مقاله، موانع رهایی مصرف کننده - همسفر حسن
چهارشنبه 8 خرداد 1398 ساعت 17:41 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمدحسین | ( نظرات )


بررسی موانع و مشکلاتی که در پیش روی مصرف‌کننده قرار می‌گیرد که برای رهایی اقدام کند: 

شاید به‌جرئت بتوان گفت همه افراد بشر به این اصل واقف‌اند که روی آوردن به مواد مخدر و افیون حاصلی جز سیاهی و پلیدی و نکبت ندارد؛ اما سؤالی که مطرح است این است که به چه دلیل در برخی افراد نیروی عقل بر هوای نفس نمی‌تواند غلبه کند تا نتیجه‌اش چیزی جز ورود به منجلاب تباهی‌ها نباشد.


اما قبل از اینکه پاسخی برای این سؤال بیابم سؤال مهم‌تری هست که شاید با مطرح کردن آن به جواب قابل‌قبول و مطلوبی برسیم و به همین دلیل از سؤال اول عبور می‌کنم و سؤال دوم را بدین گونه مطرح می‌کنم که: چرا شخصی که در دنیای مصرف مواد غوطه‌ور‌است برای نجات و رهایی خود انگیزه‌ای را از خود بروز نمی‌دهد؟ مگر نه اینکه هنگامی‌که ما دچار یک سردرد پیش‌پاافتاده می‌شویم فوراً در جهت مداوا اقدام می‌کنیم؟ پس چرا یک مصرف‌کننده در تشخیص و انتخاب زندگی سالم از زندگی توأم با نکبت و بدبختی عاجز و درمانده شده است؟ آیا با کلمه درمان آشنا نیست و نمی‌داند یا نمی‌خواهد بداند؟ آیا واقعاً نسبت به مراکز درمان بیگانه است یا اینکه اولویت انتخابش کنار آمدن با مصرف مواد است؟ چرا در این راه قدمی برنمی‌دارد و این چه نیرویی است که باعث می‌شود قفل‌ها و زنجیرهایی که او را به اسارت گرفته‌اند را نبیند و چرا اقدام نمی‌کند تا حداقل طعم پیروزی را بچشد و تجربه کند؟

من شخصاً با چند نمونه از این افراد مواجه بوده‌ام و شاخص‌ترین آن‌ها مسافر خودم بود. بااینکه  مطلع بودم که با مراکز درمان و شعب کنگره آشنایی دارد و در تحلیل و تأثیر مواد مخدر از اطلاعات خوبی بهره‌مند‌است اما دریغ از اقدام برای رهایی از بند اعتیاد! یعنی همان اقدامی که باید قوه‌اش را به فعل تبدیل می‌کرد یعنی همان وادی هشتم یعنی همان وادی که مسیر نور را بر او روشن می‌کند تا راه بر او نمایان شود. و شاید با اطمینان بتوان گفت این همان مشکلی است که اکثر مصرف‌کننده‌ها با آن مواجه‌اند. 

اما واقعاً چرا؟ مگر چه دلایلی در پس این قضیه است که باید توقف درازمدت او را شاهد باشیم؟ برای رسیدن به این موضوع به بررسی علل می‌پردازم تا شاید قدمی برداشته باشیم دررسیدن به پاسخ واقعی هرچند این قدم کوچک باشد. خب این بسیار خوب است که ما اذن پروردگار را در ورود به مسیر تعالی بسیار مهم میدانیم اما اگر به کلام خداوند در کتاب مبین توجه بیشتری داشته باشیم توصیه حرکت بسیار شده تا به برکات برسیم. پس این توقف دلیل محکم‌تری نیاز دارد.

یکی دیگر از دلایل متعددی که برای رسیدن به پاسخ می‌توانیم استناد کنیم بسته بودن حس است، چون حس عامل اصلی قوه حرکت است و همین‌طور قوه اراده هم از عواملی است که به‌آسانی از آن نمی‌توان گذشت و شاید هم موارد دیگر ( البته ذکر این نکته هم شاید قابل‌توجه باشد که ازآنجاکه ماهیت مواد از جنس شیطانی است مقابله با شیطان را نیز نباید ازنظر دور داشت).

پاسخ به این سؤال و پیدا کردن دلیل نزدیک به واقعیت شاید کمی مشکل باشد و به ما اجازه نزدیک شدن به واقعیت را ندهد پس به همین منظور سؤال را از مسیری دیگر باید پیگیری کنیم. بیاییم از بین همه افراد مصرف‌کننده که هنوز برای رهایی خود اقدام نکرده‌اند دو نفر را با مشخصات یکسان و میزان تخریب یکسان و حتی طرز تفکر یکسان به نام شخص الف و شخص ب در نظر بگیریم.

ابتدا فرض کنیم شخص الف برای رهایی خود اقدام نموده و شخص ب همچنان به روند مصرف خود ادامه می‌دهد. چرا؟ شاید یکی از دلایل می‌تواند تأثیر برآیند یک نیروی خارجی مستقل از اراده شخص مصرف‌کننده باشد و آن حضور شخص هم‌سفر است که به‌عنوان یک قوه محرک و بازکننده حس مسافر نقش بسزایی دارد. 

پس این می‌تواند پاسخ قابل‌قبولی باشد که به نتیجه کار اعتبار خوبی می‌بخشد تا به‌عنوان بال دوم مسافر در پروازهایی بخشش به او کمک کند؛ اما اگر هرکدام از اشخاص الف و ب هم‌سفر نداشته باشند کدام دلیل قانع‌کننده می‌تواند او را به میدان عمل وارد کند تا بتواند به مسئولیت فردی خودپاسخ قانع‌کننده‌ای بدهد و توانایی‌هایش را باور کند؟

قوه اراده برای شخص از عوامل دیگری است که لازم است نگاهی بر آن داشته باشیم اما قبل از تجزیه‌وتحلیل و نتیجه‌گیری بهتر است ابتدابه‌ساکن تعریف کوتاه و جامعی از اراده داشته باشیم: اراده= نیروی باطنی است که برای تصمیم‌گیری و شروع کار و انجام اهداف یا وظایف به کار می‌رود و می‌تواند انگیزه‌ها و هوس‌های غیرضروری را کنترل و یا به‌طور کل آن را رد کند؛ به‌عبارت‌دیگر اراده نیرویی درونی است که تو را مجبور می‌کند به میل خود و از روی هوس رفتار نکنیاگر بگوییم شخص الف نسبت به شخص ب از قدرت اراده بالاتری برخوردار است این شرط لازم هست اما شرط کافی نیست و اگر بخواهیم به همین پاسخ اکتفا کنیم این همان پاک کردن صورت‌مسئله است.

به‌عنوان یک نتیجه‌گیری نه‌چندان کلی می‌توان گفت دراین‌بین شخصی در جهت صحیح و روبه‌جلو موفق است که با ناکامی‌های خودش کنار آمده و مسئولیت ناکامی‌های خودش را پذیرفته و دامنه پذیرش آن را فقط معطوف به خودش دانسته و از مقصر قلمداد کردن دیگران به‌شدت بپرهیزد.

پس به اقتضای آن قدرت ارتباط با دیگران در او تقویت می‌شود و همین موجب می‌شود که از دام ناامیدی‌ها رهاشده و باعث ایجاد حرکت در او شود (تعریف ساده ما در این حالت از رفتار شخص این است که میگوییم شخص از مصرف مواد خسته شده) و حرکت او با خواست خداوندش همسو شده و راه بر او نمایان شده است.

به‌منظور جلوگیری از اطاله کلام به همین مطالب بسنده می‌کنم و منتظر نظرات سازنده شما عزیزان و مشارکت شما در تکمیل عرایضم هستم و از خداوند منان خواهانم ما را در انجام خدمت و کارهای خیر ثابت‌قدم و استوار بگرداند.

 

مطلب و تایپهم‌سفر حسن لژیون ششم

ویراستاری: هم‌سفر ماجد

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
بهنام دوشنبه 13 خرداد 1398 09:49
سلام
ممنون که وقت گذاشته و خدمت میکنید چیزی که به دردم خورد تعریف اراده بود جناب مقاله شما ارزشمند است و میتوانست کوتاه تر باشد و مدام تکرار سوال نباشد تعداد مسافرانی که اول خودشان آمده اند بعد همسفرانشان ، بیشتر نبست؟
با احترام به محضر خانم آنی و شما و همه همسفرانی که اول خودشان آمدند بعد مسافر شان .
سفر بی همسفر سخت تاست و طاقت فرسا
زهرا پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:00
خداقوت خدمت شما...مقاله بسیار خوبی بود ممنون اما چند عامل باعث در جازدن و حرکت نکردن یک فرد مصرف کننده است و یک علت بسیار مهم که من در مسافر خودم که دو سالی هست که به کنگره نیامده دیدم اهمیت ندادن به جسم و سلامتی خودش هست و من واقعا برای آمدنش به کنگره همه تلاشم را میکنم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات