موضوع کنگره علاوه بر درمان اعتیاد، انسان سازی است
سه شنبه 9 اردیبهشت 1399 ساعت 08:36 | نوشته ‌شده به دست مسافر علی | ( نظرات )

جلسه چهارم از دوره هفتادوچهارم کارگاه‌های آموزشی جهان‌بینی کنگره ۶۰؛ ویژه آقایان مسافر با دستور جلسه «جهان‌بینی ۱ و ۲» با استادی مسافر محمد داداشی، نگهبانی داوود و دبیری محمدرضا، دوشنبه 8 اردیبهشت‌ماه 1399 ساعت 17 آغاز به کار کرد.

سخنان استاد:

 

سلام دوستان محمد هستم یک مسافر. شاکر خداوند هستم که توانستم در این جایگاه خدمت کنم. حلول ماه مبارک رمضان را خدمت تمام مسافران و همسفران تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم که این توفیق را داشته باشیم در این ماه عزیز بهره لازم را ببریم. جا دارد از این تریبون استفاده کنم و سال نو را خدمت همه دوستان تبریک عرض کنم؛ چون به‌هرحال با توجه به ویروسی که گریبان گیر همه دنیا گشته است، مجالی پیش نیامد و این امکان را نداشتیم که مثل سابق جلسات را برگزار کنیم. در جلسه امروز بحث جهان‌بینی است وقتی صحبت جهان‌بینی می‌کنیم در ابتدا یک مفهوم عام و بسیار کلی را به ما انتقال می‌دهد، اما وقتی در بحث جهان‌بینی ریز می‌شویم، می‌بینیم که خیلی ساده‌تر از آن چیزی است که از آن تصور می‌شود. اگر وارد جزئیات آن بشویم می‌بینیم که تغییر نگرش و نوع نگرش خیلی راحت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم. درواقع این تغییر نوع نگرش است که نوع زندگی ما را تغییر می‌دهد. نتیجه تغییر زندگی، تغییر نگرش و تغییر جهان‌بینی به‌تبع آن تغییر در روند انجام کار و قطعاً تغییر در اصول می‌شود. جهان‌بینی برای آنانی که تحت آموزش کنگره هستند، یک تعریف عام و کل دارد. آقای استاد امین می‌فرمایند آنچه ما از زندگی و پیرامون آن دریافت، احساس، ادراک و برداشت می‌کنیم، جهان‌بینی است و به خاطر این چهار مقوله است که نوع زندگی ما شکل می‌گیرد. تفاوتی که در این زمینه بین انسان و حیوان وجود دارد. این است که به نظر من جهان‌بینی در یک حیوان نمی‌تواند جهان‌بینی خاص باشد، چون زندگی آن بر مبنای سیستم غریزی است. شاید تنها موردی که از بحث جهان‌بینی داشته باشد بحث احساس است. حواسی که حیوانات به طور غریزی دارند، حس بویایی سگ، مار و زنبور و یا خیلی موارد دیگر در این مقوله از انسان هم قوی‌تر هستند. آن چیزی که انسان را در بحث جهان‌بینی نسبت به دیگر موجودات متمایز می‌کند، بحث این است که این چهار تعریف در توضیح جهان‌بینی آمده است.

این‌ها نتیجه‌اش این می‌شود بتواند یک تفسیر از موضوع داشته باشد و تفاوت انسان‌ها و تفاوت زندگی آن‌ها درواقع تفاوت در نوع تفسیری است که از دنیا دارند که چگونه دنیا را ببینم و چگونه این دید زندگی مرا تغییر می‌دهد. وقتی با متد دی اس تی سفر ایکس را شروع می‌کنیم، یک سفر اولی، سفر دومی و راهنما را می‌بیند که آن‌ها حال خوبی دارند و به تمام زندگی خود می‌رسند و تصور می‌کند که این‌ها از اول همین‌طوری بودند. وقتی‌که سفر شروع می‌شود برهان متفاوتی دارد. به عنوان تازه وارد ثبت‌نام و سفر را شروع و برنامه خود را طبق دستور راهنما تنظیم می‌کنیم. دوره سازگاری داریم. شاید در بعضی از پروتکل‌ها به سمت بالا داشته باشید یا تیپر به سمت پایین داشته باشید تا سفر تمام شود. یک موقع می‌بینید که کم‌حال هستید یک مواقعی ازلحاظ جسمی پر و نشئه هستید. یک موقع می‌بینید در شب خواب جالبی ندارید یا ازلحاظ بدنی ضعف دارید. این طبیعی است که برخی از دوستان سفر اولی دچار افسردگی بشوند. در این مسئله به ما می‌گفتند در کنگره حالمان خوب می‌شود. پس چرا حال من این‌جوری است در تعویض پله‌ها معمولاً حالتان همین‌جور است. هفته اول نسبت به بقیه هفته‌ها حال مساعد نیست. یکی می‌آید به قضیه این‌جوری نگاه می‌کند. ای‌بابا این هم شد روش درمان؟ نوع نگرش طرف را خیلی اذیت می‌کند و به شخص آسیب می‌زند و اگر خدای ناکرده گریز اتفاق می‌افتد، از همین‌جا و این نوع تفکر در متد دی اس دی است. یک نوع تفکر دیگر وجود دارد که یک مدل دیگر به قضیه نگاه کنم. بگویم من دارم مواد مخدر را درمان می‌کنم و این کار آسانی نیست. پروسه درمان من کامل نشده است و زمانی که کامل بشود دیگر این‌طوری نیستم. از طرفی راهنمای من جلوی چشمم است. این خرابی‌ها را و بی‌حالی‌ها را ندارد. پس من هم اگر سفر کنم این حال خوش نصیب من خواهد شد. در نوع نگاه اول شخص دچار آسیب می‌شود و خیلی از گریزها از این طریق است و خرابکاری‌ها ولی در نگاه دوم شخص از این ضعف بدن و کمبود ناراضی نیست بلکه به موضوع این‌جوری نگاه می‌کند که اتفاقات خوبی در جدول درمان دارد می‌افتد. این مدل و نوع نگرش می‌شود جهان‌بینی؛ طرز نگاه به پیرامون به زیبایی می‌تواند خیلی کمک کند حالا این مثال را زدم که جهان‌بینی فقط در سفر اول نیست. جهان‌بینی مخصوص کل آدم‌های زمین است، مخصوصاً ما کنگره‌ای‌ها باید این‌طور به قضیه نگاه کنیم که بیشترین لذت یا اگر مورد منفی است کمترین آسیب را به خودم بزنم. این اتفاق می‌افتد نوع نگرش و نوع تفکر و دیدن ما نسبت به جهان هستی نتیجه زندگی را عوض می‌کند کلیپی در فضای مجازی دیدم شخص نابینایی بود و تکدی گری می‌کرد. یک نوشته هم کنارش بود که من نابینا هستم و به من کمک کنید.

یک خانمی از کنار آن رد شد و به او پولی نداد ولی نوشته وی را تغییر داد و این را برایش نوشت: امروز روز زیبایی است ولی من نمی‌توانم ببینم. به این سبب برای کسب درآمد به آن شخص خیلی کمک کرد. این دقیقاً همان مفهوم را می‌داد و باعث شد هرکسی که از آن جلو رد می‌شد به او کمک بیشتری کند. با این تغییر بیان و نوع نگاه کردن به زندگی درآمدش بیشتر شد. تغییر نوع نگرش نه‌تنها ازلحاظ مالی بلکه در تمام سطوح زندگی تغییر ایجاد می‌کند و رو به بهتر شدن می‌رود. اینکه این جهان‌بینی را از کجا شروع کنم چطور شروع کنم و چطور انجام بدهم این‌ها به‌طور مفصل دقیق و طبقه‌بندی‌شده در نسخه جهان‌بینی استاد امین درج شده است. اولین قدم همان وادی اول است و تفکر است که آقای مهندس تأکید می‌کنند که هر کاری می‌خواهید بکنید و حرفی که می‌خواهید بزنید، قبل از انجام آن فکر کنید. یک تفکر همه جانبه و کلی در تمام چیزها باید باشد؛ حتی در کپی پیست کردن مطلبی در فضای مجازی اول باید به پیام و نتیجه آن فکر کرد. موضوع کنگره علاوه بر درمان اعتیاد بحث انسان‌سازی است و همه راجع به آن اتفاق‌نظر دارند. انسان‌سازی چگونه انجام می‌شود؟ ارتقای مراحل نفس چگونه است؟ همیشه باید دنیا را جوری نگاه ‌کنم و تفکرم به‌گونه‌ای باشد که بتواند زندگی مرا در جهت مثبت عوض کند. همیشه با خودم می‌گویم محمد سه سال قبل تا الآن چه‌کار مثبتی انجام داده است که از این مرحله نفس عبور کند؟ نوع نگرش به زندگی چگونه بوده است؟ تفکر چگونه بوده است؟ آیا باعث شده این تفکر این جهان‌بینی را عوض کند و به جهت مثبت ارتقا دهد یا خیر؟ آیا به‌عنوان انسان ما وظیفه نداریم از مرحله نفس اماره عبور کنیم و به مرحله نفس مطمئنه برسیم؟ اگر مثبت است چطور است طراحان با چه تفکری با چه تفسیر و برداشتی از موضوع؟ این همان حلقه مفقوده است که شاید خیلی از افراد به آن توجهی ندارند یعنی یک روند خیلی عادی روند حیوانی یا غریزی را طی می‌کنند و بدون آنکه یکی از اجزای اصلی انسان بخواهد تغییر کند.

عکس: مرزبان وبلاگ مسافر مهدی

پیاده‌سازی: مسافر محمدامین لژیون 22

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی آقایان مسافر،

برچسب‌ها: کنگره 60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
احمد زمانی پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399 00:40
با تشکر و خداقوت به آقای محمد داداشی لز شعبه شهرری
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic