زنگ انشاء
پنجشنبه 29 مهر 1395 ساعت 13:05 | نوشته ‌شده به دست مسافر هاتف | ( نظرات )


من قبل از اینکه بخواهم چیزی بنویسم این را می‌نویسم که حتی در دوران مدرسه هم اگر زنگ انشاء داشتیم، هنگ کرده و نمی‌توانستم انشاء بنویسم و همیشه انشاء من را یکی از دوستانم جای من می‌نوشت، امروز چه اتفاقی برای من افتاده که می‌توانم بنویسم؟! این آموزشی است که در این مدت کوتاه در کنگره گرفته‌ام.


من چند روز بعد از این‌که از دوستم شنیدم جایی هست به نام کنگره 60 که با شربت تریاک اعتیاد را درمان می‌کنند وارد کنگره شدم. در آن زمان معنی هیچ‌یک از واژه‌های جسم، روان و جهان‌بینی را نمی‌دانستم و فقط به جهت قطع مصرف مواد وارد کنگره شدم، در اوایل فقط می‌خواستم ده ماه سفری که برایم تعریف‌شده بود را بگذرانم و تمام شود. پس از گذشت حدود دو ماه و براثر آموزش‌ها و صحبت‌های راهنما تازه متوجه شدم کنگره خواهان چه تغییراتی در من است و درمان اعتیاد تنها قطع مصرف مواد نیست و من در کنگره باید دنبال چه چیزهایی باشم.

در ابتدا زمانی که در مشارکت‌ها یا از زبان بعضی دوستان می‌شنیدم که چه تخریب‌هایی در زمان مصرف ایجاد کرده‌اند ندانسته خوشحال می‌شدم و پیش خود فکر می‌کردم که هیچ تخریبی نداشته‌ام چون به‌عنوان‌مثال دزدی نکرده‌ام، با خانواده بدرفتاری یا دعوا نکرده‌ام، هزینه مخارج خانواده و زندگی را داده‌ام، همیشه تا جایی که در توان داشتم به خانواده خدمت کرده‌ام و ... درحالی‌که پس از دریافت آموزش‌های کنگره تازه متوجه شدم من هم به نوع دیگری تخریب ایجاد کرده‌ام به‌عنوان‌مثال آیا توانسته‌ام برای خودم و خانواده‌ام خانه بخرم تا هرسال مجبور به اسباب‌کشی و جابجایی نباشیم؟! آیا در دوران مصرف خانواده را به مسافرت برده‌ام؟! آیا زمانی که از کار برمی‌گشتم خانه برخوردم با همسرم مناسب بود؟! آیا توانستم مثل پدرهای سالم با فرزندم پارک بروم و با او بازی کنم؟! در این مورد آخر حتی یاد ندارم که زمان مصرف یک‌بار هم فرزندم را برای بازی و تفریح مثل سایر پدرها پارک برده باشم که چندین مرتبه پسرم با زبان شیرین کودکی گفت: " بابا چرا هیچ‌وقت با من به پارک نمی‌آیی و با من بازی نمی‌کنی! " این‌ها اگر تخریب نبوده پس چه بوده؟! نمی‌خواهم به خاطر گذشته خودم را آزار بدهم، می‌دانم که باید تلاش کنم تا الآن که متوجه آن‌ها شده‌ام نسبت به جبران آن‌ها اقدام کنم. این آموزش‌ها را از کنگره آموخته‌ام و باید خداوند را شاکر باشم که در این مکان مقدس قرارگرفته‌ام. در دوران مصرف همیشه دنبال تهیه مواد و مصرف آن بودم و پس از مصرف هم دنبال وقت‌گذرانی و خوش‌گذرانی با دوستان مصرف‌کننده بودم و به‌طورکلی همراه و کنار خانواده بودن برای من معنی نداشت و این‌ها همگی تخریب بود که ایجاد می‌کردم و نمی‌دانستم.

هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم دورانی که مشروبات الکی خورده و از حالت طبیعی خارج می‌شدم و گوشی موبایل را برداشته و شروع می‌کردم به معامله کردن با همکارها و مشتری‌هایم. یک‌شب که کاملاً مست بودم با یکی از همکاران سابقم که اتفاقاً نسبت فامیلی هم داشتیم و در سال 93 حدود 46 میلیون تومان از من کلاه‌برداری کرده بود تماس گرفتم، گویی حاتم طائی شدم! به او گفتم: بابت گذشته اشکالی ندارد اگر به مشکل برخوردی بیا دوباره شروع به کارکن خودم کمکت می‌کنم! او که کاملاً از حرف‌هایم متعجب شده بود در ابتدا می‌ترسید که یکدیگر را ملاقات کنیم. پس از ملاقات دوباره به او جنس نسیه دادم و این بار نیز حدود 20 میلیون تومان از من کلاه‌برداری کرد و پس‌ازآن فراری شد.

این‌ها همه افکار پوچ من بود که همیشه تصمیم غلط می‌گرفتم. تا زمانی که با کنگره 60 آشنا نشده بودم توانایی نه گفتن به هیچ‌کس را نداشتم به‌طور مثال با این‌که خودم برای دو روز بعد چک داشتم اگر کسی از من درخواست پول می‌کرد بدون این‌که کوچک‌ترین فکری در مورد چک دو روز بعد خودم داشته باشم پول مورد درخواست را می‌دادم و می‌گفتم تا دو روز دیگر خدا بزرگ است! شاید در ذهن خود می‌خواستم همه بگویند علی دست و دل‌باز است یا پول‌دار است و هیچ‌وقت بی‌پول نیست! درنتیجه همیشه مجبور بودم به التماس کسانی که دستشان چک داشتم تا چند روز دیرتر برای دریافت پولشان به بانک مراجعه کنند و یا زمانی که دو نفر در رابطه با موضوعی بحث می‌کردند بدون دانستن موضوع موردبحث در کارشان دخالت می‌کردم تا بزرگی خودم را نشان بدهم و درنتیجه دخالت بیجا برای خودم مشکلات، دردسر و گرفتاری ایجاد می‌کردم و درنهایت خودم را نفرین می‌کردم که چرا دخالت کرده‌امالبته نمی‌خواهم بگویم الآن کاملاً درست‌شده و همه‌چیز را می‌دانم ولی تمام سعی خود را می‌کنم تا درد ممکن حتی اگر کار درستی انجام نمی‌دهم کار ناشایست هم انجام ندهم. همه این‌ها را مدیون آموزش‌های کنگره هستم.

چند وقت پیش در حال بازگشت از آکادمی به منزل داشتم با تلفن همراه صحبت می‌کردم، اطراف میدان بهار شیراز کاملاً اتفاقی و سهواً وارد باغچه کنار خیابان شدم و بدون اینکه متوجه شوم پایم را روی یکی ازگل‌های باغچه گذاشتم، شخصی که آنجا ایستاده بود من را با صدای بلند و به طرز نامناسبی صدا زد و به من تذکر داد، در این حالت که کاملاً از کار خودم خجالت کشیده بودم سرم را پایین انداختم و از آن شخص معذرت‌خواهی کردم و گفتم به علت مشکلی که برایم پیش‌آمده حواسم نبود و متوجه کارم نشدم، پس از دیدن نحوه برخوردم آن شخص نیز از نحوه برخورد و صدازدنش خجالت کشید. این ظرفیت را من از کجا به دست آورده‌ام؟! آیا اگر این اتفاق در زمان مصرف برای من می‌افتاد این‌گونه رفتار کرده و بابت اشتباهم معذرت می‌خواستم یا طلبکارانه با آن فرد درگیر مشاجره می‌شدم؟! این آرامش و ظرفیت را من از کنگره آموخته‌ام و بابت این موضوع مدیون کنگره هستم. آن‌همه پرخاشگری و منیت من کجا رفته؟! چطور توانسته‌ام تا این حد تغییر کنم؟! این‌ها همان آموزش‌های نابی است که در کنگره دریافت کرده‌ام، حتی می‌توان گفت: اگر وارد کنگره نمی‌شدم شاید خواندن و نوشتن هم فراموش کرده بودم. پس خدا را شاکر هستم بابت بودن در کنگره.

 

تهیه‌کننده: مسافر علی (لژیون آقای رضا ثالثی)

نگارنده: مسافر هاتف (لژیون آقای محمد صفاییان پور)

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دل نوشته،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر محمد.ک شنبه 6 آذر 1395 23:53
هاتف عزیز و علی آقا خدا قوت
مسافر رضا پنجشنبه 29 مهر 1395 14:01
ضمن عرض سلام حضور محترم ایجنت شعبه از مسافر علی سپاسگزارم که حس و حال خوبی به من منتقل کرد
مسافر امید پنجشنبه 29 مهر 1395 13:28
علی عزیز بسیار زیبا و جالب گفتید خدا قوت امیدوارم که حالا تجربه نوشتن پیدا کردید بازهم بتوانید انرا تکرار کنید که یک اتفاق زیبا در کنار سایر اتفاقاتی است که به لطف کنگره بروز کرده
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic