شاهکاری از بنیان کنگره در مهندسی کتاب عشق
یکشنبه 17 بهمن 1395 ساعت 08:01 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمد | ( نظرات )

"به نام قدرت مطلق الله" 

درمورد تفاوت انسان با سایر مخلوقات مطالب زیادی مطرح شده است از جمله اینکه انسان ناطق است؛ انسان با هوش است؛ انسان مختار است؛ انسان اجتماعی است و ... ولی مهمترین آن این که انسان خلاق و متفکر است و خلیفه الله است.                   

دانشمند نامی انیشتین می گوید: خداوند برای خلق کائنات تاس نمی اندازد (به نقل از بنیان کنگره)؛ یعنی خلقت کائنات تصادفی نیست بلکه با تفکر سازماندهی و ساماندهی شده است و این توانایی به انسان نیز اعطا شده است و انسان بالغ و عاقل میداند چگونه از این موهبت استفاده نماید که با تفکر ساختارها آغاز می گردد و بدون تفکر آنچه هست رو به زوال می رود.

چه زیبا و قابل تأمل است که کتاب عشق با وادی تفکر، ساختار آن آغاز می گردد و بنیان کنگره تأکید دارد که با این وادی همه نیازها تأمین و همه مشکلات رفع می گردد؛ اگر خوب فهمیده و اجرایی گردد. چنانچه برای حمله به مشکلات زندگی یا برای حصول به موفقیت نقشه ای طراحی شود که دقیق و حساب شده باشد، می توان مشکلات را برطرف نمود و به موفقیت دست یافت.                        

بنیان کنگره اعتقاد دارد که رفع مشکل و حصول به موفقیت حق همه انسانهاست، چون خداوند عاشق مخلوقاتش است و یادآوری می نماید که انسان برای هدف و منظوری پا به حیات گذاشته است. نه تنها انسان، بلکه هیچ مخلوقی جهت بیهودگی قدم به حیات نمی گذارد، هیچکدام از ما به هیچ نیستیم حتی اگر خود به هیچ فکر کنیم.

لذا  باید به گوهر وجود خود توجه نمود تا در راستای حصول به هدف و حل مشکل با استفاده از نیروهای درون و بهره برداری از نیروهای بیرون به خواسته های معقول خود رسید. چرا که فقط انسان است که مختار است و تنوع نیاز و خواسته دارد. لذا باید دانست هیچ موجودی به میزان خود انسان به خویشتن خویش فکر نمی کند.

و برای رسیدن به مقصود و برخورداری از نعمات بیشتر و بهتر و با پرهیز از هرگونه خمر و استفاده مناسب از هرگونه نعمات و با توجه به الهام و القا در جهت ارزش ها، خویشتن خویش را برای حمله به مشکلات و آن چه که نقشه آن را قبلاً با تفکر به ساختار قابل اجرا ترسیم کرده است، آماده کند. هم چنین، سختی ها را به جان بخرد، از مشورت دیگران استفاده کند و مسئولیت هر پیامدی را بپذیرد زیرا که در مسائل حیاتی به خداوند مسئولیت دادن، یعنی سلب مسئولیت از خویش.

 چون خداوند در کتاب شریف می فرماید: سهم انسان چیزی است که برای آن سعی و تلاش کرده باشد. یعنی نقشه ذهنی را به تلاش فیزیکی تبدیل کرده باشد و به مقصود مورد نظر رسیده باشد. چون عالم بی عمل به زنبور بی عسل می ماند. یعنی، در جهان ما، تفکر قدرت مطلق حل نیست، بلکه توأم با رفتن و رسیدن آن را کامل می نماید.

از آنجایی که انسان یکبار با پیمان شکنی اکبر، از بهشت برین به جهان خاکی سقوط کرده است، برای ورود به وادی اجرا و اجرایی کردن نقشه طراحی شده خود، مضطرب و نگران است. باید از ضد ارزشها دوری نموده و در نهایت تسلیم خداوند گردد و برای این منظور شایسته است که به فر ایزدی پناه برده و فرمان عقل را به عنوان فرمانروای عادل کاملاً اجرا نماید.

تا ناظری بر اعمال خود بگمارد و سعی کند از سقوط های دیگر پرهیز کند و از پیمان شکنی های اصغر پیشگیری نماید.

فرمانده لایقی که برای کنترل اعمال خود منصوب کرده است، به او می گوید که هر حرکتی و هر عملی ضرورتاً به هدف و مقصود نخواهد رسید و باید بدانی که رمز و راز کشف حقیقت، در دو چیز است: یکی یافتن راه و دیگری آن چه برداشت می نماییم.

 چون سعی و تلاش انسان باید به نتیجه مطلوب و ارزشمند برسد. لذا برای نتیجه مطلوب و ارزشمند، جز صراط مستقیم و راه راست راهی نیست و باید هم چون خردمندان به مقصد راستین اندیشید و برای رسیدن به مقصد راستین، باید کمر همت بست و حرکت کرد؛ چون با حرکت راه نمایان می شود .

 و برای جلوگیری از هرگونه انحراف و خسران، با خدای خود پیمان بست که برای رسیدن به اهداف جز راه راست انتخاب نکند و با خواست و اراده محکم حرکت کند و برای نتیجه آن، چه شیرین باشد و چه تلخ، تسلیم رضای خداوند باشد.

می گویند که خروج از ضد ارزشها و انتخاب و عمل به صراط مستقیم و راه راست، سخت و دشوار است ولی غیر ممکن نیست و خداوند در انسان این امکان را نهاده است که با تمرین و ممارست و در طی زمان، می توان به قدرت لازم دست یافت. چنان که وقتی نیرویی از کم شروع شود و به درجه بالا و بالاتری برسد، نقطه تحمل پیدا می شود .

پس برای دوری از ضد ارزشها و پرداختن به ارزشها و قرار گرفتن در صراط مستقیم و حل مشکل و اجرای نقشه، باید نقطه تحمل خود را افزایش داد و به مرور خود را آماده نمود تا رفتارهای ضد ارزشی را به رفتارهای ارزشی تبدیل نمود و با این تغییر، نسبت به صعود جایگاه خود اقدام نمود؛ چرا که صفت گذشته در انسان صادق نیست چون جاری است.

لذا انسان با این برداشت و اعتقاد، برای صعود جایگاه خود و اجرای نقشه های ذهنی و خروج از صفات منفی باید به آموزش سالم بپردازد و تجربه مفید انجام دهد. آن گاه با تفکر سالم به ایمان سالم خواهد رسید و عمل سالم را انجام خواهد داد.

انجام عمل سالم، آن چنان حس شیرین و شعفی بر می انگیزد که گویی انسان چون چشمه های جوشان و نهرهای خروشان به بحر و اقیانوس می پیوندد.

و به سما بر می خیزد و برای بهبود و تکمیل عمل خود، به جمع آوری اطلاعات صحیح در مسیر افزایش دانایی می پردازد تا جایی که به آن چه که با تفکر سالم به تعریف ساختارها و یا ترسیم نقشه برای خروج از مشکلات و یا حصول موفقیت پرداخته است، دست یابد. چرا که در آخر امر، امر اول اجرا می شود.

و قطعاً در این زمان، مشکل او حل شده و نقشه وی اجرا شده است و در نهایت با حس سالم که در نتیجه عمل سالم به او دست داده است؛ به تعقل پرداخته و با تغییر و تبدیلی که در خود ایجاد کرده است، آماده ترخیص می شود تا بتواند به پایانی برسد که در جهانی دیگر، خدمتی دیگر آغاز نماید؛ چرا که پایان هر نقطه، سرآغاز خط دیگری است.

و در آنجا، خط را به سطح و فضایی تبدیل کند که بتواند عشق و محبت را به تمرین بنشیند؛ شاید که به فرمان عقل نزدیک شود و به مکانی برسد که از آنجا انشعاب یافته است.


   نویسنده :  کمک راهنما قاسم       

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شیدا یکشنبه 17 بهمن 1395 11:40
ممنون از شما.
مسافر امید یکشنبه 17 بهمن 1395 07:57
با تشکر از تعبیر درست شما نسبت به این کتاب موفق باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات