" برداشت از آغازنامه ی اقای مجتبی دهقان_ قسمت دوم
چهارشنبه 2 دی 1394 ساعت 16:43 | نوشته ‌شده به دست همسفر مهدی | ( نظرات )
نویسنده علت انتخاب خدمت برای آغاز نامه ی خود را به این دلیل می داند که خدمت در مقطع سفر اول و در ادامه که به عنوان کمک راهنما در کنگره 60 خدمت می کند تاثیر مستقیی بر روند درمان و حال خوش او داشته است و همچنین میخواسته کاربرد عملی آن را در زندگی خودش و در ادامه کسانی که میخواهند از آن بهره ببرند مشخص نماید.   قسمت دوم...ج)محصلان علم: این گروه کسانی هستند که خدمت به خود را آغاز نموده اند. خدمت به خود اولین و مهم ترین بخش ورود به دنیای خدمت گزار شدن میباشد در حقیقت اگر انسان خدمت را از خود آغاز ننماید هرگز نمیتواند به خلقت خدمت نماید. البته انتقال دهندگان علم  حتی تولید کنندگان علم، نیز جزء محصلان علم هستند یا میتوانند باشند و برای آن که این مسیر خدمت بر پایه ی قوانین هستی استوار باشد و قوانین تغییر، تبدیل و یا ترخیص در آن جاری گردد باید حتما علم انتقال داده شود زیرا در غیر این صورت بسان بذری میباشد که انسان بر روی سنگ گذاشته و هیچ محصولی برایش ببار نخواهد نشست.

2. خدمت مالی: یکی دیگر از خدمت هایی که انسان میتواند به هم نوع خود کند خدمت مالی یا مادی میباشد و در عین حال شاید یکی از سخت ترین خدمت ها، کمک ها و یا بخشیدنی ها مسایل مادی باشد به قول بعضی ها از جان خود میگذرند ولی از مال خود نه!

نویسنده با استناد به وادی اشاره میکند که ما بایستی طوری عمل نماییم که مادیات اسیر ما باشند و اگر ما اسیر آن ها بشویم همیشه برای ما خطرآفرین خواهد بود. از نظر نویسنده کسی که وصیت میکند که پس از فوتش با ثروتش مدرسه یا درمانگاه بسازند این بدان معناست که از زمانی که من انرژی و توان استفاده از آن را ندارم حال به دیگران میبخشم و این خدمت مالی محسوب نمیشود و در ادامه به این موضوع میپردازد که خدمت مالی بایدطوری باشد که شخص در آینده ی خود به مشکل بر نخورد و به پستی و بلندی های زندگی توجه کرده باشد.

و یکی از زیبایی های هستی را در این میداند که وقتی از انرژی(یامسی)که در دستمان است با رضایت قبلی میگذریم خلقت از روی بخشش انرژی با کیفیت تری(مانند طلا) به ما باز میگرداند و اگر برعکس عل کنیم این بار مس تبدیل به اسید میشود و در ادامه وابسته تر خواهیم شد و بیشتر ما را خواهد سوزاند و یکی از راه های شکرگزاری از این نعمت را هزینه کردن بخشی از ثروت برای مخلوقین میداند و سپاس گزاری در کلام را یک لقلقه زبان دانسته و گفته است پشیزی نمی ارزد مگر آن که به عمل درآید.

کوروش کبیر میگوید: دست هایی که به دیگران کمک میکنند، مقدس تر از لب هایی هستند که دعا میکنند.
3.خدمت به طبیعت: روح و روان انسان از طبیعت انرژی دریافت میکند و این انرژی زمانی بهتر دریافت میشود که آدمی با طبیعت هم سو شود نه در مقابل آن و در ادامه به این موضوع اشاره دارد که درست است انسان اشرف مخلوقات است اما این بدان معنا نیست که مالک مخلوقات هم هست بلکه اجازه ی درست از طبیعت را دارد مانند مستاجری که فقط اجازه ی استفاده از آن خانه را دارد نه تخریب آن خانه را.

نویسنده راه کارهایی برای به وجود آمدن حس پیوند انسان و طبیعت را متذکر میشود از جمله استفاده از مواد تازه و طبیعی که باعث میشود انرژی از طبیعت در گوشت و پوست و استخوان احساس گردد و تلاش برای تولید کم تر زباله، درخت کاری، آلوده نکردن زمین، رودخانه ها و دریاها، مواظبت از گونه های مختلف گیاهی و کاهش گاز های گل خانه ای  موارد دیگر را یادآوری میکند.

معمولا انسان ها همان رفتاری را با محیط زیست خود میکنند که با خود و یا جسم خود مینمایند (استاد امین دژاکام)

4. خدمت جهان بینی: نویسنده بر اساس کنگره60 انسان را به صورت آشکار (مثل جسم) و صور پنهان که قابل رویت نیست تقسیم بندی میکند درست عمل نکردن هر کدام میتواند بر روی دیگری تاثیر گزار باشد و در نتیجه هر آموزشی که شناخت و آگاهی درستی نسبت به صور آشکار و پنهان انسان بدهد خدمت جهان بینی میباشد به طور مثال آن چیزی که باعث خدمت مادی فردی میشود ریشه در نگاه و جهان بینی آن فرد دارد پس میتوان گفت خدمت چه به صورت ظاهری (مادی) و یا چه به صورت باطنی (جهان بینی) باشد در هر صورت یک امر معنوی است.
نویسنده انجام هر عملی را منوط به اذن خداوندی میداند حتی اگر عمل خدمت کردن باشد و برای این که اذن خدمتگزار بودن صادر شود سه ویژگی مهم را یادآور میشود.

1. خواست خدمت: که اصلی ترین نشانه ی موجودیت هر موجودی است که هم میتواند از جسم باشد هم از روان و بر هر دو حالت بر روی یک دیگر تاثیر میگذارند و خواسته میتواند معقول و نا معقول باشند که مربوط به مراتب نفس میباشد اما اگر خواست خدمت با جایگاه فرد همخوانی نداشته باشد در ادامه باعث بروز مشکلاتی خواهد شد که در نهایت خدمت تبدیل به خیانت میشود.

2. دانایی(دانایی موثر): اگر خدمت درست باشد آموزش لازم را به همراه خواهم داشت و آموزش درست دانایی را ارتقا میدهد و دانایی تعیین میکند من چگونه میتوانم حیات خود را مدیریت نمایم که هم به وظایفم رسیدگی کنم و هم بتوانم درست خدمت کنم.

3. هزینه ی خدمت: نویسنده به آیه 10 منافقون که میفرماید(هزینه کنید از هر آنچه روزیتان  کردیم، پیش از آن که مرگ یکی از شما فرا رسد) استناد کرده و در ادامه این موضوع خاطره نشان میکند که گاهی انسان از دسترنج یا حاصل عمر خود هزینه میکند و گاهی با پرداخت زمان، توانایی و جان در همان لحظه ی خدمت استفاده میکند و گاهی هم توامان از این دو مقوله در راه خدمت به مخلوقین دیگر هزینه میکند.

نویسنده بهترین میزان را برای رسیدن به تعادل دانایی میداند برای آن که شخص میداند چه موقع باید از خواسته بگذرد و یا در راه خدمت کردن، چگونه بعضی از خواسته هارا تغییر دهد و خدمت را بهترین ابزار برای شکافتن درون و دانستن میداند و آموزش و خدمت را برای رسیدن به حال خوش و سعادتمندی انسان میداند. (به شما عزیزان توصیه میکنم برای آشنایی کامل تر و درک بهتر مفاهیم اغاز نامه را تهیه و مطالعه فرمایید)


نویسنده : همسفر مهدی لژیون اقای ابوالفضل شمس
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر امیر امانی چهارشنبه 2 دی 1394 20:13
خدا قوت مهدی جان واقعا مطلب مفیدی بود و کار زیبا و جدیدی ارائه دادی ممنون.
همسفر سمانه چهارشنبه 2 دی 1394 17:40
خدا قوت.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic