جهان بینی کنگره کاربردی است
شنبه 6 اردیبهشت 1399 ساعت 21:52 | نوشته ‌شده به دست مسافر علی | ( نظرات )

نهمین جلسه از دوره هفتادوچهارم کارگاه‌های آموزشی مجازی کنگره ۶۰؛ در شعبه آکادمی با دستور جلسه «جهان‌بینی 1 و 2» با استادی دیده‌بان علی مجدیان، نگهبانی مسافر علیرضا و دبیری مسافر رضا شنبه 6 اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۷ آغاز به کار کرد.


سخنان استاد:

سلام دوستان علی هستم یک مسافر؛ آخرین آنتی ایکس مصرفی من تریاک و قرص بود. مدت سفر اول ۱۳ ماه و نیم با راهنمایی استاد ترابخانی، آزادی فکر می‌کنم ۱۸ سال و ۱۰ یا ۱۵ روز. اولین روز ماه مبارک رمضان را به فال نیک می‌گیریم، البته قبل از شروع جلسه طبق روال عادی ساعت ۵، یک طوفانی در تهران اتفاق افتاد که متأسفانه برق این نمایندگی قطع شد و ما فهمیدیم که چقدر این جلسات مجازی‌مان وابسته به برق است. چون ما تا حالا جلسات کارگاه‌هایمان وابسته به برق نبوده و به همین دلیل فکرش را نکرده بودیم. بابت این تأخیر از همه عزیزان عذرخواهی می‌کنم؛ مخصوصاً دوستانی که به‌صورت مجازی تصویرمان را می‌بینند. دستور جلسه جهان‌بینی ۱ و ۲ است. سعی می‌کنم راجع به خودِ مقوله جهان‌بینی توضیح کوتاه و مختصری بدهم. امیدوارم از حوصله جلسه خارج نباشد. در تمام مکاتبِ بیرون از کنگره دو مقوله جداگانه داریم که اولی جهان‌بینی است. در جزوه‌های ما آمده که نوع نگرش ما به محیط پیرامونمان جهان‌بینی است! یک مثال خیلی ساده‌اش این است که من از این جایگاهی که نشسته‌ام، این میز و این تشکیلاتی که روی این میز است، از زاویه نگاه خودم یک‌چیزی می‌بینم، شما عزیزانی که به‌صورت مجازی از طریق دوربین می‌بینید یا دوستانی که در سالن هستند از آن زاویه مقابل یک چیز دیگری می‌بینند!

 اگر قرار باشد جهان‌بینی‌مان یا نوع نگرشمان به هم نزدیک بشود، مستلزم این است که بتوانیم همدیگر را قانع کنیم؛ هرکدام کنار دیگری بیاید و از زاویه نگاهِ همان فرد اول بتواند آن تصویر را ببیند. کلیت جهان‌بینی طبق تعریف بیرونی، راجع به چراها صحبت می‌کند! هر مقوله‌ای که مطرح می‌شود برای من یک سؤال پیش می‌آورد که چرا؟ مثلاً به من می‌گویند چرا شما الآن از اینجا باید بروید سمنان؟ می‌گویم چرا باید بروم؟ آنجا چه اتفاقی قرار است بیفتد؟ یک سری سؤال‌ها در ذهن من شکل می‌گیرد و توضیحاتی به من می‌دهند تا مرا قانع کنند! (جدا از اینکه قانع بشوم یا نشوم) که این عبارت است از جهان‌بینی راجع به این مقوله خاص! در ادامه این مطلب همان مکاتبی که عرض کردم، مطلبی بیان می‌شود تحت عنوان ایدئولوژی. ایدئولوژی راجع به چگونگی‌ها صحبت می‌کند. حالا من پذیرفتم که باید این مسیر را طی کنم و به سمنان بروم؛ سؤال بعدی برای من این عنوان می‌شود که چگونه باید بروم؟ از کدام راه باید بروم؟ چه وسایلی را باید با خودم بردارم؟ این چگونگی و جزئیات مربوط به انجام دادن در حال آن مکاتب را ایدئولوژی می‌گویند. مثل ایدئولوژی مذاهب مختلف. ایدئولوژی اسلامی، ایدئولوژی مسیحیت، ایدئولوژی مارکسیست و غیره است.

همان‌طوری که استاد امین در صحبت‌های روز چهارشنبه‌ فرمودند بزرگ‌ترین اشکالی که به آن وارد است این است که آن‌قدر قابل‌فهم است که حتی اگر مطلب را به‌سختی متوجه بشویم آن‌قدر لمس کردنی و استفاده کردنش در زندگی روزمره آن‌قدر ساده نیست. مثلاً در بین فلاسفه ایرانی و غیر ایرانی و اساتیدی که درزمینهٔ علوم انسانی کار می‌کردند برای اثبات خداوند یا قدرت مطلق یا هراسمی که برایش بگذارید، برهان‌هایی وجود دارد. این برهان‌ها دقیقاً مثل مسائل ریاضی است. مثلاً برهان حرکت جوهری ابن‌سینا که از فلاسفه خودمان است یا برهان‌های دیگری این‌ها همه بر مبنای یک فرضیه شکل گرفته است که عین علوم ریاضی است. ما در ریاضی می‌گوییم که دو دوتا می‌شود چهارتا. حالا می‌گوییم این را قبول دارید که دو دوتا می‌شود چهارتا؟ طرف مقابل می‌گوید بله. بعد می‌گوییم حالا که دو، دو تا شد چهارتا، درنتیجه این قسمت معادله را هم با همان قانون جلو می‌بریم و می‌گوییم تا اینجایش را قبول دارید و بقیه‌اش را هم‌قدم به قدم جلو می‌بریم تا به یک اصل بالاتری می‌رسیم که این بر مبنای آن اصل اولیه اثبات می‌شود. مثلاً می‌گویند یک قانون اولیه این است که احاطه یک جز در یک کل همیشه محال است. ازنظر عقلی یعنی اگر من جزئی از یک‌قسمتی هستم، هیچ‌وقت نمی‌توانم به‌کل آن جمع یا کل آن موضوع احاطه و اشراف پیدا کنم. مثلاً یک قطره آب نمی‌تواند بر یک اقیانوس احاطه پیدا کند. اگر به فرض محال این اتفاق بیفتد، آن قطره دیگر کل است، چون به آن اقیانوس احاطه پیدا کرده است. این یک قانون است. از این قانون استفاده می‌کنند و وجود خداوند را اثبات می‌کنند.

یک‌زمانی این‌ها را خیلی می‌خواندم، خیلی برایم قابل‌لمس نبود. می‌گفتم مگر من خدا را قبول ندارم؟ اینکه ازنظر علمی یا ریاضی به من اثبات شود چه فرقی می‌کند؟! بعد در یک سری از مشکلات روزمره زندگی‌ام، یکسری اتفاقات و به‌هم‌ریختگی‌ها به وجود آمد؛ حتی قبل از اعتیاد، من با این جهان‌بینی و ایدئولوژی می‌توانم آن اتفاقات را اصلاح کنم؟ می‌دیدم نه این اتفاق نمی‌افتد. در کنگره ۶۰ جهان‌بینی ما یک تفاوتی بسیار عمده دارد با جهان‌بینی‌های بیرون که شنیده‌ایم یا وجود دارد. اولی‌اش این است که ترکیبی از همان جهان‌بینی و ایدئولوژی است! هم راجع به چراها صحبت می‌کند هم راجع به چگونگی‌ها.

 

این یک تفاوت ویژه‌ای است که می‌توانیم از آن در زندگی روزمره خود استفاده کنیم. تفاوت دومی که دارد این است که همان‌طور که خیلی از ما یادمان است در دبیرستان یا دوران تحصیل یک مسئله را اگر برای ما در کلاس درس می‌دادند، شاید آن مسئله را خیلی نمی‌فهمیدیم یا فرمول اگر داشت خیلی لمسش نمی‌کردیم و دو ساعت بعد هم یادمان می‌رفت ولی وقتی با یک مثال توضیح می‌دادند، کاملاً در ذهنمان حک می‌شد. چون خیلی از ماها هنوز آن مثال‌ها را یادمان است ولی آن قانون‌ها و فرمول‌ها و آن متغیرها را یادمان نمی‌آید. اگر در امتحان به ما می‌گفتند مسئله را با ذکر مثال توضیح دهید این خیلی برای ما راحت‌تر و خوشایندتر بود در مسائل جهان‌بینی کنگره ۶۰؛ دقیقاً این اتفاق افتاده است اگر دقت کنیم به‌صورت اختصاصی در همین جزوه‌های جهان‌بینی ۱ و ۲ راجع به تمام مقوله‌هایی که مطرح شده است مثال زده شده است. این مقوله‌هایی است که برای ما قابل‌لمس نیست. از صور پنهان انسان آن‌قدر شناخت نداریم یا حداقل آدم‌های بیرون که اصلاً شاید شناخت نداشته باشند، به همین دلیل باید از مدل شهر وجودی مثال زده بشود که نفس کدام قسمتش است؟ عقل به‌عنوان فرمانروا چه‌کارهایی انجام می‌دهد؟ همه این‌ها تشبیه شده است، عقل به فرمانروا تشبیه شده است و همین‌طور همه اجزا و برایشان مثال زده شده است تا برای ما ملموس‌تر و قابل حس‌تر باشد.

به‌محض آنکه ما مطلبی را فراموش کنیم تا یاد مثال می‌افتیم، آن مسئله یا موضوع برای ما واضح و شفاف می‌شود. این دوتا تفاوتی است که در جهان‌بینی کنگره ۶۰ با جهان‌بینی‌های بیرونی دارد. یکی از اتفاقاتی که معمولاً در جوامع بشری می‌افتد، این است که آدم‌های حقیر، آدم‌های کوچک، آدم‌هایی که علم خیلی مختصری دارند، سعی می‌کنند دو خط مطلبی را که بلدند، آن را آن‌قدر پیچیده کنند و آن‌قدر بزرگ جلوه دهند که هیچ‌کسی آن را متوجه نشود. این نشان‌دهنده حقارت من نوعی هست که این کار را انجام می‌دهم! در مقابل، آدم‌های بزرگ، آدم‌هایی هستند که یک علم بسیار وسیع، یک علم بسیار سطح بالا را به زبان بسیار ساده بیان می‌کنند که واقعاً برای همه قابل کاربرد باشد! امروز جهان‌بینی کنگره ۶۰ برای تمام اعضا قابل‌استفاده است! فردی که امروز به‌عنوان تازه‌وارد کنگره می‌آید از آن جزوه که می‌خواند حداقل می‌تواند ۵ درصد برداشت کند، حتی اگر باحال خیلی بدی باشد. کاربردی بودن این، نشان‌دهنده کاربردی بودن مطلب است و من بسیار خوشحال هستم که چنین انسان‌هایی را به‌عنوان استاد در کنار خودمان داریم.

مثل آقای مهندس، استاد امین و غیره. انشا الله بتوانیم از وجودشان بهره کافی را ببریم. من افتخار می‌کنم به اینکه شاید جزو اولین گروهی از مسافران آقایان بودیم که توانستیم از نعمت وجود استاد امین بهره‌مند شویم. روزهای چهارشنبه و داخل همین سالن جلسات جهان‌بینی ساعت ۵ بعدازظهر برگزار می‌شد، مثل بقیه جلسات و از ساعت ۶ و نیم که جلسه تمام می‌شد ۳ یا ۴ لژیون بیشتر آن موقع نبودیم و یک فرشی وسط همین سالن پهن می‌کردیم و خود استاد امین تشریف می‌آوردند، ما هم شاید حدود ۱۵ یا ۲۰ نفر بودیم که این مطالب را از سال ۸۰ یا ۸۱ دنبال می‌کردیم. هنوز مطلب نوشته شده‌ای نبود و این‌ها را به‌صورت گفتاری با ما کار می‌کردند و ما از آنجا با جهان‌بینی آشنا شدیم!

یک سؤالی که برای خیلی از ما پیش می‌آید این است که این‌ها را همه را خواندیم و فهمیدیم اما چگونه می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم؟ ما سفر اولی که در کنگره انجام می‌دهیم، این دقیقاً مثل همان مسئله‌‌ای که عرض می‌کنم، آن مثال برای ما حل می‌کند و برای درک موضوع به ما کمک می‌کند. وقتی متوجه شدیم بعد چند مسئله دیگر می‌دهند و می‌گویند حالا این مسئله را خودت حل کن. الگوی ما سفر اولمان است. من در سفر اولم از این جهان‌بینی چه جوری استفاده کردم؟ چگونه آمدم برای خودم و دانایی ساختم؟ از چه معلم‌هایی آموزش گرفتم؟ تفکرم چگونه شکل گرفت؟ آیا شکل گرفت؟ آیا ساختارهای درست را توانستم ایجاد کنم؟ در مقوله درمان اعتیاد هم آیا توانستم از آن ساختارهای منفی که دچارش بودم، در مقوله درمان اعتیاد رهایی پیدا کنم؟ چه تجربه کردم و چطور این دانایی را توانستم به مثلث دانایی مؤثر تبدیل کنم؟ حالا امروز می‌بینم با حسد یا کینه دست‌به‌گریبانم و می‌خواهم آن را حل کنم و می‌خواهم سعی کنم از این ساختار منفی فاصله بگیرم. چگونه باید این کار را انجام بدهم؟! دقیقاً به همان صورتی که سفر اول حرکت کردیم! اگر می‌توانم، خودم از مطالب آموزشی، آموزش را می‌گیرم و اگر نمی‌توانم، یک فردی را به‌عنوان راهنما انتخاب می‌کنم. اگر نیاز به استاد دارم، آن استاد را پیدا می‌کنم. بقیه مسائل تفکر، تجربه، عین همان روالی است که ما به سمت مثلث دانایی حرکت کردیم، از آن مثلث جهالت فاصله گرفتیم، آن ترس بود و منیت و ناامیدی بود و تمام این اتفاقات در سفر اول همه را تجربه کردیم! در سفر دوم می‌آییم دقیقاً آن را الگوی خودمان قرار می‌دهیم و موبه‌مو طبق همان حرکت می‌کنیم تا بتوانیم در یک مقوله‌ای که در سفر دوم با آن مواجه شدیم هم به موفقیتی شبیه به درمانمان برسیم. فکر می‌کنم امروز ما در درمانمان هرکدام احساس می‌کنیم که کاملاً موفق شدیم. به خاطر اینکه واقعاً نه نیازی و نه وسوسه‌ای داریم. حتی از روز اول درمانمان این اتفاق برایمان نیفتاده بود. به همین دلیل در سفر دوم هم ما با کمک گرفتن از الگو کردن سفر اولمان انشا الله بتوانیم به نتیجه دلخواهمان برسیم.


عکس: مرزبان وبلاگ مسافر مهدی

پیاده‌سازی: مسافر امیر لژیون 18

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی آقایان مسافر،

برچسب‌ها: کنگره 60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
احمدزماتی یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 20:53
خدمت دیده بان محترم آقای مجدیان‌ خدا قوت عرض می کنیم که جلسه خیلی خوبی برگزار کردند و استفاده کردیم
محمدرضا لژیون دوم آکادمی یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 10:23
خداقوت به همه عزیزان خدمتگزار بخصوص بچه های وبلاگ آکادمی
همسفر فریده یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 00:11
عالی. ممنون از جناب مجدیان. بهره بردیم. ممنون از بچه های وبلاگ آکادمی.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic