" برداشت از سی‌دی حزن
پنجشنبه 14 مرداد 1395 ساعت 04:28 | نوشته ‌شده به دست همسفر زری | ( نظرات )
هیچ علمی برتر از خودشناسی نیست. مشکل بشر این است که باید ابتدا گره‌های درون خود را بشناسیم و آن‌ها را تشخیص دهد. با تشخیص این گره‌ها می‌تواند بر علم و دانایی خود بیفزاید. با افزایش علم و دانایی است که انسان به صلح و آرامش نزدیک‌تر می‌شود. ولی بیشتر انسان‌ها به دلیل آگاهی درست نداشتن یا داشتن آگاهی و دانایی کم و ناقص به دنبال مطامع شخصی خود هستند و در اصل از یادگیری دانش و علوم و آگاهی را که در سرنوشتشان تأثیر بسیار مهمی دارد را ندیده می‌گیرند.

این است که دچار اشتباه می‌شوند و گاهی راه را با بیراهه اشتباه گرفته و ناخواسته درگیر بسیاری از مشکلات می‌شوند. بزرگ‌ترین مشکلات بشری معمولاً با انجام دادن کارهای بسیار کوچک و ناچیز انجام‌شده است مثل مسئله اعتیاد. انسان ابتدا برای سرخوشی بیشتر مصرف می‌کند بعد کم‌کم مصرف را شروع و زیادتر می‌کند و به این امید که هرگز در دامن آن نمی‌افتد، ولی زمانی به خود می‌آید که دیگر دیر شده است و کاملاً درگیر این مسئله شده است.

مطلب مهمی که بسیار به چشم می‌خورد این است که علت گمراهی بسیاری از انسان‌ها این است که راه را با هدف اشتباه می‌گیرند. من برای درمان به کنگره ۶۰ می‌آیم ولی گاهی در بین سفر چنان دچار حاشیه می‌شوم که هدف اصلیم که رسیدن به درمان و نهایتاً تعادل است را فراموش می‌کنم.

برای رسیدن به درمان و تعادل باید فرمان‌بردار محض باشم و به قوانین هم احترام بگذاریم، از مرزها عبور نکنم. گاهی اوقات باید دید که من انسان که به درمان رسیدم باید هدفم از این به بعد چه باشد؟ هدف من‌ بعد از درمان و رسیدن به تعادل، برگشت به زندگی است. زندگی که به‌نوعی خرابش کرده بودم. حال باید برگردم و این راه را پله‌پله بگذرانم تا بتوانم خسارات وارده را جبران نمایم. زندگی یعنی برگشت به چیزهایی که مدت‌ها از آن دور بودم، کار و خانواده و خویشتن خویشم.

برای رسیدن به درمان انتخاب راه درست خیلی مهم است. باید دید آیا این راه در انتها به درمان می‌رسد یا نه؟ تمام جوانب آن را در نظر گرفته و ببینیم کدام راه به مقصد می‌رسد.

انسان‌ها بسته به نوع حیات و زندگی کردن بر ۳ دسته‌اند: عده‌ای که بیدارند و زنده‌اند، كار می‌کنند و به حیات خود ادامه می‌دهند. عده‌ای که در خوابند، آن‌ها هم زنده‌اند ولی جسمشان ساکت و ساکن است، در خواب جسم علائم حیاتی دارد ولی ساکن است و در خواب این نفس است که در حال سیر است. یک قسم دیگر مرگ است که جسم کاملاً از بین رفته ولی نفس او در بعد دیگری به حیات خود ادامه می‌دهد. البته خیلی‌ها خواب را نشانه تفکرات و فعالیت‌های ذهنی انسان‌ها و مرگ را نیستی محض می‌دانند.

دانشمندان و علما برداشت انسان را از زندگی به سه دسته تقسیم کرده‌اند: یکی کلاسیک که انسان می‌تواند با جهان‌های مختلف و بین زمین و آسمان وبالعکس در حال تبادل اطلاعات باشد. این گروه هم خواب و هم جهان پس از مرگ را قبول دارند.

روش دوم به این اعتقاد است که همه‌چیز بر مبنای علم سنجیده می‌شود که به آن مدرنیسم می‌گویند. هر چیزی که قابل‌رؤیت است علمی است. هر چیز در حیطه علمی قرار داشته باشد قابل‌پذیرش است.

روش سوم پست‌مدرنیسمpost modernism) ) است که همه‌چیز را بر مبنای نظریه‌ها می‌دانند و خلق هر انسان را متفاوت با انسان دیگر می‌دانند؛ یعنی هر انسانی می‌تواند هر جور که می‌خواهد باشد و زندگی کند که از داخل این قضیه می‌تواند اعتیاد، پوچ‌گرایی، هم‌جنس‌گرایی و هزاران هزار مشکل دیگر به وجود بیاید. کار این سه گروه تا یکجاهایی درست است و آن‌هم بسته به زاویه دید هرکسی دارد.

آیا كار کلاسیک‌ها بدون نقص است؟ هرگز چنین نیست. خیلی از کلاه‌برداری‌ها از طرف افرادی صورت گرفته که خود را انسانی کامل می‌دانسته‌اند و خود را این‌طور نمایانده‌اند ولی بعد دیدیم که شیادی بیش نیستند. همین‌طور در روش مدرن، برای رسیدن به اهداف نادرست، بر تن مسائل لباس علمی پوشانده و هزاران استدلال علمی برای آن آورده‌اند، درصورتی‌که با علم فاصله زیادی داشته‌اند و دارند؛ مانند روش‌های ترک اعتیاد URD و UROD که کلاً ضد علم هستند. حتی در پست‌مدرن هم همین‌طور است. باید دید که منظور از علمی بودن چیست.

خیلی از اوقات ما معنی بسیاری از لغات و جملات را نمی‌دانیم ولی راجع به آن به گفتگو می‌پردازیم. باید این را یاد بگیریم که قبل از صحبت کردن راجع به چیزی، اول باید راجع به آن مطلب یا موضوع اطلاعات کافی در دست داشته باشیم و شاید یکی از دلائل موفقیت کنگره ۶۰ این است که برای هر کلمه و مفهومی تعریفی دارد که مسئله را باز و روشن می‌کند.

پس باید دانایی و آگاهی خود را نسبت به مسائل بالابرده تا هر صحبت یا حرفی را تحت عنوان علم تعریف نکنند و به خورد ما ندهند. به‌هرحال هرکسی از هر موضوعی بسته به میزان دانایی‌اش نگرش خاص خود را داراست.

بعضی انسان‌ها به‌ظاهر انسان‌اند و بر روی ۲ پا راه می‌روند. ولی این‌قدر در مسائل منفی و پایین، فرورفته‌اند که از چهارپا هم کمتر از، و دائم مسائل را باهم عوضی می‌گیرند. ولی انسان دانا مار درست را انجام می‌دهد و کاری با برداشت سایرین ندارد و از کار دیگران هم برداشت نادرست نمی‌کند.

انسان همیشه درگیر مسائل متعددی است. یکی از این مسائل که انسان با آن توأمان درگیر است مسئله حزن و غم و اندوه است. غم و اندوه برخلاف شادی‌ها دارای قوام بیشتری هستند و حتی می‌توانند انسان را تا عمق تاریکی‌ها فروببرند.

ولی مهم این است که انسان دانا حتی از غم و اندوه و تجربه تلخ خود برای کمک و نجات خود و دیگران استفاده می‌کند. ولی انسان نادان وقتی ناراحت است از آن برای نابودی و ناراحت کردن دیگران استفاده می‌کند. همین امر سبب رشد مثبت و منفی انسان می‌شود که انسان یا به مرتبه والای انسانی و یا به پست‌ترین درجه برسد.

خداوند این زمین را مهد آموزش و تجربه برای ما قرار داده است تا بیاموزیم راه درست زندگی کردن را تا بدانیم آنچه نمی‌دانیم. از اشتباهات تجربه کسب کنیم و برای پرورش خود بکوشیم. این مسائل و تجربیات زنجیروار تا آخر عمر ادامه‌دار هستند. زندگی ادامه‌دار است و علم هم پایانی ندارد. هر چیزی که درجایی تمام شود، موضوع دیگری از همان نقطه شروع خواهد شد. تمام این مراتب برای رسیدن به تکامل است. با یادگیری علوم الهی به‌طور مستمر و کم‌کم می‌توانیم از مزاحمت ابلیس و حامیان او جلوگیری کنیم و آن‌ها نخواهند توانست در کار ما خللی به وجود بیاورند. ولی همیشه کسانی هستند که می‌خواهند انحرافاتی را به وجود بیاورند و این اجتناب‌ناپذیر است. ولی ما با داشتن اندیشه الهی می‌توانیم از آن‌ها فاصله گرفته و به‌سوی فرمان عقل حرکت کنیم. گاهی اوقات کلمات نمی‌توانند حس درونی را بیان کنند. با صحبت کردن همیشه نمی‌توانیم حس درونی و خیلی از مطالبی را که در درونمان هست را به دیگران منتقل کنیم، مگر زمانش برسد و طرف مقابل ظرف وجودی‌اش مناسب باشد. امی است با بالا بردن میزان دانایی خود، ظرف وجودیمان را بزرگ‌تر کنیم و آن کنیم که فرمان است.


با سپاس فراوان از بنیان کنگره ۶۰

هم‌سفر فخری لژیون خانم لیلا محمدی (لژیون هشتم)

نمایندگی آکادمی
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی و جهانبینی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مونس پنجشنبه 21 مرداد 1395 21:45
باعرض تشکر وخداقوت به همه ی دست اندرکاران مدرسه ی عشق به خصوص جناب مهندس وخانواده ی ارجمندشان
همسفر نرگس سه شنبه 19 مرداد 1395 23:16
با سپاس خدمت خانم فخری،همیشه در حال خدمت میباشند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات