" برداشت از آغاز نامه ی آقای مجتبی دهقان_ قسمت اول
چهارشنبه 2 دی 1394 ساعت 16:58 | نوشته ‌شده به دست همسفر مهدی | ( نظرات )

نویسنده علت انتخاب خدمت برای آغاز نامه ی خود را به این دلیل می داند که خدمت در مقطع سفر اول و در ادامه که به عنوان کمک راهنما در کنگره 60 خدمت می کند تاثیر مستقیی بر روند درمان و حال خوش او داشته است و همچنین میخواسته کاربرد عملی آن را در زندگی خودش و در ادامه کسانی که میخواهند از آن بهره ببرند مشخص نماید.


البته نویسنده در ابتدا جرات نوشتن را در خود نمیدید اما چون نویسنده فعل خواستن را ادا کرده و شروع به حرکت کرده بود آواها و الهاماتی در خود حس می کرد. آری این همان ندای درون او بود. ندای درونش میگفت تو نیک میدانی که ما برای آموزش و خدمت کردن پا به حیات گذاشته ایم. ندای درونش میگفت تو فقط بنویس از تجربه هایت، تصوراتت، تخیلاتت بنویس.

درباره ی نوشته هایت قضاوت و پیش داوری مکن شاید این نوشته ها از دید خودت و دیگران ارزشمند شدند و بدان که این یک آغازنامه است و چون چیزی که در آغاز است قرار نیست جامع و کامل و بی عیب باشد در ادامه بهتر و پخته تر از قبل خواهد شد و این چنین شد که جرات نوشتن پیدا کرد. خدمت در لغت نامه ی دهخدا به معنای کار کردن بر کسی، بندگی و چاکری، کار، ماموریت به کار رفته است.

نویسنده عقیده دارد که خدمت کردن در اثر یک فرایند به وجود می آید که ما با انجام دادن اختیاری یک سری اعمال که آن هم در اثر تغییر در اندیشه و گفتار و کردار ما به وجود می آید میتوانیم تبدیل به انسانی صادق و یا درست کار و یا خدمت گذار شویم و در جمع این تکامل بهتر صورت میگیرد زیرا این یکی از قوانین جاری در هستی است. و از آنجایی که انسان موجودی است که بیشترین نیاز را به هم نوع خود دارد کلمه ی خدمت نیز شکل میگیرد بنابر این خدمت را میتوان این چنین بیان کرد: "هر کمک یا یاری که در راستای فرامین الهی و با ارزش های انسانی و با هدف تکامل یا رشد و بقاء مخلوق یا مخلوقین صورت پذیرد و منطبق با قوانین هستی باشد خدمت نام دارد."

از نظر نویسنده فقط با تفکر  گفتار نمیتوان به تاثیر خدمت دست یافت بلکه باید آن را تجربه نمود و به عقیده ی او بهترین راه برای ورود به جهان درون خود را آموزش و خدت میداند و اگر آموزش کلید ورود به جهان درون باشد خدمت درب آن است. از نظر او خدمت هم میتواند در جهت ارزش ها و فرامین الهی باشد و بدون توقع چشمداشت و هم میتواند در خدمت نیروهای شیطانی و یا غیر ارزش ها باشد که در این صورت میتواند باعث تخریب خود و دیگر مخلوقین گردد و انسان تنها موجودی است که به واسته ی اختیاری که دارد میتواند هر دو مسیر خیر و شر را برگزیند و چون انسان ها باید به گونه ای تاریکی ها را تجربه نمایند در آن هنگام وقتی فرد عزم خروج از تاریکی را میکند و به سوی روشنایی و حقیقت حرکت میکند درک بهتری از آن موضوع پیدا میکند به عبارت دیگر کافی است تاریکی را بیابد و آن را به ضد خودش تبدیل کند که البته این حرکت باید در اندیشه، زبان و کردار ما خود را به نمایش در بیاورد.

پس آموختن خدمت یعنی خدمت گزار شدن و آموختن بخشندگی یعنی بخشنده شدن.

نویسنده فکر میکند که یکی از دلایکی که آنسان نمیتواند علتی برای خدمت به هم نوع خود پیدا نماید حساب گرانه اندیشیدن است و انسانی که حساب گرانه عمل میکند، اگر چیزی هم به دیگران کمک کند باز توقع سود دارد که یا تعریف یا تمجید شود و یا موقعیت اجتماعی بهتری پیدا نماید و یا از لحاظ مادی منفعت بیشتری دریافت نماید و اصولا شاکر بودن و شکرگزاری را در کلام میدانند و به عبارتی دیگر اگر چشمداشت و توقع پشت آن کار باشد خدمت معنا نمیشود بلکه نوعی معامله میباشد اما در مقابل انسانی که عاقلانه خدمتی را انجام دهد و بر اساس باور و محبت خویش انجام عملی میزند در صورت صحیح بودن به رضایت درونی و حال خوش او می انجامد و در ادامه میتواند تاثیرات مثبتی بر بخش روا داشته باشد و این تاثیرات بدین صورت میباشد که شخص در حین خدمت از مشکلات درون خود فارغ شده و همچنین در ادامه باعث میشود تا شخص انرژی که در جمع ناشی از محبت و خدمت بدون چشمداشت است استفاده کند و حس بهتری را پیدا کند و بار روانی از دوش اون برداشه شود شخص آموزش ها را بهتر دریافت کند که در نهایت در اثر این تغییر و تبدیل و احساس علاقه ای که به دیگران پیدا میکند خاص اولیه ی خدمت کردن در اون شکل میگیرد.

نویسنده به علت در هم تنیده شدن خدمت مادی و معنوی در نهایت آن را به چهار قسمت ارایه مینماید:

1. خدمت مالی
2.خدمت علمی
3. خدمت به طبیعت4. خدمت جهان بینی (به مفهوم ارتقای دانایی)


1.خدمت علمی: در این بخش آن را به سه گروه تقسیم میکند الف) تولید کنندگان علم که همان دانشمندان و مشاهیر علمی میباشند که از آنان به عنوان سرداران سپاه علم نام میبرد.
ب) انتقال دهندگان علم که از آنان به عنوان افسران سپاه یاد میکند و این گروه کسانی هستند که از راه انتقال علم به دیگر مخلوقین خدمت مینمایند که از نقطه ی نظر نویسنده حتی معلمی که بابت تدریس علم خود پول یا دستمزد دریافت میکند میتواند جز خدمت گزاران علم باشد به شرطی که به کاری که میکند عشق بورزد و علمش همیشه بروز باشد و دوم نسبت به سایر مخلوقین در وجودش، محبت باشد. نویسنده کنگره 60 را جز کم نظیر ترین اماکنی میداند که افران حتی برای خدمت داوطلبانه و بدون چشمداشت باید از فیلتر های مختلفی عبور کنند تا بتوانند جایگاه های خدمتی داوطلبانه ی مختلفی را تجربه کنند...    ادامه در قسمت دوم...


نویسنده : همسفر مهدی لژیون اقای ابوالفضل شمس


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زری شنبه 5 دی 1394 15:59
خداقوت آقا مهدی
همسفر زری شنبه 5 دی 1394 15:58
ممنون آقای مهدی خدا قوت
مسافر امیر امانی چهارشنبه 2 دی 1394 20:10
برداشت بسیار زیبا و مفیدی بود
همسفر سمانه چهارشنبه 2 دی 1394 17:42
خدا قوت.ممنون عالی بود.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات