کارگاه آموزشی عمومی روز پنجشنبه 1396/12/03
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 20:29 | نوشته ‌شده به دست مسافر مهرسام | ( نظرات )


یازدهمین جلسه از دوره شصت و هفتم سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 ویژه آقایان مسافر و همسفران در نمایندگی آکادمی با دستور جلسه "درختکاری" با استادی "دیدبان محترم علی خدامی" و نگهبانی "مسافر سهند"  و دبیری "مسافر احمد"  در روز پنج‌شنبه مورخ 1396/12/03 رأس ساعت 16:45 آغاز به کار نمود.
همچنین مراسم جشن تولد چهاردهمین سال رهایی "راهنمای محترم عباس امیر معافی" رهجوی دیدبان محترم آقای علی خدامی با شور و شوق فراوان برگزار گردید . 


سخنان استاد :

سلام دوستان علی هستم ، مسافر . از دوستانی که نوشتارها را قرائت نمودند تشکر می‌کنم ، همچنین از دبیر محترم که گزارش جلسه قبل را ارائه نمودند تشکر می‌کنم و از همه عزیزان ، حضار محترم (همسفر و مسافر) تشکر می‌کنم ، از کمک راهنمایان ارجمند ، مرزبانان محترمی که در جلسه حضور دارند نیز تشکر می‌کنم . با توجه به زمان کمی که در اختیاردارم باید راجع به دو موضوع صحبت کنم . ابتدا دستور جلسه هفتگی که درختکاری است و بعدازآن هم ، چهاردهمین سال رهایی و آزادی مسافر عباس را جشن خواهیم گرفت .

در مورد دستور جلسه درختکاری ؛ شاید زیاد نتوان بین درختکاری با موضوع فعالیت کنگره60 که راهنمایی درمان اعتیاد است ؛ به‌صورت مستقیم ارتباط برقرار کرد . شاید برای افرادی که تازه به کنگره آمده‌اند و زیاد با سیستم کنگره آشنایی ندارند ، طرح دستور جلساتی که مستقیماً به موضوع اعتیاد مربوط نمی‌شود ، کمی سؤال‌برانگیز باشد که چه ارتباطی بین اعتیاد و موضوعی مثل درختکاری وجود دارد ؟!! اما اگر به‌صورت‌مسئله اعتیاد و مثلث درمان اعتیاد در کنگره60 رجوع کنیم ، کاملاً چنین ارتباطی را درک خواهیم کرد . اعضای کنگره60 ، مسافر نامیده می‌شوند . افرادی که تمایل دارند از اعتیاد رهایی پیدا کنند ؛ در کنگره برای آنان یک نقشه راه بسیار شفاف ، دقیق و مدون در قالب پروتکل درمان اعتیاد طراحی‌شده است .

مقاله علمی صورت‌مسئله اعتیاد در سال 1378 توسط آقای مهندس به اولین کنگره سراسری پزشکی راهکارهای درمان اعتیاد که در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد ، ارائه گردید و موردپذیرش واقع شد و برای اولین بار در جهان ابعاد و مختصات بیماری اعتیاد کاملاً تشریح گردید و آسیب‌شناسی اعتیاد ارائه شد و مشخص گردید که اعتیاد با بیمار چه می‌کند . در این مقاله توضیح داده می‌شود که بیماری اعتیاد در سه قسمت در بیمار تخریب ایجاد می‌کند که عبارتند از جسم ، روان و جهان‌بینی . در قسمت جسم ، مصرف مواد مخدر سبب ازکارافتادن سیستم ایکس ، سیستم تولید مخدرهای طبیعی ، ناقل‌های عصبی و سیستم هورمونی می‌گردد و از تعادل خارج می‌شوند. در قسمت روان هم گفته می‌شود که روان تابعی از جسم و جهان‌بینی است وقتی‌که جسم و جهان‌بینی به‌واسطه مصرف مواد مخدر و ایجاد اختلال در سیستم ایکس ، از تعادل خارج می‌شوند ؛ روان هم دچار عدم تعادل می‌گردد . در بحث جهان‌بینی هم کنگره60 معتقد است که به خاطر مصرف مواد مخدر و اختلالات جسمی و وابستگی شدید ، تفکری در فرد مصرف‌کننده نسبت به پیرامونش ایجاد می‌گردد که یا از عینک نشئگی و یا از عینک خماری به پیرامون می‌نگرد . حالت خاصی که در دیدگاه ، نگرش و تفکرات شخص مصرف‌کننده نسبت به دنیا و جهان پیرامونش به وجود می‌آید ، در کنگره60 "جهان‌بینی افیونی" نامیده می‌شود . در جهان‌بینی افیونی ، شخص نسبت به همه‌چیز دیدگاه و نگاهی منفی دارد ، افسرده است و در جهانی مملو از اضطراب و نگرانی بسر می‌برد . برای اینکه فرد مصرف‌کننده به درمان برسد و دفتر اعتیاد را به‌طور کامل در زندگی خود ببندد و کنار بگذارد ، لازم است که جسم ، روان و جهان‌بینی به‌موازات همدیگر در پروسه درمانی ده‌ماهه به تعادل و رهایی برسند . در قسمت جهان‌بینی ، کنگره60 به‌وسیله آموزش و منابع آموزشی خود ، تفکرات و نگرش اعضای کنگره60 را کاملاً از حالت افیونی خارج کرده و به تعادل و صراط مستقیم نزدیک می‌کند و این تغییر نگرش سبب می‌گردد که افراد رهاشده کاملاً به زندگی بازگشت نموده و از زندگی لذت ببرند وزندگی سالم را در پیش بگیرند .

مهم‌ترین سرفصل‌های آموزشی کنگره در بخش جهان‌بینی 14 وادی هستند که از وادی یک ، تفکر شروع می‌شوند و تا به وادی چهارده که محبت است ادامه می‌یابند . وادی دوازدهم "در آخر امر ، امر اول اجرا می‌شود" است که بخشی از آن به موضوع درختکاری می‌پردازد . بر اساس این وادی کسانی که در کنگره60 رها می‌شوند باید هرسال حتماً یک درخت بکارند . در اینجاست که می‌توان ارتباط بین درختکاری و درمان اعتیاد را کاملاً درک نمود . درختکاری یکی از آموزش‌های خاص کنگره60 در موضوع جهان‌بینی است و ما برای درمان اعتیاد باید جهان‌بینی خود را از حالت افیونی و معتاد گونه خارج نماییم .

تمام اعضای کنگره60 که رهاشده‌اند ، هرسال یک درخت می‌کارند و باید به این تفکر و تدبیر بنیان کنگره 60 تبریک گفت که چنین برنامه‌هایی را برای اعضای کنگره در نظر می‌گیرند . من فکر می‌کنم که اگر فرهنگ درختکاری کنگره60 در جامعه نیز رواج پیدا کند ، بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی کشور با همین حرکت رفع می‌شوند . درختکاری برای اعضای کنگره60 نسبت به خسارت‌هایی که در زمان اعتیاد به خودمان ، خانواده ، جامعه و طبیعت وارد می‌کردیم ؛ به‌نوعی جبران خسارت هم محسوب می‌شود .


سخنان استاد در خصوص مسافر عباس :

موضوع بعدی که باید راجع به آن صحبت کنم ، چهاردهمین سال رهایی آقای عباس امیر معافی است . هدف از برگزاری تولدها در کنگره60 ، بیان پیام بسیار مهمی است که در قالب برگزاری جشن تولد رهایی ارائه می‌گردد . و آن پیام این است که "اعتیاد درمان قطعی دارد" . در نگرش‌ها و مباحثی که درزمینهٔ اعتیاد حتی در کشورها پیشرفته و محافل علمی دنیا صورت می‌گیرد ؛ خبری از درمان قطعی اعتیاد نیست ! بر اساس آمارهای جهانی ، فردی که با روش‌های معمول و متداول در خصوص اعتیاد اقدام به ترک می‌کند ، در سال اول ترک اعتیاد 93 الی 94 درصد آنان به اعتیاد بازگشت می‌نمایند . در سال 2002 کینگز کالج لندن آماری منتشر نمود مبنی بر اینکه برگشت به اعتیاد برای افرادی که اقدام به ترک اعتیاد نموده‌اند بعد از گذشت سه سال از ترک اعتیاد ، به 100 درصد می‌رسد ! یعنی بعد از گذشت سه سال 100% افرادی که اعتیاد را ترک کرده‌اند به اعتیاد بازگشت می‌نمایند ! اما در کنگره60 چنین نیست . در کنگره60 فرد به درمان قطعی اعتیاد دست پیدا می‌کند . بر اساس صورت‌مسئله اعتیاد ، کنگره60 به درمان قطعی اعتیاد معتقد است . کنگره60 معتقد است اگر جسم ، روان و جهان‌بینی به تعادل برسند درمان قطعی اعتیاد صورت می‌پذیرد و دیگر برگشتی در کار نیست . 14 سال که هیچ ، اگر 140 سال هم بگذرد داستان اعتیاد برای فردی که در کنگره به درمان دست‌یافته ، تمام و کتاب آن بسته می‌شود . انگارنه‌انگار که این شخص قبلاً مصرف‌کننده بوده است . افراد سالم که تاکنون مواد مصرف نکرده‌اند ممکن است مواد مصرف کنند ولی کسی که در کنگره60 درمان می‌شود دیگر هیچ‌گاه مصرف‌کننده مواد مخدر نخواهند شد و این به معنای درمان قطعی اعتیاد است . ما در کنگره تولدها را برگزار می‌کنیم تا همه ببینند و متوجه شوند که اشخاصی که در کنگره60 به درمان و رهایی می‌رسند دیگر اثری از اعتیاد و مواد مخدر در زندگی آن‌ها وجود ندارد . از این بابت من به عباس عزیز چهاردهمین سال رهایی‌اش را تبریک می‌گویم .


زمانی که عباس به رهایی رسید بسیار به خدمت کردن علاقه داشت و به همین دلیل در آزمون کمک راهنمایی شرکت نمود و قبول شد و توانست کمک راهنما شود . عباس کمک راهنمای خیلی خوبی بود . لژیون و شاگردان خیلی خوبی داشت . عباس آغاز نامه خود را تحت عنوان "از نظام‌آباد تا وین" در خصوص اعتیاد ارائه کرد و موفق به دریافت شال آبی و کسب جایگاه راهنمایی گردید . عباس در ورزش تیراندازی باکمان کنگره هم فعال بود و در این زمینه بسیار موفق عمل کرد و حتی توانست به تیم ملی تیراندازی باکمان جمهوری اسلامی ایران راه پیدا کند . به‌واسطه اینکه یک مصرف‌کننده مواد مخدر توانست در ورزش به بالاترین سطح و تیم ملی دست پیدا کند ، این موفقیت عباس بسیار بچشم آمد و جنجال بپا کرد ؛ چراکه ما ورزشکاران حرفه‌ای زیادی داشته و داریم که از جهان ورزش وارد جهان اعتیاد می‌شوند ولی اینکه یک مصرف‌کننده مواد مخدر از جهان اعتیاد بتواند وارد جهان ورزش حرفه‌ای و تیم ملی شود بسیار اتفاق نادر و کم‌نظیری است . به همین علت از طرف UNODC که دفتر مقابله با جرم و مبارزه اعتیاد و مواد مخدر سازمان ملل متحد است ، عباس به‌عنوان الگوی جهانی باز توانی و ریکاوری اعتیاد معرفی گردید و در سطح جهانی مطرح گردید . از عباس دعوت شد تا در مقر سازمان ملل صحبت کند و این اتفاق رخ داد و عباس به همراه دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ، فرمانده نیروی انتظامی به وین رفتند و در مقر اروپایی سازمان ملل سخنرانی نمود . این اتفاق بزرگی بود که هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور رسانه‌ای شد . بعدازاین اتفاقات عباس به همراه همسفر محترمشان خانم عزت که ایشان هم کمک راهنما هستند ؛ به برنامه "ماه‌عسل" دعوت شدند . بعد از برنامه ماه‌عسل در هر جلسه کنگره 100 نفر تازه‌وارد به کنگره می‌آمدند . بعد از برنامه ماه‌عسل عباس به‌عنوان مجری برنامه "شروع خوب" شبکه سه سیما انتخاب شد . این برنامه در خصوص اعتیاد بود و طی چند سال که پخش شد برنامه بسیار موفقی بود و در فرهنگ‌سازی کشور در خصوص درمان اصولی اعتیاد تأثیر بسیار زیادی داشت . همه این مسائل درواقع توان و قدرت متد DST کنگره60 را بیان می‌کنند و ثابت می‌کنند که در کنگره درمان قطعی اعتیاد صورت می‌گیرد .

من به عباس و خانواده محترمشان تبریک می‌گویم و از اینکه به صحبت‌های من گوش کردید بسیار متشکرم .مرزبان کشیک : مسافر محمد امین

عکاس : مسافر مهرسام از لژیون 18

وبلاگ نویسان : مسافر مهران از لژیون 8 و مسافر مهرسام از لژیون 18
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی مسافران و همسفران، تولدها، اخبار داخلی کنگره60، اخبار اعتیاد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو