" تفکر
سه شنبه 22 دی 1394 ساعت 13:50 | نوشته ‌شده به دست آکادمی کنگره | ( نظرات )
سلام دوستان بهروز هستم مسافر. درزمانی که در اوسط سفر اول بودم و کمی حس هایم باز شده بود. در لژیونهای آکادمی رسم بود که در مورد دستور جلسه آن روز هر کسی اجازه می گرفت و مشارکت درون گروهی می کرد. لژیون ما روزهای شنبه و دوشنبه تشکیل می شد. جناب آقای محبت روشی خاص داشت. گاهی یک سوال خارج از دستور جلسه آنروز مطرح می کرد.


یک روز شنبه حدودا ساعت 7 شب، ایشان پرسید به من بگید فرق بین افکار و تفکر چیست. هر کس به اندازه بزاعتش چیزی گفت. یکی از دوستان هم لژیونی گفت افکار جمع فکر است و تفکر یعنی غور و دقت در چیزی کردن. یکی گفت هر دو یکی هستند. یکی گفت تفکر بهتر از افکار است. یکی گفت همان فکر است که باعث تفکر میشود. و...

تا اینکه وقت تمام شد. استاد هم مثل همیشه گفت همگی یک جورائی درست گفتید. حالا باشد روز دوشنبه در باره اش صحبت می کنیم. باور بفرمایید از شنبه تا دوشنبه همه کار من شده بود تهیه جواب درست برای این سوال. روز یکشنبه بعد نهار در روی تختم دراز کشیده بودم و مطلب طراحی می کردم. ناگاه به ذهنم رسید اینها را از نظر ریشه ای مقایسه کنم. یک چیزی در درونم گفت خیلی فرق دارند.
 
مثل روز و شب هستند. دیدم تفکر مایه وادی اول است، ولی افکار هیچگاه در هیچ وادی در موردش چیزی گفته نشده است. سپاه عقل را یکسو گذاشتم، دیدم تشکیل شده از دانایی، دانایی موثر و حس های مثبت. در این دسته بندی دیدم که تفکر پشت عقل قرار می گیرد یا بهتر است بگویم توسط عقل ساپورت میشود. و افکار در پشت نفس قرار می گیرد. با افکار چیزی کشف نمی شود و دستوری از عقل صادر نمی گردد ولی یادم آمد که این تفکر بود که از یک گمنام نیوتن ساخت. چیزی را که همه دیده بودند حتی خود نیوتن بار ها دیده بود. در یک لحظه وقتی سیبی از درخت افتاد، در موردش تفکر کرد. چرا سیب به سمت بالا نرفت؟ چرا افتاد پایین؟  و در یک لحظه کشف کرد که این نیروی جاذبه زمین است که سیب را به پایین کشید. و شد پایه بسیاری از علوم، چه در زمین و چه در فضا.

ولی افکار در حقیقت باز خور اعمال و رفتار و پندار من است که حتی سر نماز هم مزاحم من است. نه به درد دنیا می خورد نه به درد آخرت. مثل باد هواست. مزاحم حضور ذهن است. خلاصه در طبقه بندی در صف جنود شیطان است. در نبرد درون با تفکر، هر چیز ساخته می شود... تفکر شروع و شرط اول سازندگیست در حالی که افکار مایه توهم و یاس و تشتت فکر است و احتمالا در صورتیکه سطح و کیفیت انرژی پایین باشد ممکن است سبب جنون هم بشود.

تقریبا چیزی شبیه این نوشتم ودادم به آقای محبت. با چشمان مهربانش تشویقم کرد و لبخند مهربانی زد که خستگی دو روز نخوابیدن از تنم رفت. دوستان منکه در کنگره نیستم ولی همیشه قدر لژیون را می دانستم. در لژیون گاهی چیزی می آموزی که هیچگاه ممکن نیست در جای دیگری پیدا کنی. اگر تمام سخنان آقای محبت را روزی فراموش کنم همیشه مدیون این اندرز ایشان هستم که می گفت، اگر در اینجا نیاموزی روزگار مهربان نیست، درس سختی به تو خواهد داد. و این تمام تنم را لرزاند و در زندگیم بسیار تا بسیار مفید افتاد. سفر سخت است در یافتم تراکم جمعیت مشکل است. میدانم کفش آهنی می خواهد اما هر چه جلو تر می رویم آسان تر می شو د. باور کنید همان جمله آقای محبت باعث شد که من بجای گل بخودی زدن، از دستان مهربان استاد بزرگ، جناب مهندس، گل گرفتم. یعنی آموزش یک جمله به موقع مرا از ذلت به عزت نسبی در سطح خانواده ام رساند.

تا باد چنین بادا... ممنون
مسافر بهروز       
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دل نوشته،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه چهارشنبه 23 دی 1394 03:25
خدا قوت.
همسفرعلی چهارشنبه 23 دی 1394 01:04
سلام بهروز جان
ازاین که تجربیات خودتان را به اشتراک می گذارید سپاس گزارم اما هدف وسیله را توجیه نمی کند فکر میکنم کیفیت نباید فدای کمیت شود
همسفر زهرا چهارشنبه 23 دی 1394 00:06
خدا قوت موفق باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات