کارگاه آموزشی عمومی روز پنجشنبه 1396/12/03
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 21:29 | نوشته ‌شده به دست مسافر مهرسام | ( نظرات )


یازدهمین جلسه از دوره شصت و هفتم سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 ویژه آقایان مسافر و همسفران در نمایندگی آکادمی با دستور جلسه "درختکاری" با استادی "دیدبان محترم علی خدامی" و نگهبانی "مسافر سهند"  و دبیری "مسافر احمد"  در روز پنج‌شنبه مورخ 1396/12/03 رأس ساعت 16:45 آغاز به کار نمود.
همچنین مراسم جشن تولد چهاردهمین سال رهایی "راهنمای محترم عباس امیر معافی" رهجوی دیدبان محترم آقای علی خدامی با شور و شوق فراوان برگزار گردید . 


سخنان استاد :

سلام دوستان علی هستم ، مسافر . از دوستانی که نوشتارها را قرائت نمودند تشکر می‌کنم ، همچنین از دبیر محترم که گزارش جلسه قبل را ارائه نمودند تشکر می‌کنم و از همه عزیزان ، حضار محترم (همسفر و مسافر) تشکر می‌کنم ، از کمک راهنمایان ارجمند ، مرزبانان محترمی که در جلسه حضور دارند نیز تشکر می‌کنم . با توجه به زمان کمی که در اختیاردارم باید راجع به دو موضوع صحبت کنم . ابتدا دستور جلسه هفتگی که درختکاری است و بعدازآن هم ، چهاردهمین سال رهایی و آزادی مسافر عباس را جشن خواهیم گرفت .

در مورد دستور جلسه درختکاری ؛ شاید زیاد نتوان بین درختکاری با موضوع فعالیت کنگره60 که راهنمایی درمان اعتیاد است ؛ به‌صورت مستقیم ارتباط برقرار کرد . شاید برای افرادی که تازه به کنگره آمده‌اند و زیاد با سیستم کنگره آشنایی ندارند ، طرح دستور جلساتی که مستقیماً به موضوع اعتیاد مربوط نمی‌شود ، کمی سؤال‌برانگیز باشد که چه ارتباطی بین اعتیاد و موضوعی مثل درختکاری وجود دارد ؟!! اما اگر به‌صورت‌مسئله اعتیاد و مثلث درمان اعتیاد در کنگره60 رجوع کنیم ، کاملاً چنین ارتباطی را درک خواهیم کرد . اعضای کنگره60 ، مسافر نامیده می‌شوند . افرادی که تمایل دارند از اعتیاد رهایی پیدا کنند ؛ در کنگره برای آنان یک نقشه راه بسیار شفاف ، دقیق و مدون در قالب پروتکل درمان اعتیاد طراحی‌شده است .

مقاله علمی صورت‌مسئله اعتیاد در سال 1378 توسط آقای مهندس به اولین کنگره سراسری پزشکی راهکارهای درمان اعتیاد که در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد ، ارائه گردید و موردپذیرش واقع شد و برای اولین بار در جهان ابعاد و مختصات بیماری اعتیاد کاملاً تشریح گردید و آسیب‌شناسی اعتیاد ارائه شد و مشخص گردید که اعتیاد با بیمار چه می‌کند . در این مقاله توضیح داده می‌شود که بیماری اعتیاد در سه قسمت در بیمار تخریب ایجاد می‌کند که عبارتند از جسم ، روان و جهان‌بینی . در قسمت جسم ، مصرف مواد مخدر سبب ازکارافتادن سیستم ایکس ، سیستم تولید مخدرهای طبیعی ، ناقل‌های عصبی و سیستم هورمونی می‌گردد و از تعادل خارج می‌شوند. در قسمت روان هم گفته می‌شود که روان تابعی از جسم و جهان‌بینی است وقتی‌که جسم و جهان‌بینی به‌واسطه مصرف مواد مخدر و ایجاد اختلال در سیستم ایکس ، از تعادل خارج می‌شوند ؛ روان هم دچار عدم تعادل می‌گردد . در بحث جهان‌بینی هم کنگره60 معتقد است که به خاطر مصرف مواد مخدر و اختلالات جسمی و وابستگی شدید ، تفکری در فرد مصرف‌کننده نسبت به پیرامونش ایجاد می‌گردد که یا از عینک نشئگی و یا از عینک خماری به پیرامون می‌نگرد . حالت خاصی که در دیدگاه ، نگرش و تفکرات شخص مصرف‌کننده نسبت به دنیا و جهان پیرامونش به وجود می‌آید ، در کنگره60 "جهان‌بینی افیونی" نامیده می‌شود . در جهان‌بینی افیونی ، شخص نسبت به همه‌چیز دیدگاه و نگاهی منفی دارد ، افسرده است و در جهانی مملو از اضطراب و نگرانی بسر می‌برد . برای اینکه فرد مصرف‌کننده به درمان برسد و دفتر اعتیاد را به‌طور کامل در زندگی خود ببندد و کنار بگذارد ، لازم است که جسم ، روان و جهان‌بینی به‌موازات همدیگر در پروسه درمانی ده‌ماهه به تعادل و رهایی برسند . در قسمت جهان‌بینی ، کنگره60 به‌وسیله آموزش و منابع آموزشی خود ، تفکرات و نگرش اعضای کنگره60 را کاملاً از حالت افیونی خارج کرده و به تعادل و صراط مستقیم نزدیک می‌کند و این تغییر نگرش سبب می‌گردد که افراد رهاشده کاملاً به زندگی بازگشت نموده و از زندگی لذت ببرند وزندگی سالم را در پیش بگیرند .

مهم‌ترین سرفصل‌های آموزشی کنگره در بخش جهان‌بینی 14 وادی هستند که از وادی یک ، تفکر شروع می‌شوند و تا به وادی چهارده که محبت است ادامه می‌یابند . وادی دوازدهم "در آخر امر ، امر اول اجرا می‌شود" است که بخشی از آن به موضوع درختکاری می‌پردازد . بر اساس این وادی کسانی که در کنگره60 رها می‌شوند باید هرسال حتماً یک درخت بکارند . در اینجاست که می‌توان ارتباط بین درختکاری و درمان اعتیاد را کاملاً درک نمود . درختکاری یکی از آموزش‌های خاص کنگره60 در موضوع جهان‌بینی است و ما برای درمان اعتیاد باید جهان‌بینی خود را از حالت افیونی و معتاد گونه خارج نماییم .

تمام اعضای کنگره60 که رهاشده‌اند ، هرسال یک درخت می‌کارند و باید به این تفکر و تدبیر بنیان کنگره 60 تبریک گفت که چنین برنامه‌هایی را برای اعضای کنگره در نظر می‌گیرند . من فکر می‌کنم که اگر فرهنگ درختکاری کنگره60 در جامعه نیز رواج پیدا کند ، بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی کشور با همین حرکت رفع می‌شوند . درختکاری برای اعضای کنگره60 نسبت به خسارت‌هایی که در زمان اعتیاد به خودمان ، خانواده ، جامعه و طبیعت وارد می‌کردیم ؛ به‌نوعی جبران خسارت هم محسوب می‌شود .


سخنان استاد در خصوص مسافر عباس :

موضوع بعدی که باید راجع به آن صحبت کنم ، چهاردهمین سال رهایی آقای عباس امیر معافی است . هدف از برگزاری تولدها در کنگره60 ، بیان پیام بسیار مهمی است که در قالب برگزاری جشن تولد رهایی ارائه می‌گردد . و آن پیام این است که "اعتیاد درمان قطعی دارد" . در نگرش‌ها و مباحثی که درزمینهٔ اعتیاد حتی در کشورها پیشرفته و محافل علمی دنیا صورت می‌گیرد ؛ خبری از درمان قطعی اعتیاد نیست ! بر اساس آمارهای جهانی ، فردی که با روش‌های معمول و متداول در خصوص اعتیاد اقدام به ترک می‌کند ، در سال اول ترک اعتیاد 93 الی 94 درصد آنان به اعتیاد بازگشت می‌نمایند . در سال 2002 کینگز کالج لندن آماری منتشر نمود مبنی بر اینکه برگشت به اعتیاد برای افرادی که اقدام به ترک اعتیاد نموده‌اند بعد از گذشت سه سال از ترک اعتیاد ، به 100 درصد می‌رسد ! یعنی بعد از گذشت سه سال 100% افرادی که اعتیاد را ترک کرده‌اند به اعتیاد بازگشت می‌نمایند ! اما در کنگره60 چنین نیست . در کنگره60 فرد به درمان قطعی اعتیاد دست پیدا می‌کند . بر اساس صورت‌مسئله اعتیاد ، کنگره60 به درمان قطعی اعتیاد معتقد است . کنگره60 معتقد است اگر جسم ، روان و جهان‌بینی به تعادل برسند درمان قطعی اعتیاد صورت می‌پذیرد و دیگر برگشتی در کار نیست . 14 سال که هیچ ، اگر 140 سال هم بگذرد داستان اعتیاد برای فردی که در کنگره به درمان دست‌یافته ، تمام و کتاب آن بسته می‌شود . انگارنه‌انگار که این شخص قبلاً مصرف‌کننده بوده است . افراد سالم که تاکنون مواد مصرف نکرده‌اند ممکن است مواد مصرف کنند ولی کسی که در کنگره60 درمان می‌شود دیگر هیچ‌گاه مصرف‌کننده مواد مخدر نخواهند شد و این به معنای درمان قطعی اعتیاد است . ما در کنگره تولدها را برگزار می‌کنیم تا همه ببینند و متوجه شوند که اشخاصی که در کنگره60 به درمان و رهایی می‌رسند دیگر اثری از اعتیاد و مواد مخدر در زندگی آن‌ها وجود ندارد . از این بابت من به عباس عزیز چهاردهمین سال رهایی‌اش را تبریک می‌گویم .


زمانی که عباس به رهایی رسید بسیار به خدمت کردن علاقه داشت و به همین دلیل در آزمون کمک راهنمایی شرکت نمود و قبول شد و توانست کمک راهنما شود . عباس کمک راهنمای خیلی خوبی بود . لژیون و شاگردان خیلی خوبی داشت . عباس آغاز نامه خود را تحت عنوان "از نظام‌آباد تا وین" در خصوص اعتیاد ارائه کرد و موفق به دریافت شال آبی و کسب جایگاه راهنمایی گردید . عباس در ورزش تیراندازی باکمان کنگره هم فعال بود و در این زمینه بسیار موفق عمل کرد و حتی توانست به تیم ملی تیراندازی باکمان جمهوری اسلامی ایران راه پیدا کند . به‌واسطه اینکه یک مصرف‌کننده مواد مخدر توانست در ورزش به بالاترین سطح و تیم ملی دست پیدا کند ، این موفقیت عباس بسیار بچشم آمد و جنجال بپا کرد ؛ چراکه ما ورزشکاران حرفه‌ای زیادی داشته و داریم که از جهان ورزش وارد جهان اعتیاد می‌شوند ولی اینکه یک مصرف‌کننده مواد مخدر از جهان اعتیاد بتواند وارد جهان ورزش حرفه‌ای و تیم ملی شود بسیار اتفاق نادر و کم‌نظیری است . به همین علت از طرف UNODC که دفتر مقابله با جرم و مبارزه اعتیاد و مواد مخدر سازمان ملل متحد است ، عباس به‌عنوان الگوی جهانی باز توانی و ریکاوری اعتیاد معرفی گردید و در سطح جهانی مطرح گردید . از عباس دعوت شد تا در مقر سازمان ملل صحبت کند و این اتفاق رخ داد و عباس به همراه دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ، فرمانده نیروی انتظامی به وین رفتند و در مقر اروپایی سازمان ملل سخنرانی نمود . این اتفاق بزرگی بود که هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور رسانه‌ای شد . بعدازاین اتفاقات عباس به همراه همسفر محترمشان خانم عزت که ایشان هم کمک راهنما هستند ؛ به برنامه "ماه‌عسل" دعوت شدند . بعد از برنامه ماه‌عسل در هر جلسه کنگره 100 نفر تازه‌وارد به کنگره می‌آمدند . بعد از برنامه ماه‌عسل عباس به‌عنوان مجری برنامه "شروع خوب" شبکه سه سیما انتخاب شد . این برنامه در خصوص اعتیاد بود و طی چند سال که پخش شد برنامه بسیار موفقی بود و در فرهنگ‌سازی کشور در خصوص درمان اصولی اعتیاد تأثیر بسیار زیادی داشت . همه این مسائل درواقع توان و قدرت متد DST کنگره60 را بیان می‌کنند و ثابت می‌کنند که در کنگره درمان قطعی اعتیاد صورت می‌گیرد .

من به عباس و خانواده محترمشان تبریک می‌گویم و از اینکه به صحبت‌های من گوش کردید بسیار متشکرم .مرزبان کشیک : مسافر محمد امین

عکاس : مسافر مهرسام از لژیون 18

وبلاگ نویسان : مسافر مهران از لژیون 8 و مسافر مهرسام از لژیون 18
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی مسافران و همسفران، تولدها، اخبار داخلی کنگره60، اخبار اعتیاد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات