مشارکت مکتوب_ لژیون هفتم_ در باب وادی چهاردهم
جمعه 29 شهریور 1398 ساعت 20:08 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمدحسین | ( نظرات )

تعدادی از رهجویان کمک‌راهنمای محترم حسن اشرفی (لژیون هفتم همسفران آقا)، در خصوص دستور جلسه هفتگی  "وادی چهاردهم" مطالبی را ارائه نموده‌اند که به‌صورت مشارکت تقدیم شما عزیزان می‌گردد.


سلام دوستان علیرضا هستم، یک هم‌سفر

محبت و عشق فقط برای آن‌هایی که به دانایی مؤثر رسیده‌اند مفهوم دارد و در بقیه افراد امری عبث و بیهوده است. پس برای آنکه محبت و عشق داشته باشیم ابتدا باید به دانایی برسیم، در این مرحله است که عاشق را حساب با عشق است نه معشوق.

عاشق در این مرحله به کل هستی، موجودات و انسان‌ها خدمت می‌کند، عاشق آن‌ها می‌شود و بی‌منت محبت می‌نماید، چون حسابش با خود عشق است نه معشوق. امواج عشق و محبت در کائنات همدیگر را جذب می‌کنند و باعث کمرنگ شدن نیروهای مخرب می‌شوند. چون در طرف دیگر اضداد وجود دارند و تلاش می‌کنند انسان را به نابودی بکشند، اما دانایی و آگاهی باعث کمرنگ شدن اضداد می‌گردد و حالی خوب پدیدار می‌گردد و جذب عشق و محبت و دفع نادرستی بیشتر می‌شود. به قول حکیم سهروردی، کسب معرفت در جهت خیر و صلاح محض، رسیدن به محبت است. در دایره تکاملی به هم پیوسته وادی‌ها از اول تا چهاردهم می‌توان روند این کسب معرفت و دانایی را به دست آورد و از فرآیند تزکیه، تصفیه و دانایی به عشق و محبت عام رسید.

سلام دوستان محمدحسین هستم، یک هم‌سفر

آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است. من که میگویم کلام خود نیست، بلکه فردیست در جمع بیکران هستی که باورش کار هر کس نیست... .

خداوند اصل و ریشه عشق است، هر آنچه هست و نیست عشق است، بودن عشق است، نبودن عشق است، ماندن عشق است، رفتن عشق است، همه و همه عشق است.

عنوان کتاب 14 وادی برای رسیدن به خود، "عشق" در نظر گرفته‌شده. لذا درمی‌یابیم که تمام وادی‌ها ریشه در عشق دارند و درس عشق و محبت می‌دهند، در پایان نیز وادی محبت نهاده شده است. از ابتدا تا انتها درس عشق را می‌دهد. عشق یعنی گذشتن از خود و معنی دادن به هستی.

خداوند در وجود هر انسانی محبت را جا داده است، لیکن این من هستم که با نزدیکی به انوار خداوند می‌بایست آن را پیدا کنم و از آن نیز با خدمت کردن به دیگران، ببخشم و جابجایی انرژی و پرواز در بیکران را تجربه کنم و از هر آنچه به من عنایت فرموده، بذل و بخشش‌ نموده و عاشق بودن را به تصویر بکشم، عاشق هستی، عاشق خالق هستی و آنگاه است رضایت خالق را کسب نموده و این عشق دوطرفه خواهد شد و آنگاه است که مزه عشق واقعی را خواهم چشید و به عین عشق خداوند را به بنده خود لمس خواهم نمود.

آنگاه معجزه بزرگ اتفاق خواهد افتاد و همه چیز را جز عشق نخواهم دید، تمام هستی، همه زشتی‌های ظاهری، همه موجودات، در جلوه من جز عشق، معنی دیگری نخواهد داشت. هر چه هست و نیست در جلوه من به جز عشق، تصویر دیگری نخواهد داشت.

هر چه هست و نیست عشق است و عشق هست و عشق... .

سلام دوستان چنگیز هستم، یک هم‌سفر

وادی چهاردهم از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است که فهم و درک آن برایم پیچیده بود. آن‌قدر مهم است که آقای مهندس این وادی را در 12 بخش یا 12 سی دی صحبت کرده‌اند تا فهم آن برایمان آسان‌تر شود. به‌هرحال فهمیدم که دو نوع عشق داریم، عشق خاص و عشق عام. عشق خاص مختص به پدر و مادر و خانواده و همسر و فرزندی است که کمی آسان‌تر و عادی است، ولی عشق عام بسیار پیچیده و مهم است، به اطلاعات، آگاهی، دانش و شناخت نیاز دارد که به این آسانی نیست، در عشق عام من باید خیلی بیاموزم که چگونه به خالق، هستی، مخلوق یا هم نوع خود محبت و عشق بورزم و این عشق ورزیدن و محبت به خالق، مخلوق و هستی، هزینه‌هایی دارد که من باید از پس آن برآیم.

در وادی چهاردهم یا وادی عشق زبان قاصر است و قلم خسته، نمی‌شود همه خصوصیات عشق و محبت را بیان نمود. بزرگی می‌گفت اگر عشق خالق نداری، عشق مخلوق را پیدا کن تا قدر کلمات را بدانی. مرحله دیگر عشق، عشق مخلوق به خداوند است، قدرت مطلق در کل هستی متجلی شده است. زمانی می‌توانی عاشق قدرت مطلق شوی که تمام هستی را دوست داشته باشی و وقتی می‌توانی به این مرحله برسی که از عقل، ایمان و خمر خوبی برخوردار باشی و عشق به مخلوق را پشت سر گذاشته باشی.

کسی نمی‌تواند عاشق خداوند شود، مگر اینکه عشق به انسان یا همان مخلوق را تجربه کرده باشد. به‌ هر حال عشق در صور آشکار هستی یا در صور پنهان، مرده باشد یا زنده باشد، مهم نیست. باید ستون هستی را درک کرده باشد. عاشق، عشق زمینی را مظهر عشق الهی می‌داند زیرا اگر خداوند را دوست دارد باید بندگان خدا را هم دوست داشته باشد؛ بنابراین دروازه ورود به قلب خداوند، قلب انسان‌ها، موجودات و کل هستی است.

پس چگونه می‌شود که عاشق خداوند باشی و برای هیچ‌کس منفعت نداشته باشی. در پایان دست‌هایی که به مردم خدمت می‌کنند مقدس‌تر از لب‌هایی هستند که تا صبح دعا می‌کنند.

سلام دوستان احمد هستم، یک هم‌سفر

آنچه در سرمنزل هستی است عشق است، آنچه هستی برای آن به وجود آمده است عشق است و اگر برایت تحقق یافت، آمدنت، بودنت و رفتنت کامل شده، در جایگاه ابدی و چه نیکو جایگاهی.

عشق چیست؟ یک مفهوم شوق است. حس شوق در آن وجود دارد، برای چه؟ برای وصل شدن، به چه کسی؟ وصل شدن به یکدیگر، به جهان هستی، به حیات و زندگی، به مکان لامکان، به زمان لازمان و عاشق دارای چنان قدرتی است که او را به تکاپو و جنبش درمیاورد تا به رسیدن آن شوق از پا نایستاد. زندگی بدون عشق ممات است و سکون و نیستی است. پویایی هستی، جنبش دائمی کائنات، آفرینش‌های گذشته، حال و آینده در لامکان و کائنات همگی حاکی از عاشق بودن قدرت مطلق است که اگر تو هم داشته باشی جانشینی به حق خواهی بود و این عشق حدومرزی هم ندارد، برای همه کس، همه چیز می‌تواند وجود داشته باشد.

ابزار عشق چیست؟ محبت است. فاقد هرگونه سیاهی است، نبودن کینه، نفرت، حسادت و انتقام است، حال می‌بینی هر آنچه برای تو فراهم‌شده است تا از نعم آن برخوردار شوی حامل عشق است.

اجزا عشق چیست؟ سایه‌ها، جاذبه، حس که سایه‌ها همان وجود است که بایستی باشد تا عشق را معنا ببخشد، حسی باشد که آن را درک کند و بفهمد و جاذبه که اگر نباشد آن را پس میزند.

 

تهیه و تنظیم: همسفر مصطفی

منبع: وبلاک همسفران آقا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشارکت مکتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات