین رفتار، آقای مهندس امین عزیز و خانم آنی برای من داشتند و دارند. چون کوچکترین نقطه تاریکی من ندیدم.  و این یک الگو است و یک نماد است که اگر هر کدام از ما این مسیر را طی کنیم به آن می رسیم.

چند وقت پیش به این فکر می کردم که من نزدیک 700 هزار کیلومتر راه را فقط به اصفهان رفتم و برگشتم. خیلی ها میگویند که این راته را رفته اید و شعبه ای تاسیس شده و درست است و این صور آشکار موضوع است ولی صور پنهانش این است که من در این رفت و آمدها خودم را پیدا کردم و خودم را شناختم. من اصلا به آنجا نرفتم که به کسی کمک کنم. من میرفتم که به خودم کمک کنم. و وقتی خودم به خودم کمک کردم این توانائی را پیدا کردم که تجربیاتم را به دیگران انتقال بدهم.

وقتی در مسیر کنگره قرار می گیرد یک انسان و مسئولیت را می پذیرد. وقتی آن مسئولیت را طبق قوانین و حرمتها اداره بکند، آنجا وقتی شکل می گیر، با شکل گیری آنجا خود آدم هم شکل می گیرد.

من تا آنجائی توانستم هر چه نا خالصی داشتم را گذاشتم و کنگره بهترین ها را در اختیار من قرار داد و هنوز هم نکته ای که باعث شد که در کنگره بمانم و حتی اگر به روزی برسد که هیچ مسئولیتی نداشته باشم و فقط بیایم در جلسات شرکت کنم، این کار را خواهم کرد. برای این که اینجا دانشگاه انسان سازی است و من دلم میخواهد محصل خوبی باشم برای این دانشگاه. چون هرذ چیزی که گفت و من اجرا کردم، دیدم که جواب داد و نکته ای که اصلا یادم نرفت این بود که چه وضعی داشتم اگر این سیستمک نبود و اگر کشف آقای مهندس نبود من الان کجا بودم و چه وضعیتی داشتم. و خداوند هر انسانی را هدایت نمی کند. من نمیخواهم بین انسانها فاصله بگذارم. ولی این فاصله هست. این فاصله بین شما که روی این صندلی هستید و دارید درمان می شوید و کسی که اینجا نیست و دارد مصرف میکند این فاصله وجود دارد.

موضوعی که بسیار و بسیار به من کمک کرد این بود که اواسط سال 83 آقای مهندس در شعبه انقلاب وادی ها را درس می دادند و من تمام این وادی ها را روی کاغذ آوردم و فقط هم به خود ایشان گفته بودم و آقای امین. و این کار از آن روز پایه گزاری شد و الان هم در حال حاضر و به کمک عزیزان تمام سی دی های کتاب60 درجه نوشته شده. بیشتر سی دی های آقای امین و آقای مهندس نوشته شده است و تمام اینها بصورت مکتوب وجود دارد. البته این مانده به اینکه من چقدر به اینها عمل کنم. این عمل کردن خیلی اهمیت دارد. امیدوارم که قدر کنگره و قدر آقای مهندس و خانواده ایشان و قدر آموزشها را بدانیم.متن سخنان سرکار خانم آنی:

خوشحالم که بعد از مدتها در جمع شما هستم و البته این دلیلش این است که من همسفر آقای حکیمی هستم. آن موقع که بعضی ها همسفر نداشتند و خیلی ناراحت و افسرده بودند و می گفتند که ما همسفر نداریم. البته آقای حکیمی این حالت را نداشتند. آقای حکیمی شبیه برادر بزرکتر بنده هستند. به آقای حکیمی گفتم که شما شبیه برادر من هستید. یک روز آمد و گفت که همسفر من میشوید و من قبول کردم. چون مادرشان نمی توانستند بیایند و در واقع کسی را بعنوان همسفر نداشتند. گفتم بسیار خوب چون شما شباهت زیادی به برادر من دارید و من برادرم خیلی دوست دارم من همسفر شما می شوم، اشکالی ندارد. و دوستانی که در شعب دیگر بودند چون واقعا اعتیادخیلی چیز بدی است. انسان معتاد تنها میشه. رئوف میشه و یک جورائی دل نازک میشه و احساس میکنه که کسی دوستش ندارد و همون موقع ها من میگفتم که اگر کسی را ندارید من هستم. من همه شما ها را دوست دارم. چون وجه اشتراکی با شما ها دارم که شاید دیگری نداشته باشد.

 فکر نکنید که این اعتیاد بوده که ما را کنار هم جمع کرده. شاید صورت ظاهر قضیه اینگونه باشد ولی در واقع اینطور نیست. ما قرنها با هم بودیم ولی به یاد نداریم. ما منتظر همچین روزی بودیم و همدیگر را پیدا کردیم. و این خیلی مهم است که ما الان هر کجا می رویم یک کنگره ای می بینیم خوشحال می شویم و در این کنگره انقدر انسانها دارای قلبهای پاک و چشم های پاک و عمل پاک هستند که این امکان وجود ندارد که انسان بخواهد فکر دیگری بکند. شاید اوایل مشکل بود ولی الان همه شماها و آقایون و مسافر ها و همسفر ها پاره ای از تن من هستید. من شماها را جدا از خودم نمی دانم.

امکان ندارد که ما جائی با مشکلی روبرو بشویم و یک فرد کنگره ای برای کمک به ما پیدا نشود. یک روز در اتوبان لاستیک ماشین پنچر شد و یک نفر جلو آمد و گفت چی شده خانم آنی و من را با اسم صدا کرد. من شوکه شدم و با خودم گفتم که چقدر مشهور شده ایم ما و خودمان نمی دانیم.( مزاح)

و همین که کسی می گوید چی شده و به من کمک می کند خیلی برای من ارزش دارد. ما انقدر خوب شدیم و آموزشها انقدر ما را صیقلی کرده اند که بدون اینکه به ضرر و زیان آن فکر کنیم، به همدیگر، چه همسفر و چه مسافر کمک می کنیم و این خیلی ارزش دارد. بهتر است قدر اینها را بدانیم. و انشاالله روزی برسد که قدم به قدم این مملکت رو یا جاهای دیگر که می رویم یک نفر را پیدا کنیم که کنگره ای باشد و تنها نباشیم. و درست و صادق و با عمل سالم کنار هم زندگی بکنیم.

امروز خیلی خوشحال هستم که چهارده سال از رهائی آقای حکیمی گذشته است و شماها را اینجا می بینم و هر کاری هر کسی داشته گذاشته و به اینجا آمده و این خیلی ارزش دارد. انشاالله که همیشه همه ما این محبت را حفظ بکنیم و کمک همدیگر باشیم و مجددا این روز را به آقای حکیمی تبریک می گویم.مرزبان کشیک روز شنبه: آقای مسلم یامی
وبلاگ: مسافر حامد
عکاس: مسافر وحیدPrint Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی آقایان مسافر، تولدها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر محمدحسین یکشنبه 27 دی 1394 12:34
باسلام
این روز عزیز رو به دیده بان محترم اقای حکیمی و در راس بنیان کنگره 60 ، خانواده محترم اقای مهندس و همچنین خانواده بزرک کنگره 60 تبریک عرض مینمایم
همسفرلیلی محمدی از حر شنبه 26 دی 1394 16:32
عرض خداقوت خدمت دیده بان جهانبینی جناب امین دژاکام وتبریک خدمت جناب حکیمی تا باد چنین بادا...
همسفر زهرا شنبه 26 دی 1394 12:40
خدا قوت به آقای حامد و آقای وحید
علیرضا شنبه 26 دی 1394 09:40
با سلام و ارزوی اجابت پاکترین خواسته هایتان . صداقت با اخلاص در هر کجا که باشد موجب کمال میشود و کمال هر چیز این است که درست وسالم به وضایف خود عمل کنم . از یکی ازنمایندگی های یتیمی(بهشهر)که هرگز روی پدر.مادر.برادر.معنوی خود(استاد دزاکام.خانم آنی .استاد امین را ندیده اند) انشاالله خداوند هم سلانتی وهم امنیت روزیتان کند
پیمان شنبه 26 دی 1394 07:43
تبریک به جناب آقای حکیمی وخدا قوت به تمام وبلاگ نویسان کنگره60
سالار؛ سلمان فارسی شنبه 26 دی 1394 02:21
تبریک صمیمانه خدمت جناب آقای حکیمی؛ 14 سال خدمت این چنین در کنگره60 برازنده استاد و الگویی چون شماست.
تبریک خدمت جناب آقای مهندس بابت انتخابهای بی نقصشان و خانم آنی و آقای امین و همه اعضای کنگره60
بی صبرانه آماده و منتظر حضور جنابعالی در اصفهان و جشن باشکوه و استفاده از آموزشهای گرانقدرتان هستیم.
تشکر از تمام عزیزانی که در انعکاس زیبای این جشن خدمت کردند.
جوینده الهیه مشهد جمعه 25 دی 1394 13:33
با سلام وعرض تبریک وشادباش، آنچه میبینم ومیشنوم در خانواده کنگره محبت است وعشق واین همان باور است ولاغیر...ماشاءالله به بنیانگذار این بوستان واستاد امین و....همگی خدمتگزاران بوستان کنگره 60
همسفر حدیثه جمعه 25 دی 1394 13:02
این روز رو به خانواده بزرگ کنگره60 تبریک عرض میکنم همچنین تشکر بابت عکسهای زیبا ومرزبانان گروه خانواده و مرزبان کشیک آقایان و خداقوت به همه عزیزان
ناصر توکلی جمعه 25 دی 1394 12:07
وحید عزیز واقعا عکسهای قشنگی گرفتی و در ثبت این لحظات زیبا سنگ تموم گذاشتی.
دست مریزاد

من هم این روز رو به تمام اعضاء کنگره تبریک عرض میکنم
ناصر توکلی جمعه 25 دی 1394 12:06
وحید عزیز واقعا عکسهای قشنگی گرفتی و در ثبت این لحظات زیبا سنگ تموم گذاشتی.
دست مریزاد

من هم این روز رو به تمام اعضاء کنگره تبریک عرض میکنم
ناصر توکلی جمعه 25 دی 1394 11:23
وحید عزیز واقعا عکسهای قشنگی گرفتی و در ثبت این لحظات زیبا سنگ تموم گذاشتی.
دست مریزاد

من هم این روز رو به تمام اعضاء کنگره تبریک عرض میکنم
ناصر توکلی جمعه 25 دی 1394 11:21
وحید عزیز واقعا عکسهای قشنگی گرفتی و در ثبت این لحظات زیبا سنگ تموم گذاشتی.
دست مریزاد

من هم این روز رو به تمام اعضاء کنگره تبریک عرض میکنم
همسفر عباسی از اراک جمعه 25 دی 1394 08:24
باسلام وخدا قوت خدمت اقای امین وخانم انی عزیزم این روز زیبا را تبریک میگم ویک تبریک ویژه به اقای حکیمی امیدوارم سالیان سال تولدتون را جشن بگیریند وبا تشکر از
زحمات شما در شعبه ی اراک وخدا قوت به تهیه کنندگان این گزارش
مهرداد اراک جمعه 25 دی 1394 00:13
استاد عزیز اقهی حکیمی.تبریک وشادباش عرض میکنم وامیدوارم بتوانم بایاری خداگوشه ای از محبت های جنابعالی وکنگره راانطورکه شایسته است بدهم.بامیدموفقیت وتوفیق روزافزون شما.
مسافر کاظم پنجشنبه 24 دی 1394 21:46
با تشکر از سرکار خانم آنی و استاد امین و استاد حکیمی عزیز به خاطر کلام نافذ و تاثیرگذار شان و امید سلامتی روز افزون برای این عزیزان
خداقوت به گروه وبلاگ نویسی و گروه مرزبانی آکادمی
پنجشنبه 24 دی 1394 21:30
سلام این روز زیبا را بهمه مسافران و همسفران کنگره و جناب اقای مهندس م سرکار خانم آنی و خود استاد دیدبان
محترم‌ تبریک عرض میکنم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات