" گفتگو با دیده‌بان ورزشی گروه خانواده
یکشنبه 29 آذر 1394 ساعت 07:18 | نوشته ‌شده به دست همسفر زری | ( نظرات )

هدف ما در کنگره قهرمانی نیست بلکه به عنوان یک پارامتر درمانی هست هم برای شخص مصرف کننده و هم برای خانواده ها، حالا اگر در این بین قهرمان هم تحویل دهیم خیلی هم عالی است و باز هم تکرار می کنم هدف ما قهرمان پروری نیست هدف ما کمک کردن به شخص مصرف کننده و خانواده هایشان برای برگشتن به تعادل، زندگی، جامعه فردی و اجتماعی هست.خودتان را معرفی کنید و سمت اجرایی که در حال حاضر در کنگره به شما محول شده چیست؟

سلام دوستان آنی هستم همسفر و به عنوان دیده بان ورزش گروه خانواده مشغول به خدمت هستم.

 

چرا شما را به عنوان دیده بان ورزش خانواده انتخاب کردند؟

انتخاب دیده بان به عهده هئیت دیده بانان و نگهبان کنگره 60 می باشد که نظر دوستان این بود که من به عنوان دیده بان گروه خانواده مشغول به فعالیت باشم.

 

آیا سوابق ورزشی شما در انتخاب شما نقش داشت؟

به احتمال زیاد نقش داشته است من از سال 84 فعالیت ورزشی خود را با ورزش تیراندازی شروع کردم در مسابقات مختلفی شرکت کردم و در شهرستان و استان تهران مقام اول و بهترین تیرانداز را کسب کردم در سال 87-89 عضو ذخیره تیم ملی تیراندازی بودم؛ مربی درجه 2 و 3 تیراندازی با کمان و داور درجه سه فدراسیون تیراندازی با کمان هستم. فکر می کنم این خدمات سوابق در انتخاب من به عنوان دیده بان ورزشی برای اعضای کنگره دیده بانان تعیین کننده بود.

 

کار دیده بان ورزشی خانواده در کنگره را بیان کنید؟

در حال حاضر هسته مرکزی ورزش بانوان در پارک طالقانی است در پارک طالقانی ورزشهای مختلفی مثل دارت، بدمینتون، شطرنج، والیبال و ... مشغول فعالیت هستند در شهرستانهای مختلفت مثل اصفهان و سمنان و مشهد و... فعالیت ورزشی دارند اما خیلی گسترده نیستند و ظرفیت این شهرها خیلی کم است در حد 50-40 نفر. در قسمت تیراندازی نیز اعضای کنگره در ورزشگاه تختی تمرین تیراندازی می کنند و من چندین سال هست که به قسمت همسفران کنگره 60 آموزش تیراندازی درس می دهم و الان در حدود 7-6 نفر مربی چه در در فدارسیون داریم از همین افرادی که در کنگره آموزش دیدند. در کل دیده بان به تمام این فعالیتها نظارت دارد و اگر در جایی کمبودی احساس کرد یا ورزشبانان کمبودی را منتقل کردند سعی در رفع آن دارد.  

 

ورزش کنگره از چه زمانی شکل گرفت و با چه هدفی آغاز به کار نمود؟

ورزش تا آنجایی که من به خاطرم هست از سال 83 در پارک طالقانی آغاز کرد. پایه تفکرات کنگره معتقد است که ورزش بخشی از درمان هست و این به صلاحدید راهنمای مسافر و بعد از گذشتن چند ماه از سفر اول می تواند ورزش را به صورت سبک شروع کنند. اگر ورزش سنگین باشد به سفر فرد ممکن است آسیب برساند و اینکه ورزش مکمل درمان هست. اما چرا ورزش برای گروه همسفران نیز شکل گرفت. زمانی که همسفران درگیر مسایل اعتیاد می شوند درگیر یکسری مشکلات ذهنی و روحی هستند. وقتی آموزشها و جهان بینی کنگره را فرا می گیرند هنوز همان درگیری ممکن است وجود داشته باشد با ورزش کردن کم کم از افسردگی و افکار منفی بیرون می آیند و جسم کم کم ساخته می شود.

 

ورزشهایی که در گروه همسفران کنگره 60 در حال اجراست کدامند؟

والیبال، دارت، شطرنج، بدمینتون، ایروبیک، به کاپ

 

آقای مهندس معتقدند ورزش یکی از اجزای مهم درمان اعتیاد هست اما هدف راه اندازی ورزش گروه همسفران چه بود؟ آیا در سطح قهرمانی هم حرفی برای گفتن داریم؟

همانطوری که در قبل هم گفتم با ورزش افکار منفی دور و افسردگی بر طرف می شود؛ همچنین جسم که در اثر اعتیاد حالت خمودگی به خود گرفته و ظاهرش تغییر کرده بهبود می یابد و حالا آسیب این اعتیاد هم به خانواده ها رسیده بود كه ورزش در درمان آن بی تاثیر  نیست.

اما در مورد قهرمانی؛ من حدود یک سال و نیم است که ورزش بانوان به من محول شده و چیزی دیگری که وجود دارد این است که از نظر نوع  فعالیت ورزشی گستردگی که در قسمت ورزش آقایان هست در قسمت خانم ها وجود ندارد علاوه بر آن تعداد تیمها در یک نوع ورزش بسیار زیاد است مثلاً والیبال در کنگره 50-40 تیم برای مسابقات شرکت می کنند که در قسمت همسفران این طور نیست که امیدوارم در آینده توسعه بیشتری پیدا کند.

البته این نکته را هم بگویم هدف ما در کنگره قهرمانی نیست بلکه به عنوان یک پارامتر درمانی هست هم برای شخص مصرف کننده و هم برای خانواده ها، حالا اگر در این بین قهرمان هم تحویل دهیم خیلی هم عالی است و باز هم تکرار می کنم هدف ما قهرمان پروری نیست هدف ما کمک کردن به شخص مصرف کننده و خانواده هایشان برای برگشتن به تعادل، زندگی، جامعه فردی و اجتماعی هست.

 

شعاری را که آقای مهندس عنوان کردند "یا می بریم یا می آموزیم باختی در کار نیست" این شعار تاثیری در مسابقات بیشتر در اخلاق روی این عزیزان با وجود چندین سال مصرف کننده بودن و ناهنجاری هایی که داشتند گذاشته است؟

قطعا تاثیر گذاشته است چون شما نگاه که کنید می بینید اعضای کنگره در اکثر مسابقات کاپ اخلاق را می گیرند. وقتی انسان تاریکی اعتیاد را تجربه می کند و سالها در رنج و درد هست وقتی درمان می شود و خودش را پیدا می کند اعتماد به نفسش بالا می رود برای همین برای این افراد برد و باخت خیلی مطرح نیست اما تلاشش را دارد می کند. همیشه انسان برای بهتر بودن تلاش می کند  اما بهترین بودن در کنگره ملاک نیست. وقتی یک مصرف کننده ورزش می کند می خواهد پیام رهایی را به دیگر انسانها برساند که من که سالها در تاریکی اعتیاد بودم الان درمان شدم و به تعادل رسیدم  و این حاصل درست بودن روش تدریجی است که شخص مصرف کننده دوباره به چرخه زندگی برگشته است. برای همچین فردی قهرمانی هدف نیست. این بیشتر معجزه ای است که در این فرد اتفاق افتاده و قطعا تمام تلاشش را برای بهتر بودن می کند.

شما در سطح کشور هم نگاه کنید همه کسانی که ورزش می کنند قهرمان نمی شوند یک بخش جزئی به ورزش قهرمانی روی می آورند.

 

به عنوان دیده بان ورزشی گروه خانواده از زمانی که آغاز به کار کردید چه تحولی در این قسمت اتفاق افتاد؟


از زمانی که من آمدم ورزش به کاپ به قسمت همسفران اضافه شده ولی نمی شود گفت در طول این یک سال خیلی ورزش گروه خانواده متحول شده احتیاج به زمان داریم. در کل قسمت خانواده نظم بیشتری گفته افراد بیشتری شرکت می کنند و در کنار ورزش آموزش هم می دهند.

در گذشته ورزش خانواده هم دست آقای سهیلی بود و از همسفران خانم توکلی به عنوان سرپرست فعالیت می کردند. در این مدتی که من مسئول ورزش شدم خودم هر هفته مستقیم نظارت دارم و اگر وسیله ای بخواهند تهیه می کنیم و در اختیار دوستان قرار می دهیم. برای هر قسمت ورزشبان گذاشتیم که قبلا این طوری نبوده سر ساعت 8 صبح ورزش گروه همسفران فعالیت خود را آغاز می کند و باید همه چیز برای ورزش کردن آماده باشد. به هر حال ما تلاشمان را می کنیم امیدوارم موثر باشد. البته محدودیت ورزش کردن خانمها در فضای باز را هم نمی شود نادیده گرفت.

 

خانم کماندار؛ هر صبح جمعه خود را ملزم کردید به خاطر مسئولیتی که دارید در پارک حضور داشته باشید این شما را اذیت نمی کند؟ البته این برای ما لذت بخش هست برای شما چطور؟

برای من هم لذتبخش است این یک رابطه دو سویه هست خودم هم ورزش می کنم همسفران مشکلات خودشان را مطرح می کنند و سعی در حل مشکلاتشان داریم قطعا احساس خوب آن افراد به ما برمی گردد و این برای من بسیار لذتبخش هست و دست به دست هم می دهیم تا کارها انجام شود.

 

طرح و برنامه شما در آینده برای ورزش گروه خانواده چیست؟

تلاش ما بر این است که در سال آینده ورزش بانوان را توسعه دهیم.

 

برای کسی که برای اولین بار به پارک طالقانی به قصد ورزش کردن مراجعه کرده و تازه ورزش را می خواهد شروع کند باید چیکار کند؟

در کنگره قرار نیست ورزشکار بیاید و ما باهاش کار کنیم با هر وضعیتی که هست می آید و شروع به ورزش می کند. وقتی به پارک طالقانی آمد هر رشته ورزشی را که دوست داشت به ورزشبان مربوطه مراجعه می کند که ورزشبانها با اتیکتی که به گردن دارند مشخص شده اند و آنها هم نسبت به آموزش دادن فرد اقدام می کنند و بعد از مدتی می بینید که شخص تا حدودی آن ورزش را آموخته است.

 

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

دوباره تکرار می کنم ورزش همسفران برای کسانی نیست که ورزش بلد هستند برای کسانی است که سابقه ورزش ندارند و می آیند که یاد بگیرند.

 

مصاحبه همسفر زری لژیون خانم عزت

شعبه آکادمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مصاحبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر رقیه جمعه 4 دی 1394 22:49
با سلام و تشکر از سرکارخانم انی کماندار بخاطر این مصاحبه زیبا و اموزنده
و خداقوت و سپاس به خونم زری عزیز ،و پرتلاش
همسفر وفا جمعه 4 دی 1394 03:42
استادارجمند و بزرگوار خانم آنی کماندار؛
هنگامی که سخن می گویید، حروف الفبای زندگی دانه دانه بر زمین باران ندیده جانمان میبارد و خوشه خوشه حدیث زندگی را در وجودمان می رویاند.
خانم زری خدا قوت.
با احترام:وفا
اکرم همسفر پنجشنبه 3 دی 1394 06:54
باتشکر از خانم زری برای حسن انتخابشون وبا تشکر از خانم آنی کماندار که وجودشون در پارک در قسمت همسفران مملو از انژی،امید و نشاط میباشد خدا قوت
پنجشنبه 3 دی 1394 01:25
استاد ارجمند و بزرگوار خانم آنی کماندار؛ خداوند را سپاس می گویم که رهجوی شما هستم و همیشه از شما درس ارزشمند زیستن را می آموزم.
پایدار و برقرار باشید.
خانم زری خدا قوت به این همه انرژی خالصانه شما.
پنجشنبه 3 دی 1394 01:23
استاد ارجمند و بزرگوار خانم آنی کماندار؛ خداوند را سپاس می گویم که رهجوی شما هستم و همیشه از شما درس ارزشمند زیستن را می آموزم.
پایدار و برقرار باشید.
خانم زری خدا قوت به این همه انرژی خالصانه شما.
همسفر سپیده یکشنبه 29 آذر 1394 16:59
با سلام ،
سرکار خانم آنی کماندار عزیز همیشه از انرژی خوب شما و صمیمتی که دارید لذت میبرم و صمیمانه سپاسگزارم.
سرکار خانم زری ، عالی بود و ممنونم

با احترام ، همسفر سپیده
ناصر توکلی یکشنبه 29 آذر 1394 14:31
خانم زری خدا قوت. مصاحبه قشنگی انجام دادین. ممنونم
همسفر عزت یکشنبه 29 آذر 1394 12:32
خانم کماندار عزیز امیدواریم که همیشه پهلوان گنگره باشید شما افتخار ما همسفران هستید خسته نباشی عزیزم خدا قوت الگوی ماهمسفران
همسفر زری یکشنبه 29 آذر 1394 08:34
كماندار عزیز از وقتی كه گذاشته اید و اینكه با حوصله به سوالات در كمال آرامش پاسخگو بوده اید صمیمانه تشكر می كنم و برای شما و خانواده محترمتان آرزوی موفقیت می كند در پناه حق برقرار باشید
همسفر ندا یکشنبه 29 آذر 1394 08:08
باتشكرفراوان ازخانم زری برای عكس بسیار زیبا وتأثیر گذارشان و مصاحبه خوبشان كه دل همه را شاد خواهد كرد.
همسفر محمد یکشنبه 29 آذر 1394 06:35
خداقوت به خانم زری
سوالات حرفه ای و مفید برای خواننده
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic