جهان بر اساس قوانین الهی و نظمی شگفت‌آور آفریده‌شده است.
یکشنبه 22 دی 1398 ساعت 22:14 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمدحسین | ( نظرات )

دومین مقاله برتر از اولین دوره مسابقات مقاله نویسی فصلی همسفران آقا، با موضوع "نقش نظم در سفر" به قلم همسفر علیرضا جودکی.

پیش گفتار نویسنده:

مدتی هست که در گوشه‌ی ذهنم به خود می‌گویم قلم‌به‌دست بگیر و شروع به نوشتن کن و در مسابقه مقاله‌نویسی که خواست درونیم هست شرکت کنم اما حقیقتاً نه حسش بود و نه می‌دانستم که از کجا باید شروع کنم. ذهنم در این مورد به مکان‌هایی سفر می‌کرد و موضوعاتی را بررسی می‌کرد و باعث به وجود آمدن تصاویری نامعلوم در ذهنم می‌شد و هر چه جلوتر می‌رفتم و بیش‌تر فکر می‌کردم تا سعی کنم مقدمه نوشته‌هایم را شروع کنم آشفتگی بیش‌تری در ذهنم احساس می‌کردم، بالأخره خودم را مجبور کردم تا درباره نقش نظم در سفر مقاله بنویسم و در مسابقه مقاله‌نویسی شرکت کنم،  فارغ از نتیجه و برای رسیدن به جمع‌بندی برای خود و درنتیجه رسیدن به آرامش ابتدا می‌خواهم هر چه به ذهنم می‌آید را به‌صورت نوشتار بر روی کاغذ پیاده کنم سپس آنچه را به دست می‌آورم ارتباط دهم به آموزش‌هایی که در کنگره گرفته‌ام.


ابتدا در تصورم این بود که به دنبال کتب در این مورد بروم اما ناگهان به یاد تئاتر پنجره‌ای رو به آسمان با دیالوگ‌های زیبایش افتادم و به نظرم درست و جاافتاده بود و خواندن کتاب یک‌طرف و ساده کردن آن به زبان شیوا و قابل‌فهم برای خودم و مخاطبی که این مقاله را می‌خواند طرف دیگر و بعد از اندکی صبر و تحمل و بررسی در‌یافتم که مطالب موجود در کنگره دل‌چسب‌تر و دل‌نشین‌تر ساده و قابل‌فهم‌تر است و به گفته استاد امین مگر غیرازاین است که کنگره 60 خود منبعی قابل استناد و عظیم از دانش بشری است.سایت کنگره 60 و وبلاگ‌های نمایندگی‌هایی که در حال حاضر به بالاتر عدد 50 در سراسر کشور رسیده‌اند که به‌راحتی در دسترس همگان برای آموزش دادن هست منبع کوچکی است؟ هر شخصی با توجه به خواسته خود می‌تواند جواب این سؤال را بدهد.

با بهره‌گیری الهام گرفتن  از کتاب عشق،14 وادی برای رسیدن به خود که کتابی باارزش برای نظم و برنامه‌ریزی و آموزش برای ساختن ساختارها می‌باشد شروع می‌کنم و از وادی اول که می‌گوید با تفکر ساختارها آغاز می‌گردد استفاده می‌کنم  و با آموزش‌هایی که  از خواندم مقالات مختلف در کنگره و شنیدن صحبت‌های اساتید جلسه کسانی که  با مشارکت‌ها و دل نوشته‌ها یادگاری از خود در کنگره به‌جا گذاشته‌اند استفاده می‌کنم.

نقش نظم در سفر

در ابتدا می‌خواهم به معنی لغوی نظم بپردازم؛

نظم در لغت به معنای آرامش،ترتیب دادن کار می‌باشد. در کنگره کمک راهنمایان محترم مرتباً به نظم، انضباط، برنامه‌ریزی، هدف اشاره دارند که با الگوی قرار دادن آقای مهندس دژاکام که همیشه در لابه‌لای جملات خود در سی‌دی‌های آموزشی به آن اشاره دارند دور از تصور نیست که کنگره بر اساس نظم و انضباط و برنامه‌ریزی بناشده باشد .

انضباط در لغت به معنای نظم و انتظام، ترتیب و درستی، ساماندهی و آراستگی و هم‌چنین نگاه‌داشتن رعایت قوانین و مقررات و نیز وفای به نظم نیز می‌باشد.

با دیدن و توجه کردن به آفرینش بر اساس نظم و حساب‌وکتاب دقیق، آفریده‌شده و قوانین الهی، بر اساس نظمی شگفت‌آور سامان‌یافته است. آدمی برای رسیدن به کمال و موفقیت در زندگی همیشه در تکاپوست و در این راه نظم و برنامه‌ریزی بی‌خطرترین راه محسوب می‌شود و بهتر بگویم راه فائق آمدن بر سختی‌ها و مشکلات است،انسان‌های منظم سریع‌تر به اهداف خود می‌رسند و در جامعه از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.  نظم دارای آثار و نتایج مثبت در زندگی فردی و اجتماعی می‌باشد  و راهی برای جلوگیری از دست دادن فرصت‌ها، روزمرگی و زیان‌ها، هدر رفتن نیروها و.... اشاره کرد. البته نظم به‌خودی‌خود ایجاد نمی‌شود بلکه به عواملی وابسته است مانند برنامه‌ریزی ،هدف،آگاهی، خواست درونی،انگیزه وهم چنین موانعی هم وجود دارد که مانع رسیدن ما به نظم می‌شوند برخی از این موانع مانند  عدم مسئولیت‌پذیری، عدم آگاهی، افراط‌ و تفریط، شتاب بی‌جا، سستی و تنبلی و... را می‌توان نام برد که با قانون ذره‌ذره استاد امین می‌توانیم با دو فرشته‌ای که باعث القا و الهام در ما می‌شود به سمت بی‌نظمی برویم و یا از آن خارج شویم. نظم نوعی چهارچوب یا قالب است که هر آنچه در آن بریزید شکل می‌گیرد برای روشن شدن بهتر نظم بدم نیامد  سیستم کنگره را مثال بزنم که سیستم مدیریت و اداره‌ی کنگره به‌گونه‌ای است که تمامی برنامه‌ها، کلاس‌ها، مراسم، جشن‌ها و تولدها و به‌طورکلی تمامی امور در همه‌ی نمایندگی‌های سراسر کشور در ساعت مقرر و بدون تأخیر انجام می‌گیرد و در طول سال حتی دقیقه‌ای تأخیر در آنجایی ندارد که این حاکی از وجود نظم  و انضباطی خاص در کنگره است.یادی از سخنی از استاد امین افتادم که باکمی جستجو در موتور جستجوگر گوگل متوجه شدم در سی دی ویروس به آن اشاره‌کرده‌اند که در آنجا می‌گویند؛ در دانشگاه هاروارد دانشجویی با دو جلسه غیبت اخراج خواهد شد نتیجه‌ی این سختگیری‌ها این است که تا به امروز دانشجویان این دانشگاه به بیش از چهل جایزه‌ی نوبل دست‌یافته‌اند . کسانی که به کنگره می‌آیند در ابتدای عمر برایشان کار راحتی نیست که برنامه‌های خود را جفت‌وجور کنند اما با آموزش‌هایی که در ابتدا ورود به کنگره و لژیون خود می‌گیرند یواش‌یواش خود را با برنامه‌های کنگره تطبیق می‌دهند . در جزوه پروتکل قسمتی وجود دارد که می‌گوید کسانی که مصرف آن‌ها الکل است با گذراندن 60 روز  اگر منظم و بدون غیبت به کنگره آمده بودند کمک راهنما برنامه تیپرینگ با داروی شربت OT را انجام می‌دهد،ابتدا باید بدانیم هدف از این کار چیست؟

در آموزش‌های کنگره مثلثی وجود دارد به نام درمان که از اضلاع جسم و روان و جهان‌بینی تشکیل‌شده است و در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر جسم را به بلم یا شهر درونی تشبیه کرده است. شهر وجودی ما در اثر بی‌نظمی‌ها و نافرمانی‌های ما به دچار آشوب شده است و مانند شهری شده است که کارخانه‌های در آن تعطیل‌شده است و مردم طغیان کرده‌اند و هرج‌ومرج تمام این شهر را در برگرفته است ؛ و تفکرات ما بر این بی‌نظمی‌ها دامن زده است.

 وقتی در مسیر سفر قرار می‌گیریم و تفکرات ما اصلاح می‌شوند، با تغییر صفت بی‌نظمی به منظم بودن به خواست خود که درمان است می‌رسیم در سفر اول هدف  از رسیدن به درمان، مهم‌ترین انگیزه برای منظم شدن ما هست.

شکستن ساختار، عظیم‌ترین کاری است که کمتر انسانی به آن تن می‌دهد؛ ولی برای رسیدن به درمان باید این ساختار بی‌نظمی بشکند.  البته زمان لازم باید طی شود تا یک مصرف‌کننده، ساختاری کاملاً منظم پیدا کند ولی این مطلب نباید دست‌آویزی شود تا سختی آن را بدوش نکشیم.

انسان‌های منظم، صفات دیگری هم پیدا می‌کنند؛ مثل دقیق بودن، متعادل رفتار کردن، پاکیزگی و نظافت، آراستگی در چهره و لباس، نظم در گفتار و کردار و افکار، خوش‌قولی و خوش‌خلقی و همچنین دوستان منظمی هم پیدا می‌کنند.

وقتی رهجویی منظم به لژیون می‌رود این پیام را می‌رساند که به درمان و راهنمایم اهمیت قائل هستم و می‌خواهم مسئولیت‌پذیر باشم، اما زمانی که با غیبت و تأخیر به لژیون بیایم این پیام را می‌رسانم من حال خوبی ندارم و خواست قوی برای رهایی در من وجود ندارد .

پیامدهای نظم در سفر می‌توان به آرامش در جسم و روان انسان اشاره کرد.نظم هم‌فکر را در برمی‌گیرد و هم عمل را.

به گفته دیده بان محترم آقای حکیمی که همیشه به این موضوع اشاره دارند که تمامی تازه واردین که به کنگره می‌آیند قابلیت این را دارند تا کمک راهنما شوند اما به شرطی که در سفر اول بانظم به  جلسات آمده باشند و حتی ایشان به این موضوع اشاره داشتند که کسانی که رهاشده‌اند و در سفر دوم به مشکلاتی برخورد می‌کنند علتش این است که سفر اول بانظمی نداشته‌اند و فقط به‌اجبار خانواده سفرکرده‌اند.

در اینجا می‌خواهم نقل‌قولی بگویم از آقای حکیمی درباره مهندس دژاکام ،آقای حکیمی می‌گوید یکی از خصوصیات آقای مهندس نظم و وقت‌شناسی ایشان هست و تابه‌حال نشده است که مهندس ساعتی را تعیین کنند و حتی 30 ثانیه تأخیر داشته باشند.


نویسنده:همسفر علیرضا

تنظیم در وبلاگ همسفران آقا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سعیده شنبه 28 دی 1398 18:58
از نوشته تان، استفاده کردم.متشکرم
همسفر مهری از شعبه پرستار سه شنبه 24 دی 1398 22:34
مسافر گرامی خدا قوت ، بسیار عالی بود مقاله تان ، برایتان آرزوی خدمت در جایگاه های بالاتر را دارم .
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات