مقاله ای از لژیون چهاردهم پیرامون دستور جلسه هفتگی
پنجشنبه 17 خرداد 1397 ساعت 15:06 | نوشته ‌شده به دست مسافر منصور | ( نظرات )

مسئولیت پذیری و ظرفیت
برای درک بهتر هر مبحثی،ابتدا بهتر است با معنای لغوی آن کلمه آشنا شویم،چون خود معنا تا حدود زیادی تکلیف ما را روشن می‌کند.
مسئولیت به معنای ضمانت و تعهد است و مسئولیت چیزی باکسی بودن،یعنی به گردن او،بر عهده او و در ضمان و پایبندی او بودن است و به عبارت ساده‌تر آنچه را که انسان متعهد می‌شود که انجام دهد در حقیقت مسئولیت آن را پذیرفته است.ما از زمانی که قدم به این دنیا می‌گذاریم،در قبال مسائل زیادی مسئول هستیم.در ابتدای همه مسائل ما در برابر خالقمان باید حس مسئولیت‌پذیری داشته باشیم،او بود که به ما حیات بخشید،پس باید تمام توان خود را به کار بگیریم تا آن‌طور که او خواسته و فرموده است زندگی کنیم که شاید در این مورد بهترین مدلی که بتوانیم حس مسئولیت‌پذیری خود را اثبات کنیم. 

این است که خوب زندگی کنیم و به سایر انسان‌ها هم برای زندگی بهتر کمک کنیم.همچنین ما در قبال اطرافیان خود اعم از خانواده،دوستان و حتی افراد غریبه به‌عنوان یکی از مخلوقات خداوند مسئول هستیم.به‌عنوان‌مثال در حفظشان و احترام آن‌ها مسیلِ دیگر اینکه ما در برابر زمان و حضورمان در این دنیا مسئول هستیم.همه ما به این دنیا آمده‌ایم تا عملی خاص را انجام بدهیم و باید در قبال زمان و امکاناتی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم حس مسئولیت‌پذیری داشته باشیم.

هرگز از یاد نبریم که ما قدم به این دنیا گذاشته‌ایم تا قدمی درراه تکامل خود و دنیایمان برداریم تا محیط اطرافمان را تبدیل به مکانی بهتر برای زندگی سایر انسان‌ها بکنیم.همچنین باید بدانیم که ما نه‌تنها در قبال انسان‌های دیگر،بلکه در قبال تمام موجودات زنده دنیا باید مسئولیت‌پذیر باشیم .شاخه سالم درختی را نشکنیم چون می‌خواهیم تفریح کنیم و یا حیوانی را بیازاریم چون می‌خواهیم کمی بخندیم.اما از همه مهم‌تر ما در قبال یک نفر مسئول هستیم و آن شخص خود ما هستیم وادی سوم می‌گوید:باید دانست هیچ موجودی به‌اندازه خود انسان به خویشتن خویش فکر نمی‌کند.

به جرت می‌توان گفت بیشترین موردی که یک انسان باید در برابر آن احساس مسئولیت کند رشد و پیشرفت شخصی خودش است و چون تنها و تنها زمانی می‌توانیم به دیگران کمک کنیم و باعث رشد و تکامل دنیای پیرامون خود باشیم که ابتدا خودمان رشد کرده باشیم.انسانی که در زندگی خود درجا میزند خیلی نمی‌تواند برای اطرافیان و در مقیاس بزرگ‌تر برای دنیا مفید و مؤثر باشد.

ابتدا باید خودمان در مسیر تکامل قدم برداشته و رشد کنیم تا بتوانیم دست یاری به سمت بقیه دراز کنیم و به آن‌ها کمک نماییم.مهم‌ترین گام در آغاز مسیر رشد و تکامل و به دست آوردن و افزایش عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس داشتن حس مسئولیت‌پذیری است. به این معنا که با خود این‌گونه بیندیشیم که گر چه من درگذشته خسارات فراوانی هم به خود هم به اطرافیانم وارد کرده‌ام،از هیچ‌کس و هیچ‌چیز گله و شکایتی ندارم و قبل از همه خودم را مسئول این زیان‌ها و اتفاقات میدانم و نه هیچ‌کس دیگر را،و در این مرحله هم تنها و تنها خودم هستم که می‌توانم خودم را از این شرایط نجات دهم و تبدیل به فردی آگاه و مسئولیت‌پذیر باعزت نفس بالا بشوم.

از لحظه‌ای که این امر را بپذیرم رشد من نیز آغاز می‌شود.پس چنانچه فردی هستیم که دائماً سعی دارند که مسئولیت زندگی،ناکامی‌ها و اشتباهات خود را گردن دیگران بیندازد،لازم هست که در این نقطه دست نگه‌داریم واژ این لحظه به بعد با خود همواره این جمله تکرار کنیم.حال که خود مسئول شرایط کنونی زندگی هستیم،پس خودم هم می‌توانم آن را تغییر دهم.همیشه یادمان باشد که خوداتکایی و کارآمد بودن را نمی‌توان مثل هدیه از کسی دریافت کرد،بلکه این‌ها ارزش‌هایی هستند که باید از درون خودمان بسازیم.

اگر می‌خواهیم در نظر اطرافیان و ازنظر خودمان فردی مفید محبوب و قابل‌اتکا به نظر برسیم باید سعی کنیم که مسئولیت‌پذیری‌مان را نسبت به مسائل پیرامونمان خود بالا ببریم و برای این کار لازم است که موارد زیر را بپذیریم:

1.پذیرفتن کامل مسئولیت اعمال و رفتارهای خود

2.پذیرفتن مسئولیت تمام تصمیمات خود چه درست باشند چه غلط

3.پذیرفتن مسئولیت رسیدن به خواسته‌ها اهداف و آرزوهای خود

4.پذیرفتن مسئولیت انتخاب تمام افرادی که در زندگی با آن‌ها در ارتباطیم مانند:همسر،دوستان،همکاران و ....

5.پذیرفتن مسئولیت کامل نحوه رفتار با جسم خود

6.پذیرفتن مسئولیت احساسات و افکار خود

7.و در آخر پذیرفتن مسئولیت کامل سرنوشت و آینده خود

و در پایان ذکر یک شرط برای اینکه تبدیل به شخصی مسئولیت‌پذیر شویم لازم و ضروری است و آن شرط هم چیزی نیست جز ظرفیت داشتن

در لغتنامه دهخدا مقابل واژه ظرفیت،مفاهیم زیر ذکرشده است

گنجایش،بارگیر،وسع،استعداد،قوه

که این امر در هر شخص به میزان گنجایش او در مواجهه با مسائل مختلف گفته می‌شود که در انسان‌های مختلف متغیر است و موضوع دیگر اینکه هر انسانی این توانایی را دارا هست که ظرفیت خود را مقابل هر موضوعی افزایش دهد که وادی نهم هم به همین اشاره می‌کند ما می‌توانیم نقطه تحمل خود را افزایش دهیم.

 

حال چرا این موضوع این‌قدر مهم است؟

زیرا اگر هر شخصی که مسئولیتی را دریافت می‌کند،ظرفیت خود را نسبت به آن امر بالا برد،قطعاً نمی‌تواند آن کار را به نحو مطلوبی به سرانجام برساند و چه‌بسا باعث بروز خسارت به خود و دیگران هم بشود.

به‌طور مثال اگر کارمندی را به‌یک‌باره به مقام مدیریت کل منصوب کنیم چون برای رسیدن به آن جایگاه هیچ‌گونه تلاش و کوششی انجام نداده است و بدون اینکه مدارج ترقی را یک‌به‌یک پیموده باشد تا ظرفیت قرار گرفتن در این جایگاه هم به‌مرور در او پدید آمده باشد به‌یک‌باره و بدون طی مسیر به آن جایگاه رسیده چه‌بسا که تکبر و غرور او را در برگرفته دچار منیت بشود و دست به اعمال و رفتاری بزند که هم خود و هم آن مجموعه را در سراشیبی سقوط قرار بدهد که این موضوع را می‌توان به موارد دیگر تعمیم داد.


پس بهتر است قبل از پذیرفتن مسئولیتی و یا واگذاری آن به شخصی دیگر برای اینکه نتیجه‌ای مطلوب حاصل شود از وجود ظرفیت و توانایی انجام آن امر، در خود یادگیری مطمئن بشویم.


مقاله نویس:مسافر میلاد رهجوی کمک راهنمای محترم آقای مسعود غفاری

وبلاگ نویس:مسافر منصور از لژیون یازدهم آکادمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic