درآمدی بر مدل ارائه‌شده توسط استاد امین در مبحث عمل
جمعه 29 بهمن 1395 ساعت 13:28 | نوشته ‌شده به دست مسافر پیمان | ( نظرات )

درآمدی بر مدل ارائه‌شده توسط استاد امین در مبحث عمل

طبق فرمایشات استاد امین، انجام هر عملی (چه اعمال ساده مانند مسواک زدن، چه اعمال پیچیده مانند پیانو زدن ) سه ویژگی دارد، که عبارت‌اند از: توانایی فیزیکی، مهارت انجام آن عمل و حس. جهت توسعه مدل ارائه‌شده توسط ایشان می‌بایست آشنایی کلی با نیازهای انسان پیدا کنیم زیرا که نیازهای انسان باعث می‌شوند که انسان عملی را انجام دهد. یک اصل کلی در روانشناسی وجود دارد که عنوان می‌کند: نیازهای انسان نه به وجود می‌آید نه از بین می‌روند، به‌طورکلی نیازهای انسان یکسان است و تفاوت بین نیازها، نحوه بروز و برآورده کردن (ارضای) آن‌هاست. یکی از معروف‌ترین نظریه‌ها در این زمینه که به‌عنوان بنیادی‌ترین نظریه (مدل) در این زمینه شناخته می‌شود نظریه مازلو است که به هرم مازلو معروف است.

به اعتقاد مازلو نیازهای آدمی از یک سلسله‌مراتب برخوردارند که رفتار افراد در لحظات خاص تحت تأثیر شدیدترین نیاز قرار می‌گیرد. هنگامی‌که ارضای نیازها آغاز می‌شود، تغییری که در انگیزش فرد رخ خواهد داد بدین گونه است که به‌جای نیازهای قبل، سطح دیگری از نیاز، اهمیت یافته و محرک رفتار فرد خواهد شد. نیازها به همین ترتیب تا پایان سلسله‌مراتب اوج گرفته و پس از ارضاء، فروکش کرده و نوبت به دیگری می‌سپارند.

در این نظریه، نیازهای آدمی در پنج طبقه قرار داده‌شده‌اند که به ترتیب عبارت‌اند از:

1.  نیازهای زیستی: نیازهای زیستی در پایین‌ترین سطح سلسله‌مراتب قرار دارند و تا زمانی که قدری ارضا گردند، بیشترین تأثیر را بر رفتار فرد دارند. نیازهای زیستی نیازهای آدمی برای حیات خودند؛ یعنی: خوراک، پوشاک، غریزه جنسی. تا زمانی که نیازهای اساسی برای فعالیت‌های بدن به حد کافی ارضاء نشده‌اند، عمده فعالیت‌های شخص احتمالاً در این سطح بوده و بقیه نیازها انگیزش کمی ایجاد خواهد کرد؛
2.  نیازهای امنیتی: نیاز به رهایی از وحشت، تأمین جانی و عدم محرومیت از نیازهای اساسی است؛ به‌عبارت‌دیگر نیاز به حفاظت از خود در زمان حال و آینده را شامل می‌شود؛
3.  نیازهای اجتماعی: یا احساس تعلق و محبت؛ انسان موجودی اجتماعی است و هنگامی‌که نیازهای اجتماعی اوج می‌گیرد، آدمی برای روابط معنی‌دار با دیگران، سخت می‌کوشد؛
4.  احترام: این احترام قبل از هر چیز نسبت به خود است و سپس قدر و منزلتی که توسط دیگران برای فرد حاصل می‌شود.
5.  خودشکوفاییی: یعنی شکوفا کردن تمامی استعدادهای پنهان آدمی؛ حال این استعدادها هر چه می‌خواهد باشد. همان‌طور که مازلو بیان می‌دارد: "آنچه انسان می‌تواند باشد، باید بشود".
شکل 1- مدل هرم مازلو

به شکل ساده تا وقتی نیازهای سطح پایین شخص پاسخ مناسب داده نشود، آن شخص انگیزه‌ای برای رفع نیازهای سطح بالاتر پیدا نمی‌کند.

برای روشن شدن ارتباط بین مدل مازلو و مدل استاد امین یک مثال ساده را بررسی می‌کنیم:

فردی را در نظر بگیرید که به علت فقر (یا علل دیگر) بی‌سرپناه و آواره است. گرسنگی و تشنگی شدید (سطح اول هرم مازلو) فرد را وادار به جستجو برای لقمه‌ای نان یا جرعه‌ای آب می‌کند. در این مرحله فرد فقط به فکر رفع این نیاز است و صرف داشتن توانایی فیزیکی (مدل استاد امین) مرتبط می‌تواند عملی را برای رفع این نیاز انجام دهد (برای افرادی که اعتیاددارند، مصرف مواد در زمان خماری جزو نیازهای اولیه طبقه‌بندی می‌شود). حالا که نیازهای اولیه رفع شد فرد به فکر تأمین امنیت یا یافتن سرپناه می‌افتد (سطح دوم هرم مازلو)، در این مرحله نیز داشتن توانایی فیزیکی (مدل استاد امین) برای موفقیت کافی است. در مرحله بالاتر فرد به فکر ایجاد ارتباطات اجتماعی می‌افتد تا به خشنودی از بابت ارضای نیاز اجتماعی (هرم مازلو) برسد، در این مرحله علاوه برداشتن توانایی فیزیکی، فرد نیاز به مهارت‌های ارتباطی (مرتبط) نیز دارد (مدل استاد امین). در مرحله بالاتر فرد پس از ایجاد ارتباطات اجتماعی به دنبال کسب احترام اجتماعی به‌واسطه شغل یا ثروت و یا .... است (هرم مازلو)، در این مرحله هم، توانایی فیزیکی به همراه مهارت می‌تواند برای فرد راهگشا باشد. در این مرحله حس می‌تواند به فرد کمک کند (مدل استاد امین) اما مؤلفه الزامی محسوب نمی‌شود. در مرحله نهایی فرد به فکر خودشکوفایی از طریق خلق یک اثر یا به‌جا گذاشتن نامی نیک از خود می‌افتد. داشتن حس علاوه برداشتن دو مؤلفه دیگر الزامی است. یعنی شخص نمی‌تواند بدون داشتن حس خوب (یا منفی) نیازهای این مرحله را به‌درستی ارضا کند.

باید توجه داشت که مدل مازلو برای 90% انسان‌ها صادق است ولی استثنائاتی هم وجود دارد که قابل صرف‌نظر کردن هستند. همچنین باید به این نکته نیز توجه کرد که بعضی از کارها فقط یک نیاز را پوشش نمی‌دهند و نیازهای سطوح مختلف را پوشش می‌دهند. مثلاً وقتی‌که شخصی برای خوردن یک وعده غذایی خاویار همراه با پودر طلا سفارش می‌دهد، صرفاً به دنبال رفع نیاز گرسنگی (سطح اول هرم) نیست و به‌نوعی (ناآگاهانه) به دنبال رفع نیاز احترام به خود یا خودشکوفایی نیز هست بنابراین حس و مهارت نیز در این عمل نقش مهمی ایفا می‌کنند.

بنابراین برای سطوح اول و دوم هرم مازلو فقط توانایی فیزیکی تعیین‌کننده است. سطوح دوم و سوم و تا حدی چهارم علاوه بر توانایی فیزیکی مهارت نیز نقش دارد و در مرحله پنجم توانایی فیزیکی بعلاوه مهارت و حس در ارضای نیازها، تعیین‌کننده هستند.

نتیجه‌گیری

نعمت حضور در کنگره 60 و قرار گرفتن در مسیر آموزش‌ها و کاربردی کردن آن‌ها و رفتن و حرکت کردن در مسیر روشنایی باعث می‌گردد که فرد در جهت ارضای نیازهایش ( از سطوح مختلف) آن حس خوب را تجربه کند، زیرا که دیگر خبری از تاریکی و ضد ارزش نیست و همه‌اش خیروبرکت است.

خدمت نمودن در کنگره (به هر شکلی) نمونه بارز احساس خوب رضایتمندی از خود و عملکرد خود می‌باشد. امید اینکه باراهنمایی‌ها و تعالیم کنگره 60 جزء معدود انسان‌هایی باشیم که در برطرف نمودن نیازهای مختلف موجود در لحظات زندگی روزمره از حس خوب برخوردار باشیم (که همان حرکت و رسیدن به‌فرمان عقل است).

مسافر بابک سهرابی ( لژیون آقای امیر خرمشاهی)
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محمد شمس 39616 سه شنبه 17 اسفند 1395 22:46
خدا قوت دلاور
احمد یکشنبه 1 اسفند 1395 00:28
بابک عزیز مطالب شما بسیار زیبا و اموزنده بود خسته نباشی
حسن.زمانی یکشنبه 1 اسفند 1395 00:26
بابک عزیز.بسیار ازمطالب مندرج لذت بردم وامیدوارم همیشه با دانش و پشتکار خود خدمتگذار خوبی برای جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ باشید.منالله توفیع
مسافر امید شنبه 30 بهمن 1395 07:47
بابک عزیز خداقوت
جمعه 29 بهمن 1395 20:07
بابک عزیز بسیار عالی و خردمندانه هنر و اعجاز کنگره۶۰ را با استفاده از مطالب و اطلاعاتتان بیان نمودید،در ادامه منتظر مقالات بیشتری از شما هستم.۶۴۹۹
مسافر محمد جمعه 29 بهمن 1395 19:31
بابک عزیز
از نوشتار شما بسیار آموزش گرفتم
خداقوت
مسافر محمد جمعه 29 بهمن 1395 18:57
بابک عزیز
از نوشتار شما بسیار آموزش گرفتم
خداقوت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic