کارگاه آموزشی مجازی آقایان همسفر - صورت مسئله اعتیاد
چهارشنبه 24 شهریور 1395 ساعت 16:20 | نوشته ‌شده به دست همسفر محمد | ( نظرات )


دوازدهمین جلسه از دور سوم سری کارگاه های آموزشی مجازی آقایان همسفر کنگره 60، با استادی آقا منوچهر و با دستور جلسه "صورت مسئله اعتیاد" برگزار گردید.

اعتیاد یک ناهنجاری فردی است که جسم، فکر، احساسات و عواطف، ارزش ها، روابط فردی و خانوادگی، اجتماعی و معنوی را در بر می گیرد و بسیار مهم است که با اعتیاد به عنوان یک بیماری و ناهنجاری برخورد کنیم.

از نظر لغوی می توان اعتیاد را استفاده مکرر از چیزی یا انجام متعدد کاری بیان کرد. به طور کلی اگر شخصی از حالت تعادل مصرف چیزی خارج شده باشد، می توان گفت او دارای بیماری اعتیاد است و فرد معتاد کسی است که اشتباهی را هزار بار تکرار می کند؛ اما همیشه انتظار دارد که نتیجه قبل تکرار نشود. مصرف کننده شخص وابسته ایست که زندگی را صرف مواد مخدر یا هر گونه ماده ای که انسان را از تعادل خارج می کند؛ می نماید.

فرد مصرف کننده مواد مخدر، به مرور اختیار مصرف از دست او خارج می شود؛ یعنی فرد به عبارتی زندگی می کند تا مصرف کند و مصرف می کند تا زندگی کند. در حال حاضر اصل مطلب، یکی از معضلات عمده جهانی مسئله اعتیاد است که خود عامل بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی و نابسامانی های فردی و خانوادگی می شود.

این افراد ، انسان های سست عنصر و بی اراده و یا از لحاظ اخلاقی، فاسد نیستند. چنین برداشت نادرستی سبب می شود تا آنها نتوانند درخواست کمک کنند و از این موضوع احساس شرمساری کنند. آن ها به علت احساس شرمندگی، ترس، خشم و عذابی که می کشند به حمایت نیاز دارند، نه چیز دیگری که حال آن ها را نسبت به خودشان بدتر کند.

ماده مخدر به ماده ای گفته می شود که انسان را از تعادل طبیعی خارج می کند و مصرف آن ها عموماً لذت بخش است؛ ولی به صورت موقت. تجربه نشان داده است با کم شدن صمیمیت و محبت و نشاط در ارتباط بین همسران یا فرزندان با والدین آنها و یا با توهین و تحقیر حالات تدافعی و دوری عاطفی خانواده هم می تواند از جمله مسائل روی آوردن به اعتیاد باشد.

برای تبیین اعتیاد در سطح کلان به عوامل ساختاری و نارسائی بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی جامعه از جمله مسئله شکاف طبقاتی، احساس محرومیت نسبی در حوزه های مختلف با عدم انطباق میدان اهداف و امکانات، تعارض ارزش ها در حوزه فرهنگی باید توجه شود. در سطحی پایین تر که بیشتر مورد نظر روان شناسان اجتماعی است، بر محیط نزدیک افراد، روابط افراد، روابط فرد با گروه های اجتماعی مانند خانواده، مدرسه، همسالان و نقش آنها در فراهم کردن زمینه گرایش مستقیم یا غیر مستقیم افراد به سوی اعتیاد، باید دقت شود. از آنجایی که باید به مصرف کننده مواد مخدر مانند یک بیمار نگاه کرد و از تحقیر و سرزنش و رفتارهای خشونت آمیز و زندانی کردن و ... خودداری کرده و به صورت یک مجرم به او نگاه نکنیم و بخواهیم او را اصلاح کنیم. بدیهی است که این روش ها نتیجه ای ندارد و تنها باعث می شود بیمار نسبت به خانواده بدبین شود و کدورت و دشمنی به جای روابط دوستانه که یکی از اجزای لازم برای موفقیت در درمان است را بگیرد.

بهتر است روش درمان بیماری مصرف کنندگان مواد مخدر بر مبنای صورت مسئله اعتیاد طراحی و اجرا گردد. اولین قدم در این مسیر آگاهی خانواده ها از اعتیاد فرد است که این خود لزوم کمک رسانی را شکل می دهد. در چنین حالتی خیلی مهم است که چگونه به بیمار بگویید که از اعتیادش با خبر هستید تا جلو خانواده جبهه گیری نکند. خانواده باید خشم و نگرانی خود را کنترل کند و حسن اعتماد به وجود بیاورد که اعتیاد همچون سایر بیماری ها درمان پذیر است و از الگوی موفق موجود در جامعه برای درمان بهره بگیریم و نهال امید را در وجودش بارور کنیم.

اگر فردی سیستم شبه افیونی او خوب کار کند، انسان نرمالی است و اگر این سیستم خوب کار نکند، فرد دوباره به مصرف مواد بر می گردد.

برخلاف نظر کسانی که عقیده دارند بیماری اعتیاد درمان ندارد، باید بگویم این بیماری نیز مثل سایر بیماری ها درمان پذیر است و باید از الگوی موفق موجود در جامعه مثل کنگره 60 که به دست توانای آقای مهندس دژاکام تأسیس شده و تاکنون افراد بسیاری به درمان رسیده اند.

همسفر منوچهر رهجوی آقای ابوالفضل شمس

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سعید شنبه 27 شهریور 1395 08:24
محمدجان خدا قوت
همسفر محمدحسین پنجشنبه 25 شهریور 1395 17:50
سلام به آقا منوچهر، خیلی زیبا موضوع را مطرح نموده بودید و خداقوت به آقا محمد عزیز
مسافر امید پنجشنبه 25 شهریور 1395 08:46
به نام قدرت مطلق الله
اقا منوچهر خداقوت، محمدجان ضمن عرض سپاس و تشکر از زحمات شما
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات