کارگاه آموزشی آقایان مسافر روز دوشنبه 1396/08/15
دوشنبه 15 آبان 1396 ساعت 19:20 | نوشته ‌شده به دست مسافر هادی رضایی | ( نظرات )


دومین جلسه از دوره شصت و ششم سری کارگاه های آموزشی کنگره 60 ویژه آقایان مسافر در نمایندگی آکادمی با دستور جلسه " گلریزان " با استادی " جناب مهندس دژاکام  و نگهبانی  " مسافر احسان  " و دبیری " مسافر بهزاد " در روز دوشنبه مورخ  1396/08/15 رأس ساعت 17:00 آغاز به کار نمود.
سخنان استاد:(بنیان کنگره 60 جناب آقای مهندس دژاکام)

با سلام، امیدوارم حال همه خوب باشد و همچنین حال من نیز خوب می باشد. در خصوص بحث گلریزان خدمت دوستان عزیز عرض می کنم. اگر یک سازمانی، مخصوصا سازمانهای مردم نهاد، بخواهد به کار خود ادامه دهد باید بر سه پایه کار خود را استوار نماید. اول اینکه از لحاظ مالی توانایی کامل داشته باشد، دوم اینکه از لحاظ علمی توانمندی داشته باشد و اینکه سوم از لحاظ نیروی متخصص توانایی لازم را داشته باشد. یک کشور و یا یک کارخانه نیز همینطور می باشد. مثلا یک کارخانه باید اول کارخانه داشته باشد، دوم نیروی متخصص داشته باشد و سوم اینکه پول به اندازه کافی داشته باشد.

پول یکی از مسائل مهم و حائز اهمیت می باشد و نباید اشتباه کنیم و پول را درمقابل معنویات قرار دهیم چون هر کدام بجای خود بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. همانطور که در دنیا پول ارزش دارد، معنویات هم مهم و با ارزش می باشد. و یا اینکه همانطور که آخرت ارزش دارد و باید برای آن تلاش کرد دنیا نیز با ارزش است و نمی توان در مقابل هم قرار داد مثل قدیم که می گفتند علم بهتر است یا ثروت، در صورتی که هر دو مهم می باشد و در جای خود با ارزش است. ممکن است گاهی بگوییم علم بالاتر است ولی علم بدون ثروت که نمی تواند کاری انجام دهد. پس این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

وقتی شما نگاه می کنید که به دانشگاه هاروارد که 27 میلیارد دلار ذخیره ارزیش می باشد و در بانک پس انداز دارد و هر کسی که وارد دانشگاه هاروارد می شود سالانه 60 هزار دلار شهریه باید پرداخت کند. مگر اینکه از طرف کشوری یا نهادی بورسیه شود تا پول کمتری پرداخت کند. ما از آن زمانی که کنگره 60 شروع بکار کرد به هیچ عنوان مشکل مالی نداشتیم و هیچ کس در کنگره حق ندارد جنس نسیه خریداری نماید و یا بخش حسابداری چک مدت دار پرداخت کند. جنسی قسطی نباید خریداری شود و اگر پول داشته باشیم جنس مورد نیاز خود را نقدا خریداری می کنیم و یا اگر پول نداریم آن جنس را نمی خریم. ما در کنگره 60 هیچوقت مشکل بزرگ مالی نداشتیم و هیچوقت کاسه چه کنم بر نمی داشتیم. بالغ بر 20 نفر در قسمت مالی در حال کار می باشند و یا اینکه بالغ بر 2 یا 3 هزار نفر در کنگره در حال کار می باشند و نیروهای متخصص بسیاری در حال فعالیت می باشند، بدون اینکه پولی دریافت نمایند. کنگره 60 از لحاظ علمی بسیار قوی می باشد و مقالات و تحقیقات بسیاری دارد. قبل از اینکه کنگره 60 شروع بکار نماید کتاب 60 درجه زیر صفر چاپ شده بود و یا مقاله صورت مسئله اعتیاد و مقالات علمی بسیاری به کنگره های علمی مختلف ارائه داده شده بود. یعنی در ابتدا ما چاه را کنده بودیم بعد منار را دزدیدیم. یا اینکه ما اول پایه های علمی خود را قوی نمودیم بعد کنگره 60 را افتتاح کردیم و شروع بکار نمودیم. ما در امتحانات خود متخصصان بسیاری داریم و امسال در بین قبول شدگان کمک راهنمایی 2 پزشک داشتیم که امتحان داده بودند و قبول شده بودند تا در لژیون پزشکان شروع به فعالیت کنند. ما پزشکان و متخصصان بسیاری داریم که کتابها و مقالات و جزوات کنگره 60 را خوانده اند و امتحان داده تا قبول بشوند و در این بین متخصصان بسیاری داریم که دو یا سه سال است که در این امتحان کمک راهنمایی رد شده اند و باز در حال خواندن می باشند تا سال آینده قبول شوند. و در طول این چند سال ما 12 پزشک داریم که قبول شده اند و شال کمک راهنمایی گرفته اند که نشان می دهد ما در طول این چند سال واقعا تولید کننده علم بوده و هستیم. وقتی هم صحبت از درمان اعتیاد می کنیم یعنی اینکه ما یک مصرف کننده هروئینی را درمان کنیم بطوری که وقتی شب در یک انبار هروئین بخوابد بدون هیچ مشکلی خوابش ببرد و مواد مصرف نکند. و یا همینطور یک مصرف کننده تریاک را درمان کنیم. هر کدام از شما بصورت مرتب در حال آموزش هستید و سی دی ها ، جزوات و کتابها بسیاری را توسط راهنمایان محترم در حال آموزش هستید، بطوریکه هم ادبیات شما و هم خط و صحبت شما خوب می شود. چون ممکن است بعضی از لغات را بلد نباشیم بنویسیم ولی در اثر کثرت نوشتن یاد می گیریم و علاوه بر آن جسم و جهان بینی هر کدام از شما خوب می شود. پس از هر کدام از این آموزشها یک متخصص که آنها را گذرانده باشد، بیشتر پیشرفت می کند.

در خصوص بحث مالی، سبدهایی که جمع می شود می تواند پول آب، برق و هزینه های جاری هر شعبه را تامین کند ولی در خصوص هزینه های بزرگتر مثل بحث رهن و اجاره و خرید محل های شعبه ها ما به مبالغ بیشتری نیاز داریم. چون مکانهایی که برای شهرداری ها و یا سازمانهای دولتی می باشد ممکن است پس از چند سال مکان خود را بخواهند و ما مجبور هستیم که در این خصوص مستقل باشیم و روی خود حساب کنیم. بارها پیش آمده است که از طرفی نهادی دولتی به ما کمک شود، ولی من قبول نکرده ام، چون معتقدم که ما خود باید هزینه های خود را تامین کنیم، چون کارتن خوابها و گداهای معتاد شاید یکدرصد از معتادان جامعه را تشکیل دهند ولی 99 درصد دیگر شاغل می باشند و می توانند هزینه های خود را تامین کنند و یا اینکه به کنگره برای هزینه های درمان خود کمک کنند. ما در تمام قشرهای مهندسین، دکترها و کارمند و تاجرها معتاد داریم که ممکن است بسیار موفق هم باشند. اگر ما بخواهیم این تعداد نفر را که در شعبه ها در حال درمان می باشند به یکجای اجاره ای ببریم که مستقل نباشد، امکان دردسرها و مزاحمتهای بسیاری از سوی دیگران وجود دارد که ممکن است در روند درمان خلل ایجاد نماید، پس ما باید خود مستقل باشیم و روی هیچکس حساب باز نکنیم.

مورد دیگر اینکه ما دو رقم سرمایه داریم. که یک نوع سرمایه ریالی می باشد و دیگر نوع سرمایه اجتماعی می باشد و سرمایه اجتماعی کنگره 60 بالاترین رقم را دارد. سرمایه اجتماعی همین است که ما یکنفر حقوق بگیر نداریم و این 2 هزار نفر برای ما سرمایه اجتماعی هستند. یا اینکه ما از هیچ ارگانی پولی دریافت نمی کنیم، ولی با پول جمع آوری شده در کنگره در سال گذشته 2 میلیارد تومان پول رهن داده ایم. سرمایه اجتماعی به همین نیروهای کنگره 60 می گویند که با کمک کردن خود این هزینه ها را تامین می کنند. برای آباد کردن و پر کردن یک دره باید یک کوه خراب شود. سرمایه اجتماعی به این حالت می گویند که ما حساب کردیم اگر این دیده بانها و راهنماها و مرزبانها و خدمت گزاران که در کنگره در حال کار می باشند، اگر قرار بود پولی دریافت کنند، که حتی در کمترین حالت حقوق باشد هرمسافر در مقابل باید حدود دوازده میلیون و نهصد و نود پنج هزارتومان برای درمان خود در طول یکسال پرداخت می نمود. در سال 95 در حدود 46میلیارد و دویست وپنجاه و شش میلیون تومان هزینه اجتماعی و ریالی کنگره 60 شده است و در این سال 3301 نفر به درمان رسیده اند که البته از این رقم بیشتر هم می باشد. یعنی با تقسیم این تعداد رهایی بر هزینه های اجتماعی و ریالی همان مبلغ 12 میلیون و نهصدو نود وپنج هزار تومان برای هر نفر هزینه شده است. یعنی هر نفر برای رهایی خود در کنگره باید این هزینه برایش صرف بشود و این هزینه ها را راهنماها و مرزبانهای شما و دیگر مسافران پرداخت کرده اند تا شما به رهایی برسید و برای آنها نیز در گذشته افراد دیگری هزینه کرده اند. در حال حاضر برای خرید یک زمین و ساختمان 600 متری در روبروی امجدیه مبلغی حدود 6 میلیارد تومان هزینه کرده ایم که خدارو شکر کنگره این مبلغ را داشته است تا بتواند هزینه کند و اینکه هر ریالی که در سبدها واریز شده است و یا به حسابها پرداخت شده است با کار شبانه روزی زحمت کشان واحد مالی جمع و حفظ و نگهداری شده است تا در این زمانها و یا مواقعی که کنگره 60 نیاز دارد نقدینگی موجود باشد تا هزینه شود. مسافران و خدمت گزاران عزیز باید باز کمک کنند تا این مبالغ بیشتر و بیشتر جمع شود تا برای معتادان دیگر صرف شود و افراد دیگر و بیشتری به رهایی برسند. ما با کمکهای خود می توانیم در این امر مهم سهیم باشیم. اگر بعضی از مسافران بخاطر تخلفات خود انضباطی می شوند و مبلغی را پرداخت می کنند، برای این موضوع می باشد که عادت به تخلف کردن و در طول سفر خود مواد مصرف کردن، نکنند و یاد بگیرند که بدرستی باید سفر کنند. چون اگر فرد دائما مواد بزند و بگوید لغزش کردم و برگردد، ما اگر او را تنبیه و انضباطی نکنیم هیچوقت به درمان نمی رسد و اینکه ما به مواد و روش درمان خود اعتقاد کامل داریم و مطمئنیم که جایی برای لغزش کردن در طول سفر وجود ندارد. ما برای این طرح و این شربت به شدت جنگیدیم و در مقابل مخالفان بسیاری ایستادیم تا به نتیجه رسیدیم. به هر حال ما با این کمکها و مبالغ توانستیم زمینهای بسیاری برای کنگره 60 خریداری کنیم و مکانهای بسیاری برای شعبه های کنگره تهیه نماییم. به عنوان مثال افراد بسیاری هم که در کنگره وجود دارند در مقاطع مختلف زمانی برای کنگره زمینهای بسیاری را اهداء کرده اند که یکی از آنها خانم آنی می باشد که یک زمین با ارزش بیشتر از 100 میلیون تومان را در این هفته به کنگره اهداء می کند و امثال ایشان افراد بسیاری وجود دارند.

در خصوص مسئله گلریزان نیز عرض می کنم که یکسری از چیزها برعکس شده است مثل یک فردی که می خواست 20 میلیون تومان پول نزولی بگیرد تا مراسم خاکسپاری و ختم و هفت پدرش را برگزار کند که این کار بسیار اشتباه می باشد چون  مهمانهای بسیاری می آیند و بدون اینکه کمکی به او کنند فقط پذیرایی می شوند و می روند و پس از این مراسم صاحب مراسم را بیچاره می کنند. ما در کنگره به افراد یاد داده ایم که در مراسم ختم حتما با پاکتی که مبلغی در آن گذاشته اند کمکی به آن صاحب مراسم کنید تا این رسم جا بیوفتد و در آینده بخوبی اجرا بشود. من این مراسم گلریزان را از زورخانه های قدیم برداشته ام که در مواقعی که می خواستند به یکنفر خیلی آبرومندانه کمک کنند این مراسم را برگزار می کردند و مردم با پرداخت پول به آن فرد مورد نظر و یا موضوع خاص کمک می کردند و من این مراسم را برای جمع آوری کمکهای بیشتر مسافران عزیز به کنگره 60 برگزار می کنم تا انشالله در این مسیر این مبالغ بتواند راهگشای بیشتر کنگره 60 بشود.مرزبان کشیک: آقای بهرام
عکاس : مسافر هادی( لژیون آقای سامان )
نگارنده : مسافر حامد (لژیون آقا سامان شماره 8)
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی آقایان مسافر،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: