آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است
دوشنبه 18 شهریور 1398 ساعت 21:11 | نوشته ‌شده به دست مسافر میثم | ( نظرات )

کتاب عشق  مهندس حسین دژاکام را می‌خوانیم  و همان‌طور که از اسم کتاب پیداست ،  بعد از ۱۳ وادی  ،  به وادی آخرین یعنی محبت و عشق می‌رسیم که به بخش‌هایی از این کتاب اشاره می‌کنیمباور به چیزی گفته می‌شود که انسان به آن اعتقاد قوی دارد در بیشتر اوقات به باور ایمان هم گفته می‌شود مثلاً شما باور دارید که اگر صبح از خواب بیدار شوید و آسمان ابری نباشد, خورشید را در آسمان خواهید دیدن خورشید در آسمان باور است پس باور یعنی اینکه به بودن یا نبودن چیزی یا به انجام شدن یا نشدن کاری اعتقاددارید و این اعتقاد ریشه در ایمان انسان دارد باورهای هر انسانی به او می‌گویند که او چگونه انسان است و در آخر باید در مورد باور گفت که همه‌چیز یک انسان باور است.

کتاب عشق  مهندس حسین دژاکام را می‌خوانیم  و همان‌طور که از اسم کتاب پیداست ،  بعد از ۱۳ وادی  ،  به وادی آخرین یعنی محبت و عشق می‌رسیم که به بخش‌هایی از این کتاب اشاره می‌کنیم

خطابه اول اضداد:


برای آنانی که حال خوشی ندارند دو راه بیشتر وجود ندارد یا به نیروهای راستین که خواستار حق و حقیقت هستند ملحق شوند و یا صبر کنند که نیروهای مخرب و بازدارنده آن‌ها را با گردباد عظیم به عمق ظلمات هدایت کنند.

برای اینکه خوب بدانیم که چگونه جهان و جهان‌ها و نقاط کلیدی به دوران درمی‌آیند و ستون‌های آن‌ها به کجا وصل است و تحولات انسان به چه نحوی آغاز و تکمیل می‌شود بایستی بگویم اضداد.

خطابه دوم: نگهبان عقاب سفید, امواج


مرکز تمامی هستی بر عشق بناشده است زیرا در انسان هم مرکزی است که به آن قلب می‌گویم و جایگاه عشق است و اگر کسی غمگین باشد و یا کسی را دوست داشته باشد بر روی قلب خود دست می‌گذرد سیستم جسم و عقل و ایمان انسان هم گویی به‌فرمان همین قلب حرکت می‌کند.

خطابه سوم :نگهبان رعد ,زنجیره‌های عشق


عشق بامحبت آغاز می‌گردد و محبت صورت‌مسئله حل آن می‌شود. عشق لایتناهی است و معرفتش فقط یک مفهوم را می‌رساند. انفجار باروت عشق را با هیچ‌چیز نمی‌توان قیاس کرد عشق گذشتن و رفتن و بازگشتن و کامل شدن و پیوستن به او که از او هستیم.

در قسمت دیگر وادی مثلث عشق را ترسیم نموده که از سه ضلع تشکیل‌شده است سایه‌ها ,حس و جاذبه که به بیان این سه مطلب می‌پردازیم.

سایه‌ها:


برای پیدا شدن عشق باید چیزی وجود داشته باشد تا عاشق و معشوق مفهوم یابند و ما عاشق و معشوق آن چیز گردیم. البته آن چیز می‌تواند در بعد مادی باشد یا بعد روحانی به‌هرحال باید چیزی وجود داشته باشد فرقی نمی‌کند که در کجا باشد و ما در تعریف خود به آن سایه‌ها می‌گویم.

به این دلیل می‌گوییم سایه‌ها نه سایه چون هر انسان از صور آشکار و صور پنهان تشکیل‌شده است. حال چون عشق هم در جسم و هم در روح و هم در سایر پیکره‌های یک انسان قابل احساس هست به این دلیل می‌گوییم سایه‌ها و این مطلب وجود دارد که اگر جسم انسان با مرگ نابود گردید عشق هرگز نابود نخواهد شد زیرا عشق در سایه دوم و سایر سایه‌های بعدی موجود وجود دارد.

به همین دلیل می‌گوییم محبت و عشق آغاز و پایان مشخصی ندارد.

جاذبه:


انسان‌ها می‌توانند با چرخش در افکار, اندیشه, رفتار و کردار خود به‌گونه‌ای متفاوت عمل کنند که دارای قدرت جاذبه و یا دافعه باشند و البته این موضوع بستگی کامل به دانایی و فرد و نگاه آن‌ها دارد به‌عبارت‌دیگر اگر به خوب‌ترین انسان‌ها بادید منفی بنگری قادر خواهید بود ایرادهای زیادی را پیدا کنی و اگر هم پیدا نکردی قادر خواهید بود توجیه یا تصور کنید و بالعکس اگر به بدترین انسان‌ها بادید مثبت بنگری قادر خواهید بود نکات مثبتی را در آن‌ها بیابید و این بستگی به فرق نگاه ما دارد هر چیزی که در هستی وجود دارد قطعاً دارای قدرت جاذبه هست و هر چیزی که دارای قدرت جاذبه است قطعاً دارای قدرت دافعه نیز هست البته این جایگاه هر فرد است که باعث می‌گردد تا نسبت به موضوعات متفاوت و در شرایط مختلف واکنش‌های گوناگونی را از خود بروز دهد و این واکنش‌ها تعیین‌کننده قدرت جاذبه یا دافعه شخص است.

قدرت جاذبه در انسان به‌گونه‌ای عمل می‌کند که اگر اضطراب را جذب کنند, آرامش را دفع می‌کنند و اگر تنفر را جذب کنند عشق را دفع می‌کنند ، اگر ضد ارزش را جذب, ارزش‌ها را دفن خواهند کرد.

حس:


گفتیم که هر سایه دارای قدرت جاذبه است ولی هر چیزی را نمی‌توان جذب کرد مگر از جنس خودش باشد.

حسی یک گیرنده است البته به اشکال گوناگون و اگر در کل هستی و نیستی  حس وجود نداشته باشد هیچ‌گونه ساختاری به وجود نمی‌آمد.

به‌عبارت‌دیگر کلیه موجودات امواج و ذرات هستی و یا آنچه در هستی وجود دارد تنها از طریق حس قادر به جمع‌آوری اطلاعات و تطبیق خود با کل نظام هستی می‌باشند. حس یک گیرنده است ولی اولین نیرویی هم هست که عقل و ایمان و عشق را به کار می‌اندازد.

بنابراین کلیه دریافت توسط حس در هر انسانی به قسمت عقل منتقل می‌شود و عقل آن‌ها را بررسی و پردازش می‌کند و سپس واکنش نشان می‌دهد. حال می‌توان گفت حس مانند کتاب است و عقل و عشق و ایمان متن کتاب است. اگر شما حس نداشته باشید هیچ حرکتی صورت نمی‌گیرد خواه در خواب باشد و خواه در بیداری.

وقتی‌که قدرت مطلق بر عشق فرمان داد تا در ذرات دمیده شود در طول زمان سایه‌ها تشکیل گردید و قدرت جاذبه به وجود آمد و ذرات و سایه‌ها با حس در محدوده خودشان هم نام شدند و به گرد هم جمع شدند و یکدیگر را جذب نمودند تا مثلث عشق به وجود آمد و هستی تشکیل گردید.پس برای تشکیل مثلث عشق وجود سه مؤلفه الزامی است سایه‌ها جاذبه و حس.

در این شرایط چون همه انسان‌ها دارای سایه, حس و جاذبه است پس همه می‌توانند عاشق باشند ولی عملاً این‌طور نیست.

مرحله دیگری عشق وجود دارد که آن عشق مخلوق است به قدرت مطلق و چون قدرت مطلق در کل هستی و موجودات آن متجلی هست بنابراین عاشق به‌تمامی سایه‌هایی که در کل هستی مشاهده می‌نماید به نشانه‌ای از قدرت مطلق عشق می‌ورزد و دوستشان دارد و این‌زمانی اتفاق می‌افتد که انسان در مرحله عمل, ایمان, عشق به جایگاه نسبتاً خوبی رسیده باشد و در مرحله عشق به مخلوق را به‌طور خاص پشت سر گذاشته باشد و در کف داشته باشد عشق او در صورت آشکار هستی باشد یا در صور پنهان هستی به‌هرحال فرقی نمی‌کند.

خداوند عشق است حیات عشق است بودن و نبودن عشق است و در آخر به تیتر وادی چهاردهم می‌رسیم که آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است.


تهیه مطلب : یاسر

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی و جهانبینی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرلیلا H دوشنبه 25 شهریور 1398 11:54
بادرودوخداقوت.
خوب ومفید بود استفاده بردم.
باتشکر ازشما
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic