از سری مقالات مسابقه دوم مقاله نویسی وبلاگ آکادمی
سه شنبه 7 دی 1395 ساعت 10:54 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمد | ( نظرات )

...نقش نظم و انظباط در سفر و رهایی...

"به نام قدرت مطلق الله"

مقدمه:

دقایقی بود که قلم به دست گرفته بودم و می‌خواستم که شروع به نوشتن کنم اما نمی‌دانستم که از کجا باید شروع کنم. در ذهنم کلمات و جملات به‌هم ریخته‌ای را مرور می‌کردم و هر چه جلوتر می‌رفتم و بیش‌تر فکر می کردم آشفتگی بیش‌تری در ذهنم احساس می‌کردم. ناگهان به خود گفتم مگر قرار نیست که از نقش نظم و انضباط در کنگره، مقاله بنویسم. پس همین حالا از خودم شروع می کنم و هر آن‌چه در ذهنم است به رشته‌ی تحریر در می‌آورم و سپس به آن‌ها سروشکل یا همان نظم می‌دهم.    

بعد ازاندکی تامل شروع به نوشتن مطالب و آموزش‌های اندوخته شده در ذهن خود کردم و سپس منابع داخل و خارج از کنگره را جستجو کردم اما در ادامه هر چه بیش‌تر تحقیق و بررسی  می‌كردم درمی‌یافتم که مطالب موجود در کنگره دلچسب‌تر و دلنشین‌تر است. 

ناگهان روز دفاعیه آغازنامه‌ی راهنمای محترم آقای مجتبی دهقان در ذهنم تداعی شد که یکی از اساتید نقدی بر آغازنامه داشتند؛ که چرا عمده‌ی مطالب از منابع کنگره‌ی 60 جمع‌آوری و تدوین شده است. در پاسخ استاد امین(استاد راهنما آغاز نامه) فرمودند، چه اشکالی دارد مگر کنگره 60 منبع کم اهمیتی است، کنگره 60 خود منبعی قابل استناد و عظیم از دانش بشری است.

آری در واقع ایشان درست می‌گفتند. علوم کنگره درکنار نشریات (سمعی و بصری) دانشی گران‌بها را در دل خود جای داده، با بیش از 45 شعبه در سراسر کشور، که در هر کدام برای هر دستورجلسه همه‌ی اعضا اعم از مسافران و همسفران از گفت و شنود و همچنین از تجارب اساتید بهره می‌برند و با احتساب مقالات ارائه شده در مورد موضوعات، بیش از 200 مطلب و  یا مقاله‌ی  آموزشی در طی یک هفته وجود دارد که همگی در سایت و یا وبلاگ‌های تحت نظر کنگره60 که به راحتی برای همگان قابل دسترسی می‌باشد. من خوشحال از اینکه انتخاب درستی داشتم و حسم مرا درست یاری می‌نمود و در ادامه به این وادی رسیدم  که با حرکت راه نمایان می‌گردد.

 سپاس گزاری:

برخود وظیفه می‌دانم از تمام کسانی که در قالب استاد جلسه، مقاله، مصاحبه، دل‌نوشته و یا حتی با مشارکت در جلسات مطلبی از خود یادگار گذاشته‌اند و مطلبی به من آموختند سپاس‌گزاری کنم.

اما باید از سه نفر که به صورت غیرحضوری (مهندس دژاکام، مهندس امین، آقای محسن زهرایی) و دو نفر به صورت حضوری(آقای ابوالفضل شمس و آقای علی خدامی) که بیش‌ترین تاثیر را درعلوم کنگره و نوشتن مقاله گرفته‌ام، ازاین عزیزان تشکر و قدردانی کنم.

معنای لغوی نظم و انضباط:

نظم در لغت به معنای آرامش، برپا داشتن، ترتیب دادن کار و... می‌باشد. نظم معنای روشنی دارد و در مقابل هرج ومرج قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر نظم مجموعه‌ای است که اعضای آن به نحوی در کنار هم قرار می‌گیرند که در نهایت هدف معین و مشخصی را دنبال کنند.

انضباط در لغت به معنای نظم و انتظام، ترتیب و درستی، ساماندهی و آراستگی و هم‌چنین نگاه داشتنن رعایت قوانین و مقررات و نیز وفای به نظم نیز می‌باشد.

مروری بر نظم و انضباط در هستی:

نظام هستی و قوانین حاکم بر آن از نظم و انضباط شگفت‌انگیزی برخوردار است. به راستی که خداوند در آفرینش، همه چیز را بر روی زمین و آسمان‌ها با نظم حیرت انگیز و خاصی استوار کرده است. در جهان هستی هیچ‌گونه ناهماهنگی به چشم نمی‌خورد و ما باید درتمام شئونات زندگی و حتی افکار خود، نظم را سرلوحه‌ی امور قرار دهیم. جهان با همه‌ی بزرگی و عظمتی که دارد از نظم و انسجام خاصی برخوردار است، پیدایش شب و روز، فصول چهارگانه، خواب زمستان و بیداری در بهار، زنجیره‌ی حیات در حیوانات و  گیاهان؛ همه وهمه نشانه‌های وجود نظم و انضباط درعالم خلقت است و اگر این نبود چرخه‌ی حیات به نابودی می گرائید.

مقدمه ای بر نظم و انضباط در کنگره

سیستم مدیریت و اداره‌ی کنگره به گونه‌ای است که تمامی برنامه‌ها، کلاس‌ها، مراسم، جشن‌ها و تولدها و به طور کلی تمامی امور رأس ساعت مقرر و بدون تأخیر انجام می‌گیرد و در طول یک سال بیش از پنج هزار جلسه و کارگاه آموزشی برگزار می‌شود که حتی دقیقه‌ای تاخیر در آن جائی ندارد که این حاکی از وجود نظم  و انضباطی خاص در کنگره است.

استاد امین در سی‌دی ویروس  اشاره می کنند که؛ در دانشگاه هاروارد دانشجویی با دو جلسه غیبت اخراج خواهد شد. در نتیجه‌ی این انضباط سخت این است که تا به امروز دانشجویان این دانشگاه به بیش از چهل جایزه ی نوبل دست یافته‌اند و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه نیز در المپیک‌های ورزشی موفقیت‌هایی کسب کرده‌ و یا مدال‌های زیادی گرفته‌اند و این‌ها محصول وجود نظم و انضباط می‌باشد.

لازم به ذکر است که، مسافرانی که در ابتدای درمان و یا شروع سفرشان هستند باید از همان ابتدا بتوانند خود را با شرایط موجود تطبیق دهند؛ چون این امر باعث  می‌شود که در ادامه‌ی مسیر راحت‌تر باشند. یعنی اگر در همین یکی دو ماه اول بیاموزند که منضبط باشند و مسئولیت‌ها را به درستی  انجام دهند یک عمر آسوده خواهند بود.

وقتی شخصی آموزش‌ها را تحت یک نظم خاص فرا بگیرد، این آموزش و انضباط به فرمان ناخودآگاه ذهن تبدیل می‌‍شود و این یعنی، حتی اگر یک روز بنا به هر دلیلی قادر به حضور در کلاس‌های آموزشی نباشید، فرمان این خواهد بود که باید به هر قیمتی که شده خود را به کلاس و آموزش برسانید، در واقع این به‌طور منظم در وجودتان نهادینه خواهد شد.

در مقابل این فرمان که، اگربا بیست دقیقه تاخیر در جلسه حضور پیدا کنم اتفاقی نخواهد افتاد و مهم لژِیون است و خودم را به  لژیون می‌رسانم، در ذهن کسانی شکل خواهد گرفت که با بی‌تعادلی سازگارند نه با تعادل.

نظم در صور آشکار و پنهان:


نظم در صور آشکار بیان‌گر انضباط فکری در صور پنهان است.

رهجویی که در صور آشکار(چه در وضعیت ظاهری و چه در اعمال و در رفتارش) نمی‌تواند منظم و منضبط باشد     بی‌شک در تفکرات و اندیشه نیز فاقد نظم و ترتیب و انضباط است. اعمال و رفتار و وضعیت ظاهری ما نمادی کامل از حال و اوضاع درونی ما می‌باشد.

به عنوان مثال فردی که اتاقش به‌هم ریخته، کمد و کتاب‌خانه نامرتب، وسایلش درهم برهم و ظاهرش ژولیده باشد چگونه می‌توان از اوتوقع تفکری منضبط و اندیشه‌ای آرام داشته باشیم. وقتی راهنما می‌گوید به موقع در جلسات حاضر باشید و شما هم سر وقت حضور پیدا می‌کنید این ظاهر کار است در باطن نیز شما این مطلب را شنیده‌اید و عقل‌تان آن‌را پذیرفته است که این فرمان را اجرا کنید، چون در درون خود پذیرفته‌اید، می توانید سر وقت برسید.

بنابراین وقتی شما هر جلسه با تاخیرمی‌رسید، تاخیرشما این پیام را به راهنما می‌دهد که رهجو درک نکرده، نپذیرفته و نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند و در نتیجه نمی‌تواند سر وقت در جلسات حاضر شود پس اگر آقای مهندس یا هر راهنمایی می‌گوید: من رهجو را با فاصله هم هم که ببینم، می‌فهمم که حالش خراب است یا خیر، آن چشم‌بندی و غیب‌گویی نیست.

قدیمی‌ها می‌گفتند: بگو چطور فکر می‌کنی تا من بگویم چطور آدمی هستی


ارتباط نظم با درمان جسم:

همان‌طور که در ابتدای کتاب عبور از منطقه‌ی شصت درجه زیر صفر ذکر شده، درمان در قدم اول یک مقوله‌ی کاملاً فیزیکی و مربوط به جسم است و تا زمانی‌که جسم به آرامش نسبی دست نیابد جهان‌بینی نیز تغییر نمی‌کند. و این مقوله به وسیله‌ی شربت OT انجام می‌پذیرد که  نظم در مصرف این داروی شفابخش از اهمیت بالایی برخوردار است. نظم در مصرف دارو، یعنی خوردن شربت در ساعت مقرر، در اثربخشی دارو تأثیر به سزائی دارد.

 

ارتباط ادب و نظم:

ادب عبارت از یک نظم و دانشی است که در تمام علوم، انضباط و هارمونی را در آن برای ما تعریف می‌کند. در قدیم به تمامی رشته‌های علمی، رشته‌های ادیبانه می‌گفتند و وقتی که کلمه‌ی ادب مطرح می‌شد منظور انضباطی بود که  ریشه در چگونگی هر یک از علم‌ها داشت. ادب را می توان نوعی نظم در رفتار و گفتار به حساب آورد.

 

نگاهی به سخنان آقای مهندس در رابطه با نظم و ادب:

در کنگره دو رکن اساسی باید سر لوحه‌ی تمامی امورات ما قرار بگیرد. این دو اصل یکی نظم و دیگری ادب است.

نظم و انضباط اردو، می‌توانم بگویم از نظم و انضباط ارتش هم محکم‌تر و قوی‌تر است البته  با عشق، محبت و ادب و نزاکت(مکاتبات حسین و بیل 3/6/95)

افراد بی‌نظم در کنگره مورد برخورد مسئولین قرار می‌گیرند و این مسئله باعث می‌شود دیگران نیز درس بگیرند و از آن پیروی کنند در کنگره‌ی 60 همگی از ادب خاصی برخوردارند و این آموزش فرمان‌برداری است.

من در کنگره به ادب و نظم خیلی بها می‌دهم و برای من ارزشمند است. از دیدگاه من ادب و انضباط و درمان خیلی مهم هستند تا موقعی که نظم و ادب نباشند درمان اتفاق نمی‌افتد.(کارگاه آموزشی آداب معاشرت)

من می‌گویم ادب و نظم مقدم بر حق و عدالت است. اگر می‌خواهی حق و عدالت را بگیری بر مبنای نظم و ادب حق را بگیر.(دستور جلسه ی آداب معاشرت 1/2/95)

 

نظم به معنای محدود بودن آزادی فرد نیست:

نظم به معنای محدودیت آزادی افراد نیست، بلکه به منظور آن است که رفتار و فعالیت فرد را معقولانه بر طبق ضابطه‌ها و  معیارهای منطقی و مشخص درآورد. ضابطه‌ها و معیارهایی که هم به سود فرد است هم‌‍دیگر افراد، پس باید این نکته را در نظر داشته باشیم که نظم و مقررات، آزادی بی‌قید و شرط افراد را مشروط می‌کند، تا حدی که این آزادی به حقوق دیگران ضرری وارد نکند و مانع رشد و هدایت خود فرد هم نشود.(آزادی مشروط)

آزادی آن چیزی است كه به آزادی دیگران آسیب نرساند.(مونتسكیو)

 

ارتباط نظم با پوشش لباس و وضعیت ظاهری من:

شاید برای بعضی از مسافران و هم‌سفران این سوال  پیش بیاید که نوع لباس و وضعیت ظاهری من چه ربطی به سفر و درمان من دارد. این نوع نگاه ریشه در عدم شناخت و آگاهی دارد. این افراد درک و فهم چندانی از قوانین و بنیادهای هستی ندارند، طبیعی است که از انطباق و ارتباط مستقیمی كه صور آشکار انسان با صور پنهانش دارد نیز مطلع نیستند. به عنوان مثال پوشیدن پیراهن سفید به ظاهر یک موضوع ساده است ولی در پس این مسئله موارد مهمی نهفته است یعنی با انجام این عمل، گام اول را در فرایند نظم برداشته است.

فرد مصرف کننده با رعایت آن، گام‌های اولیه را در جهت تعالی برمی‌دارد و فهم این موضوع بسیار ساده، بسیار جدی می‌باشد این اصول اولیه باید رعایت شود تا در ادامه‌ی سفر به موضوعات مهم‌تری پرداخته شود چون در کنگره مسئله‌ی مواد، مسئله‌ی حل شده است و درگیری خاصی در طول سفر با آن نداریم چون اهداف تعیین شده در مسیر به نگاه و بینش ما منتهی می‌شود و برداشتن قدم‌های اولیه با پیدایش نظم میسر می‌گردد.

 

رابطه ی نظم و زمان:

اساساً گرفتاری بشر زیر فهم دقیق لایه‌های عمیق‌تر بسیاری از قوانین است. هر کجا صحبت از نظم می‌شود اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند داستان زمان است که در جایگاه خودش فوق‌العاده حایز اهمیت است.

جناب مهندس دژاکام و همه‌ی راهنمایان می‌فرمایند: رهجویی که سر وقت در جلسه حاضر می‌شود و مشارکت و اعلام سفر می‌کند و گوش به فرمان راهنمایش است این شخص به  مقصد خواهد رسید اصلاً غیر ممکن است که چنین شخصی به مقصد نرسد.

اگر به کسی گفته می شود که سه جلسه در هفته باید بیاید و سر وقت هم بیاید برای این است که اگر توانستید این برنامه را تنظیم کنید آن وقت می‌توانید برنامه‌ی زندگی‌تان را هم تنظیم کنید.

رهجویی که از پنج جلسه سه جلسه را غایب است، از سه فرمان راهنمایش یکی را هم انجام نخواهد داد؛ اصلاً رهجو نیست. گاهی اوقات تصمیم می‌گیرید که حتماً اول جلسه حاضر شوید اما صدها مشکل برایتان پیش می‌آید که نمی‌توانید به موقع به کارگاه آموزشی و یا لژیون برسید که این پیام از پشت صحنه‌ی شما می‌دهد که برنامه‌ریزی ندارید و هنوز جسم و روانتان در تعادل نیست.

یکی از ویژگی‌های بارز افراد منظم، وقت شناس بودن آن‌ها است هنگامی‌که مسافر و یا هم‌سفر می‌خواهد خود را به جلسه برساند باید به همه‌ی جوانب از جمله ترافیک و کارهای دیگر خوب فکر کند.

البته نظم را نمی‌توان به صورت مقطعی و یا در یک زمان مشخص ایجاد کرد، بلکه باید در طول زمان در فرد شکل گیرد چنان‌چه نظم در اثر تمرین  و تکرار در افراد به صورت یک عادت آگاهانه در آید تا از ثبات و دوام بیش تری برخوردار باشد.

 

آیا می‌دانید کسی که سروقت به جلسه می‌آید چه پیامی را می دهد:

او با حضور به موقع بیان می‌کند که: من با شعورم، برنامه‌ریزی بلدم، تعهد و مسولیت می‌شناسم، به راهنما و درمانم اهمیت می‌دهم و طلب، در من به حد اعلا رسیده است.

اما پیغام سر وقت نیامدن این است که حال من خراب است، با خودم و راهنمایم صادق نیستم، خودم را سرکار گذاشته‌ام و طلبی برای خروج از تاریکی در من نیست. برای همه‌ی ما ممکن است گاهی مشکل پیش بیاید دیر برسیم اما کسی که منضبط نیست هر جلسه با یک بهانه دیر می‌آید.

 

پیامد بی نظمی در سفر:

یکی از پیامدهای بی‌نظمی در سفر و درمان اعتیاد گوش نکردن به حرف راهنما است و راهنما در کنگره کسی است که در نتیجه‌ی خاص نظم و حرکت به رهایی رسیده است و ما می‌توانیم او را الگویی برای خود قرار دهیم.

وقتی که راهنما به شما می‌گوید سر وقت بیا، مسئولیت را بشناس، به نشریات کنگره اهمیت بده، برنامه و نظم مشخصی برای گوش کردن و نوشتن سی‌دی ها در نظر بگیر. همه گیر در این‌جا می‌باشد، گیر در ماده‌ی مخدر نیست  بلکه گیر در عدم آگاهی، حقه‌ی نفس را خوردن، عدم مسئولیت پذیری و بی توجهی به فرمان راهنما است.

شاید یک سفر اولی خسته شده باشد و بخواهد به مسافرت برود. به مسافرت رفتن خواسته‌ی معقولی است اما ما به دنبال خواسته‌های مهم‌تر و عمیق‌تر هستیم. ما باید ابتدا تندرستی در جسم و روان‌مان را به دست آوریم و اگر آن را به دست آوردیم بعد می‌توانیم به تمام خواسته‌های معقول‌مان برسیم اگر نتوانیم نظم را در زندگی‌مان برقرار کنیم شک نکنید که قدم اول‌ به قدم دوم تبدیل نخواهد شد.

افرادی که در سفر دوم از مسیر خارج می‌شوند به دلیل این است که سفر اول خوبی نداشته‌اند. رفتار هر کس نشان می‌دهد که در کجای کار قرار دارد.

در انجام فرامین، در همراه بودن با ساختار کنگره و در پذیرش فرمان راهنما و حرمت کنگره هر چه دقیق‌تر و منضبط‌‌‌ تر عمل کنید نتیجه‌ی بهتری حاصل می‌شود. اگر انضباط در این ساختارها  نباشد مانند این است که بذرهای درجه یک را روی سنگ ریخته‌اید و ساختمان‌تان را بر روی شالوده‌ای لرزان بنا کرده‌اید پس هشیار این موضوع باشید.

بی‌نظمی، پریشانی و آشفتگی در جسم و روان انسان به وجود می‌آورد.نظم هم فکر را در بر می‌گیرد و هم عمل را.

شرح حالی از آقای مهندس دژاکام از زبان مهندس امین(مراسم پانزدهمین سالگرد تولد آقای مهندس):

ایشان بسیار مرتب و منظم می‌باشند و کارهای ایشان در ساعت مقرر انجام می‌شود. جناب مهندس به کارها بسیار ساده نگاه می‌کنند ترکیب این دو نگاه یعنی نظم و انضباط و تلاش در بیش‌ترین حد خود با ساده نگاه کردن، معجزات زیادی را به وجود آورده است.

 

 همسفر مهدی رهجوی آقای الیاس قلی پور

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر امید سه شنبه 7 دی 1395 16:36
همسفر عزیز محمدجان تشکر و سپاس
مسافر امید سه شنبه 7 دی 1395 16:35
همسفر محترم جناب پنجه باشی مقوله نظم در کنگره را به خوبی بیان کردید همواره موفق و پیروز باشید
پیمان سه شنبه 7 دی 1395 15:14
آقا مهدی بسیار سپاسگزارم بسیار عالی بود و خدا قوت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic