"کارگاه آموزشی آقایان همسفر - پنجشنبه مورخ 97/07/05"
جمعه 6 مهر 1397 ساعت 16:46 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمدحسین | ( نظرات )


نهمین جلسه از دور سی و سوم از سری کارگاه های آموزشی کنگره 60 ویژه آقایان همسفر، در نمایندگی آکادمی با دستور جلسه "وادی یک و تاثیر آن روی من "با استادی کمک راهنمای محترم جناب آقای محسن زهرایی و نگهبانی آقا مهراد و دبیری  آقا محمد در روز پنج شنبه مورخ 97/07/05 رأس ساعت 13 آغاز به کار نمود.خلاصه سخنان استاد:

آن چیزی که مسلم است، این است که وجه تفاوت کار ما در کنگره با دیگر شیوها در این است که اینجا یک ساختاری وجود دارد، تمام مفاهیمی که در کنگره به‌عنوان درس مطرح می‌شود، مکتوبات، دانش فنی و تخصصی ما، در این ساختار معنا پیدا می‌کند، وگرنه در بیرون کنگره این کتاب‌ها را به خیلی از انسان‌ها می‌دهیم، پس چرا این انسان‌ها تغییر پیدا نمی‌کند؟ جواب در همین موضوع است که اصولاً هیچ آموزشی به ثمر نمی‌نشیند، مگر در یک چارچوب درستی عرضه شود. در آموزش در قدم اول ظرفی که در آن آموزش را ارائه می‌دهند مهم‌تر از محتوای آموزشی است.

فلسفه ما در کنگره مجموع، ساختار و آموزش‌ها است و این ما را به نتیجه می‌رساند، اگر قرار بود بدون ساختار آموزشی، دانش درستی اثر بگذارد، دیگر کار ما در کره زمین تمام بود و همه انسان‌ها به همان نسبتی که کتاب‌خوانده بودند، آدم شده بودند و ما دیگر اینجا کاری نداشتیم؛ اما واقعیت این است که ساختار خیلی اهمیت دارد.

وادی اول می‌گوید که: با تفکر ساختارها آغاز می‌شود و بدون تفکر، آنچه هست روبه‌زوال می‌رود.

در حقیقت ما باید معنی تمام کلماتی که در پیام هر وادی است را بدانیم؛ یعنی در حقیقت اصلی‌ترین دریچه ورود ما به مفاهیم، کلمات و لغات هستند.

حال ما باید بدانیم، تفکر چیست؟ ساختار چیست؟ در جزوات جهان‌بینی استاد امین آمده است که تفکر یک حرکت است. دلیل اینکه ما برای اجزا صور آشکار مثل، دست‌وپا و چیزهایی که به چشم ما می‌آید، مانند، در دیوار، سنگ و غیره، چون در حیطه پنج حس آشکار هستند، مشکلی برای درک آن‌ها نداریم، ولی در مورد بخش صور پنهان که تفکر نیز یکی از مؤلفه‌های آن است، ما مشکل‌داریم، چون مبنای موجودیت آن اصلاً فیزیکی نیست و نمی‌دانیم تفکر از چه جنسی است؟

 من معتقدم اگر مکانیسم در موجودیت تفکر روش شود، مثل این است که ما ماهیت خداوند را فهمیده‌ایم. این‌ها شگفتی‌های خلقت تفکر کردن است. ما نمی‌دانیم، چگونه تفکر می‌کنیم؟ چگونه فراخوانش می‌کنیم؟ مکانیسم عملکردش را تا حدودی انسان فهمیده است که چگونه عمل می‌کند، چگونه روبه‌زوال می‌رود و چگونه پیشرفت می‌کند، این‌ها را فهمیدیم، اما موجودیتش همانند نفس است و در تعاریف در مورد نفس می‌گوییم، نفس آن چیزی است که تعیین موجودیت می‌نماید، در ظاهر و باطن.

ظاهر صور آشکار، کل هستی و موجودیت انسان است و ساختار صور پنهان مؤلفه‌هایی است مثل، تفکر، عقل، پنج حس پنهان، آرشیو یا بایگانی و روح. ما در صور پنهان نمی‌بینیم که موجودیت آن از چه ذراتی تشکل شده و به همین دلیل است که کلیت نفس را اطلاق می‌کنیم به آن چیز ولی نمی‌دانیم آن چیز، چیست!

مکانیسم عملکرد تفکر، چرا گفته‌شده که تفکر یک حرکت است؟ بر مبانی دانش فیزیکی کوانتومی، حرکات هم در صور پنهان معنا دارد و هم در صور آشکار. در جابجایی حتی یک خودکار هم انرژی مصرف می‌شود و قابل‌اندازه‌گیری است؛ اما در تفکر هم حرکتی است و ما از کجا بفهمیم در تفکر هم انرژی مصرف می‌شود؟ پاسخ این است که این تحقیق در عالم پزشکی اتفاق افتاده که انسانی که در حال تفکر کردن است، مکانیسم‌های صور آشکارش در حال مصرف انرژی هست. می‌فهمیم که این اتفاق در حال رخ دادن است. منبع را نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که چگونه و از کجا؟ اما می‌فهمیم که تفکر کردن خودش صاحب انرژی است و باانرژی اتفاقی را رقم می‌زند. به همین دلیل جابجا شدن از یک نقطه‌به‌نقطه دیگراست.

 بهترین تعریف به عقیده من این است که بگوییم که تفکر، یک حرکت است. آقای امین در آنجا اشاره‌کرده‌اند که از یک نقطه مجهول به معلوم ولی اگر عمیق‌تر هم بشکافیم، گاهی اوقات از یک مجهول به مجهول دیگری است، گاهی وقت‌ها از یک معلوم به چند مجهول یا چند معلوم دیگر است. گاهی از یک معلوم و مجهول به معلوم و مجهولات دیگری است. منتهی چرا آقای امین، تعریف کلی را آورده؟ زیرا بقیه را واگذار کرده است به سیستم تفکر ما.

چون در حقیقت سؤال اصلی این است، شما چرا می‌اندیشید؟ چه چیزی باعث تفکر می‌شود؟ همان چیزی که عامل حرکت می‌شود، یعنی خواست! این خواست چه برای ما آشکار باشد و چه آشکار نباشد، ازنظر فلسفی، فکری که به ذهن ما می‌آید دلیلش خواسته است که وجود دارد. ازلحاظ قواعد ریاضی و فیزیک و حتی از بعد فلسفی باید یک‌چیزی باشد که فکر روش شود. از دید من قطعاً این خواست است، چون اصلی‌ترین مبنای نفس ما خواست است، اگر خواسته با ما نبود، هیچ‌چیزی با ما نبود و تمام اجزا هستی صاحب خواست هستند و به همین دلیل که صاحب‌نفس هستند.

بنابراین اولین چیزی که موتور تفکر را روشن می‌کند، یک خواست است؛ اما آیا تفکر خودش به‌تنهایی قدرت انجام حل است؟ در وادی پنجم می‌گوییم نه. می‌گوییم باوجوداینکه ماهیت اصلی انسان، تفکرش است. همان‌گونه که حضرت مولانا و خیلی از بزرگان گفته‌اند، ای برادر تو همه اندیشه‌ای، مابقی خود استخوان و ریشه‌ای.

معنی این است که اگر اندیشه نبود، هیچ‌چیز دیگر معنی نداشت، پس بنیان با اندیشه است.

اما اندیشه برای اینکه کامل بشود، باید ابزار داشته باشد، به همین خاطر است که در وادی پنجم، گفته می‌شود که تفکر قدرت مطلق حل نیست، بلکه توأم با رفتن و رسیدن آن را کامل می‌نماید.

ضلع بنیادین دانایی تفکر است و آنگاه آموزش و تجربه آن را کامل می‌کند که یک اتفاقی در درون ما تبدیل می‌شود به یک دانایی که ما دیگر از تکرار دوباره آن ما بی‌نیاز می‌شویم.

نتیجه‌گیری اینکه، بدانیم تفکر یک حرکتی است و کاملاً انرژی از بدن می‌گیرد و بنیانش درخواست و ویژگی‌های نفس است و با نیاز و خواسته، انسان موتورش روشن می‌شود و تحرک می‌کند. نتیجه‌گیری اصلی این است که ما تفکر را وقتی، یک مؤلفه در صور پنهان می‌دانیم، باید برابر با یک مؤلفه در صور آشکار باشد و هرچه قانون بر یک مؤلفه بر صور آشکار است بر تمام مؤلفه‌ها بر صور پنهآن‌هم حاکم است.

یعنی تمام قوانینی که بر هستی است، بر صور پنهان عالم غیب هم همه این قوانین حاکم است؛ یعنی اگر کسی بخواهد جسمش را توانا بکند باید برود باشگاه، آیا امکان دارد یک کسی بدون تحرک بدنش قوی بشود؟ جواب منفی است. سؤال اینجا است که آیا کسی بدون فراهم کردن شرایط تفکر، تفکرش توانا بشود؟ پاسخ این است، خیر.

نکته آخر اینکه، چه چیزی تفکر ما را توانا می‌کند؟ جواب، تمرین در اندیشیدن، اما ابزارش چیست؟ آموزش. می‌گویند، من می‌اندیشم، پس من هستم و وجود دارم، این سخن بنیادین است، اما چگونه من این اندیشیدن را توانا می‌کنم؟

فلاسفه می‌گویند، پرسش، اگر پرسش داری، یعنی تفکر تو در حال توانا شدن است و اگر پرسش نداری یعنی تفکر تو ساکن است. چه چیزی پرسش ایجاد می‌کند؟ مگر بدون تحقیق و تفحص انسان پرسش دارد؟ برای ما ورود به جهان تفکر و شروع و تمرین در تفکر، یعنی بودن یک مبنایی که اندیشه را به تفکر وادار کند که آن‌هم آموزش است. چرا می‌گویند که کتاب بخوانید و یا وادی را بنویسد، درواقع همان ورزشی است که به تفکر داده می‌شود که قدرت تفکر ما را ببرد بالا.

در ادامه همسفرمحمد، رهجوی کمک راهنمای محترم آقای محمود نورانی، گل رهایی مسافر خود را دریافت نمود.مرزبان کشیک: همسفر مهیار

عکاس: همسفر مهدی

تهیه و تنظیم: همسفر محمدحسین

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی آقایان همسفر،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شیدا مسافر نیکوتین یکشنبه 8 مهر 1397 07:49
بسیار عالی و آموزنده بود ممنون از جناب استاد.
ممنون از عزیزانی که زحمت کشیده اند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic