کارگاه آموزشی مجازی آقایان همسفر - وادی سوم و تأثیر آن روی من
چهارشنبه 19 آبان 1395 ساعت 17:15 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمد | ( نظرات )


پنجمین جلسه از دور چهارم سری کارگاه های آموزشی مجازی آقایان همسفر کنگره 60، با استادی آقا مهدی و با دستور جلسه "وادی سوم و تأثیر آن روی من" برگزار گردید.

امروزه كاری را كه من انجام می دهم این است كه فقط آدرس انسان ها را به خودشان می دهم تا از روی خرد با خودشان آشنا شوند تا خود را پیدا كنند. (نگهبان كنگره 60)


راهنمایان چراغ راه هستند و انگشت اشاره خود شخص است.

یكی از تفاوت های اساسی درمان اعتیاد در كتگره 60 با روش های دیگر در این است که صد در صد درمان را به دوش خود فرد گذاشته، چرا كه فرد مصرف كننده تا به این باور نرسد، هرگز بر توانایی های خود تكیه نخواهد كرد. كنگره 60 بر این باور است اعتیاد درمان گر ندارد، بلكه درمان گر اعتیاد خود فرد مصرف كننده است. اعتیاد راهنما دارد و راهنما فقط راهنمایی می كند.

هیچ كس به اندازه خودمان نمی تواند به ما كمك كند، چون ریشه اصلی خودمان هستیم.

سه وادی اول آنقدر مهم می باشند که به منزله ی گام های مهم اولیه هستند که نتیجه ی آنها آرامش و رهایی است مشروط به اینکه قوانین و دستورالعمل های آن را به کار گیریم. عمل به قوانین و دستور العمل های کنگره، هر یک نجات بخش ما است به شرط اینکه حرکت از سوی خود ما شروع شود.

به عبارتی دیگر از کلمات کاری ساخته نیست شما به عمل، رفتار و اقدام خود باید تکیه کنید. یک حرکت به جا و مناسب معادل هزاران کلمه سنجیده شده باارزش است. موتور هر ماشینی با استارت روشن می شود و دیگر عوامل مثل: بنزین، روغن، آب کمک کننده هستند پس باید استارت و حرکت از جانب خود ما باشد.

  معتادان به مواد مخدر با ادامه ی مصرف و حرکت به سوی تاریکی به نقطه ای از تفکر افیونی می رسند که خود را فهیم تر از دیگران می دانند به ویژه در حالت خماری خود را صاحب حق دانسته و از همه طلب کار و توقع دارند و در رابطه با انجام نشدن کارها و خواسته هایشان و خطاهای زندگی شان همه را مقصر می دانند جز خودشان، چرا که بارزترین خصیصه ی روانی آنها، خودشیفتگی است. آنها رفیق بد و همسر ناسازگار یا رفتار نادرست والدین را به عنوان عوامل گرایش خود به اعتیاد در اولویت قرار می دهند. بیشتر آنها به نگرش فلسفی روی می آورند و بر پوچی دنیا اشاره می کنند، از لحاظ عاطفی در برابر هیچ کس و هیچ چیز احساس مسئولیت نمی کنند و مردم و اطرافیان را مسئول رفتار خود می دانند و روند تخریب ها تا جایی پیش می رود که او محتاج دیگران می شود و منتظر است که دیگران فکری به حال وی کنند و درد او را چاره کنند.

البته شایان ذکر است که شدت و یا ضعف  رفتارهای ذکر شده در فرد معتاد به سه عامل: 1- نوع مواد مصرفی 2- میزان مواد مصرفی 3- ظرفیت وجودی فرد معتاد قبل از مصرف بستگی دارد.

باید دانست هیچ موجودی به میزان خود انسان به خویشتن خویش فكر نمی كند.

این وادی مهمترین پیامی که با شروع واژه ((باید)) به ما می دهد این است که ما خودمان باید به فکر خودمان باشیم و با قدرت تفکر مسائل و مشکلات خود را حل کنیم، در غیر این صورت اگر ما نخواهیم به خودمان کمک کنیم، هیچ کسی دیگری نمی تواند مسائل و مشکلات ما را برطرف کند. البته ما منکر کمک و یاری دوستان و خانواده ها نمی شویم ولی این وادی به ما می آموزد که نقش اصلی و حیاتی به خصوص در درمان اعتیاد فقط و فقط به عهده ی خودمان می باشد و دیگران از جمله خانواده و همسر فقط می توانند ما را همراهی نمایند. پس باید مسئولیت کار را خود بپذیریم و خود فکری به حال خود کنیم.

اگر تمام موجودات عالم جمع شوند و بخواهند یک مصرف کننده ی مواد مخدر را از بیماری اعتیاد رها نمایند تا خود آن فرد نخواهد دیگران هیچ کاری نمی توانند برای او انجام دهند. البته با خواست او، دیگران می توانند در مسیر درمان او را یاری نمایند. 

آنكه می خواهد در آتش بسوزد، مانند همین بیماری اعتیاد، هیچ موجودی نمی تواند مانع او شود حتی اگر پیامبران بر زمین نازل بشوند او را نمی توانند از عمل خویش باز بدارند و آنكه در حقیقت غرق می شود و جز راه صراط مستقیم را نمی بیند می تواند این مكان را برای رسیدن به هدف اصلی فراهم آورد.(رعد)

این وادی به ما یاد آور می شود که برای حل مشکلی، باید سه مولفه را همانند سه ضلع مثلث در نظر بگیریم: 1- پذیرش 2- مسئولیت پذیری 3- تفکر همراه با سعی و تلاش سالم.

پذیرش: کلیه ی سختی ها را به عنوان بازپرداخت بدهی خود به آن مشکل قبول کنیم و بپذیریم که نتیجه ی اعمال ما در گذشته می باشد که دانسته یا ندانسته مرتکب اشتباه شده ایم.

مسئولیت پذیری: نقش اول مسئولیت ها و یا وظیفه ی حل مشکلات بر عهده ی خود ما است، در کنگره بار مسئولیت را به خود افراد واگذار می کنند، هیچ اجباری در کنگره 60 وجود ندارد بلکه به اشخاص آگاهی داده می شود و افراد مسئولیت خود را می پذیرند و در نتیجه شروع به اجرا می کنند و آرام آرام به درمان می رسند.

تفکر همراه با سعی و تلاش سالم: انسان بایستی با تفکر و سعی و تلاش و امیدواری برای پیدا کردن کلید مسائل غیر قابل حل، کوشش کند تا کلید را بیابد. به عبارتی در این وادی صحبت از تفكری می شود كه به مرحله ظهور برسد و تبدیل به كار عملی شود. در پیامی از استاد رعد آمده است كه این راه مانند جراحی است هم علمش لازم است هم عملش.

خدا در قرآن کریم می فرماید: ((و ان لیس للانسان الا ما سعی)) و اینکه برای انسان جز حاصل تلاش او نیست. (سوره نجم آیه ی 39)

اطمینان داشته باشید نیروی شما برتر از هر مشکلی در جهان است. ایمان داشته باشید که قادر هستید شیوه ای برای حل مشکل خود بیابید، اما این راه حل هیچ وقت با غوطه ور شدن در ناامیدی به ذهنتان خطور نخواهد کرد. تمام توان فکری خود را برای یافتن راه حل بسیج کنید، به نتایج برنامه ریزی خود توجه کنید، که از آنچه انجام داده اید چه حاصل شده است و به تاثیر برنامه ی خود فکر کنید و دست از تلاش برندارید.

 کلام آخر: اگر به دنبال فرد یا کسی هستید که زندگی شما را تغییر دهد بهتر است نگاهی به آیینه بیاندازید...

 

همسفر مهدی لژیون آقای الیاس قلی پور

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر محمدحسین پنجشنبه 20 آبان 1395 18:08
سلام آقا مهدی، خداقوت، عالی بود
مسافر امید چهارشنبه 19 آبان 1395 16:55
همسفر عزیز
ضکن عرض ادب و احرتام و تبریک کسب این جایگاه برای شما ارزوی موفقیت و بهروزی دارم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic