"کارگاه آموزشی آقایان همسفر - پنجشنبه مورخ 97/02/20"
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 ساعت 15:01 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمدحسین | ( نظرات )


پنجمین جلسه از دور سی و دوم از سری کارگاه های آموزشی کنگره 60 ویژه آقایان همسفر، در نمایندگی آکادمی با دستور جلسه "الهام از رمضان"با استادی دیده بان محترم جناب آقای احمد حکیمی و نگهبانی آقا محمدحسین و دبیری آقا مصطفی در روز پنج شنبه مورخ 97/02/20 رأس ساعت 13 آغاز به کار نمود.


سخنان استاد:

از خداوند سپاسگزارم که به من توفیق داد بعد از مدت‌ها و برای اولین بار در جلسه هم‌سفران عزیز حضور داشته باشم. چون همیشه پنج‌شنبه‌ها در تهران نبودم و در شهرستان هستم، اگر آن روز در تهران باشم برای من حال و هوای دیگری دارد و انگار کاری را باید انجام می‌دادم که ندادم. درهرحال خوشحال هستم که در جمع شما هستم و به مرزبان محترم و کمک راهنمایان عزیز و خدمتگزاران در قسمت‌های مختلف و همین‌طور نگهبان و دبیر ارجمند خدا قوت می‌گویم.

الهام از رمضان یک دستور جلسه هفتگی هست و یک هفته زودتر از شروع ماه مبارک رمضان مطرح می‌شود، درواقع همه ما از ساختار ماه رمضان اطلاعاتی داریم؛ اما به نظرم می‌آید که این دستور جلسه انسان را معطوف به وادی اول می‌کند که با ورود به این ماه و قبل از رسیدن به انتهای این ماه چه برداشت بکنیم؟ چه پیامی من از این ماه برداشت بکنم و بگیرم؟

حال و هوای مصرف‌کنندگان و اعتیاد، درواقع با یک سری از محدودیت‌ها انسان روبرو هست که خیلی برای انسان خوشایند نیست و برای من مصرف‌کننده این‌جوری بود که وقتی ماه مبارک رمضان فرامی‌رسید غصه‌ام می‌گرفت. خوب یک آدم مصرف‌کننده با یک جهان‌بینی به‌هم‌ریخته و اینکه با همه موضوعات در حال مقابله است، من هم مقابله می‌کردم؛ و پیش خودم می‌گفتم که چرا اصلاً این‌جوری؟ و چرا آن‌جوری؟ می‌گفتم مگر این انسان‌ها مجنون هستند؟ که از صبح تا شب این کارها را انجام بدهند، برای چه؟ گاهی از لج افراد خانواده که روزه بودند ناهار درست می‌کردم که خیلی بو داشته باشد، این‌ها از جهل و ناآگاهی انسان است. زمانی که از این مسئله بیرون می‌آید، می‌تواند به این قضیه نگاه کند و ببیند قضیه چگونه بوده و در چه وضعیتی بوده است.

با ورود به کنگره قضیه تفاوت کرد. خلق من هم به‌گونه‌ای هست که یا کاری را شروع نمی‌کنم، یا اینکه وقتی شروع کردم تلاش می‌کنم به آن نقطه‌ای که می‌خواهم برسانم. وقتی آقای مهندس فرمان دادند که سفر دومی‌ها باید روزه‌بگیرند، من هم اطاعت کردم. بعد از انتهای ماه رمضان خیلی چیزها دستگیرم شد. دیدم من قدر یک لیوان چایی را می‌دانم. قدر نعمت‌هایی را که خداوند به تک‌تک انسان‌ها داده است را وقتی داخل ماه رمضان هستیم و یا وقتی بیرون از آن هستیم را می‌دانیم.

این‌یک مسئله بیرونی است. مسئله‌ای هست که همه انسان‌ها با آن سروکار دارند. اساساً انسان‌ها، اگر خوب ببینند، این دیدن باعث می‌شود که بتوانند تشخیص بدهند که چه نیروهایی هست؟ چه ابزارهایی هست؟ برای این‌که من بتوانم به بهترین شکل ادامه حیات بدهم، لذا برای این‌ها ارزش قائل هستم و آن‌ها پیش من ارزشمند می‌شوند.

این‌یک بخش موضوع است، این خوب دیدن، ابزاری است که به همه انسان‌ها داده نمی‌شود، به همین جهت است که گفته می‌شود، اعتیاد و ضد ارزش‌ها، انسان را به تاریکی فرومی‌برد. انسانی که به تاریکی‌ها فرو می‌رود، اولین چیزی که از دست می‌دهد، دیدن خودش است. به همین دلیل این ماه، خیلی کمک می‌کند به دیدن، این ماه خیلی کمک می‌کند که خیلی چیزهای بیرونی را ببینم و درونی را هم اصلاح بکنم، مثل، نقطه تحمل. مثل‌اینکه اگر یک کاری که به‌صورت روزانه انجام می‌دادم، الان انجام نمی‌دهم، چه تغییراتی در من به وجود می‌آید؟

رمضان، به معنای سوزاندن است، ما قراراست چه چیزی را بسوزانیم؟ وقتی در شهر وجودی نگاه کنیم، در این شهر وجودی، به جهت کارکرد ساختارها، یک چیزهای پرتی هم داریم، اصطلاحا به آن‌ها می گوییم ناخالصی! ما این ناخالصی ها را باید چکار کنیم؟ نمی توانیم یک جا آن‌ها را دفن کنیم. تزکیه و پالایش یعنی اینکه ما باید این ناخالصی ها را به چیز دیگری تبدیل کنیم، در ماه رمضان زمانهایی که انسان از فرط، کرسنگی و تشنگی داغ است و می سوزد و گرم هست، من خودم بدنبال آن لحظه هستم و برای من خیلی لذت بخش است، چون می‌بینم در ساختارم اتفاقات خوبی رخ می‌دهد و دارم یک چیزهایی را می سوزانم.

این ماه کمک می‌کنم که من به خیلی از موارد کنترل پیدا بکنم: نگاهم، زبانم، شنیده‌هایم، عملکرد رفتاریم و چگونه فکر کردن. خیلی این ماه به آدم کمک می‌کند. اگر می‌گوید که ماه رمضان! رمضان، فقط نخوردن و نیاشامیدن نیست، از یک‌زمان تا یک‌زمان امساک کردن نیست، در ماه رمضان خیلی اتفاقات می‌تواند، بی افتد و به نظر من این رمضان دنیای عجیبی است.

امیدوارم که ورود به این ماه بر همه انسان‌ها مبارک باشد و همه ما بهره‌ای از این ماه ببریم.

بخش هم‌سفران آقا که جایگاه، بسیار مهمی رادارند و نقش بسیار مهمی را ابتدا در کمک و یاری‌رساندن به خودشان و سپس مسلط شدن بر اوضاع و کمک و یاری‌رساندن به خانواده ایفا می‌کنند. لذا همه ما باید قدر و منزلت این آموزه‌ها را بدانیم و سعی کنیم، حضور پررنگی داشته باشیم و افراد دیگری را ترغیب کنیم تا به کنگره بیایند که به آن‌ها هم کمک بشود. خداوند را شاکر باشیم که جایی است تا بتوانیم آموزش بگیریم و در مسیر درست قدم برداریم. کمک و یاری‌رسان انسان‌ها باشیم.

یک‌زمانی اگر می‌بینم فردی، بار سنگینی را در دست دارد، اگر من یک مقداری از آن بار سنگین را می‌گیرم، اگرچه من سنگین می‌شوم، اما او سبک می‌شود، ما سنگینی را نمی‌بینم ولی ما باید سبکی او را ببینیم و به او کمک کنیم.

امیدوارم که همه ما در این راه موفق باشیم.

سپاسگزارم از اینکه توجه نمودید.
مرزبان کشیک: همسفر مهیار
عکاس: همسفر مهراد
تهیه و تنظیم: همسفر محمدحسین
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی آقایان همسفر،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر محمدحسین پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 20:08
سلام و خداقوت به استاد محترم جلسه، صحبت های جنابعالی بسیار پر محتوا بود و تاثیرات عمیقی بر من گذاشته است، امیدوارم که پاینده باشید و خوشحال از اینکه توانستم در کنار شما باشم و استفده کنم.
باتشکر فراوان
همسفر محمدحسین، نگهبان جلسه
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات