"برداشت از سی‌دی مثلث تاریكی
سه شنبه 29 تیر 1395 ساعت 12:35 | نوشته ‌شده به دست همسفر زری | ( نظرات )ما برای رسیدن به حال خوش باید یک مسیری را طی کنیم یکسال یا شاید بیشتر این بستگی به وضعیت خود ما دارد، این که در چه جایگاهی هستیم و چقدر تلاش می‌کنیم تا آن حال خوش را بدست بیاوریم. ممکن است چند ماه یا چند سال طول بکشد همه انسان‌ها برای رسیدن به حال خوش در تلاش هستند و اکثر آن‌ها چون قوانین رسیدن به آن را نمی‌دانند این قوانین را نقض کرده و حال آن‌ها هر روز بدتر می‌شود.

در قرآن داستان خلقت انسان را همه شنیده‌اند که در همه دنیا راجع به آن صحبت شده است و تئاتر و فیلم از آن ساخته شده که وقتی انسان خلق شد خداوند به تمام فرشته‌ها دستور داد که انسان را سجده کنند و همه سجده کردند به جز ابلیس وخداوند از او پرسید که چرا سجده نکردی (البته خداوند جواب همه چیز را می‌داند برای آگاهی ما این سؤال را پرسید) و ابلیس پاسخ می‌دهد که من از او بهتر و برترم وخداوند بلافاصله او را طرد می‌کند.

این مطلب برای ما حاوی یک پیام است که علت اصلی اینکه انسانی وارد سقوط کردن می‌شود این است که باید یک اندیشه‌ای در او شکل‌گرفته باشد که می‌تواند هر انسانی را به گمراهی بکشاند. (البته نکته اینکه ابلیس با شیطان تفاوت دارد، ابلیس نام یک فرشته است ولی شیطان شخص خاصی نیست چون در قرآن شیطان جمع بسته‌شده است.)

ما در کنگره می‌گوییم که هر چیزی یک صور پنهان دارد و یک صور آشکار یعنی یک شیطان بیرونی و یک شیطان درونی در انسان وجود دارد که این‌ها به یکدیگر کمک می‌کنند، مثل یک پیامبر بیرونی و یک پیامبر درونی که نام آن عقل است حال این‌ها با همدیگر می‌توانند مکمل عمل کنند.

این یک سنت است کسی که سقوط را آغاز کرده با یک اندیشه، آن اندیشه را رها نخواهد کرد، چون در آیه بعدی نگفت من اشتباه کردم که گفتم برترم، او گفت مرا مهلت بده تا بتواند آن اندیشه خودش را پیاده کند و با آن اندیشه انسان را به نافرمانی از خداوند کشاند.

در درون انسان هم برای این‌که آن سقوط فراهم شود باید این اندیشه که من برتر هستم شکل بگیرد نسبت به همه‌چیز و همه‌کس. گاهی اوقات منشأ مقایسه کردن خودمان با دیگران همین اندیشه است که من برتر هستم و برای اینکه این برتری را ثابت کنیم خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم و وقتی به این عقیده رسیدیم و این عقیده که من برتر هستم پررنگ‌تر شد آنجا آغاز مطرود شدن ما است.

بعضی‌ها می‌گویند اگر مقایسه نباشد هیچ پیشرفتی صورت نمی‌گیرد، مسئله این است که تلاش ما باید برای این باشد که ما بگوییم می‌خواهیم به یک نقطه‌ای برسیم مثلاً دو دونده یکی می‌گوید که می‌خواهم 100 متر را در 9 ثانیه بدوم که این کار را می‌کند و موفق هم می‌شود و اول می‌شود ولی یکی دیگر می‌گوید که من می‌خواهم که از همه برتر باشم و این دو نگاه کاملاً متفاوت است.

نفس جز آموزش‌های اصلی ما است. مهم‌ترین ویژگی نفس خواسته اوست که وضعیت نفس ما را مشخص می‌کند نفسی که خواستار مصرف مواد مخدر است یک‌نفس است که وضعیت آن مشخص است خواسته‌های نفس دو دسته‌اند: خواسته‌های معقول و خواسته‌های نام معقول.

برای اینکه انسان در مسیر نامعقول حرکت کند چندراه پیش پای او است که اگر یکی از این سه اتفاق بیفتد شخص به‌طرف تاریکی حرکت می‌کند:

1-        1- خواسته نامعقول را اجرا کند.

2-        2-خواسته معقول را اجرا نکند.

3-        3-خواسته معقول را ندیده بگیرد.


در قرآن وقتی راجع به انسان و شیطان صحبت می‌کند از یک سری کلمات خاصی صحبت می‌کند، مثل:

وسوسه که در سوره ناس آمده است وسوسه چیست؟


تفاوت خیلی زیاد وسوسه با نیاز است که ما در کنگره راجع به وسوسه صحبت نمی‌کنیم، چون وسوسه را راجع به مواد قبول نداریم و اگر شخصی به‌طرف مصرف مواد می‌رود این نیاز شخص است ولی در جاهای دیگر چون اعتقاد به سیستم شبه افیونی ندارند می‌گویند شخص وسوسه شده است!

تفاوت بین نیاز و وسوسه چیست و چگونه می‌توان این دو را از هم جدا کرد؟ مثلاً در حالت اول شخصی شب می‌خوابد و نیاز او هفت ساعت خواب است، حالا اگر این شخص ساعت یازده شب بخوابد و هفت ساعت گذشته باشد ولی کشش برای خواب داشته باشد و برای او خیلی مهم باشد که بخوابد و در حالت دوم شخص ساعت یازده خوابیده و ساعت دوازده کسی زنگ‌زده و او را بیدار کرده است.

تفاوت این است که اگر شخص بیدار شود و بیرون بیاید نیم ساعت نگذشته خوابش می‌پرد و حس خواب می‌رود و احتمال دارد دچار سرحالی شود، ولی اگر ساعت یک‌شب بیدار شود، دیگر مسئله فرق دارد و ممکن است این حس از بین نرود.

این فرق نیاز و وسوسه است که نیاز باگذشت زمان از بین نمی‌رود.

کسی که تشنه است اگر به او آب ندهیم و سر او را با فیلم گرم کنیم یک ساعت دیگر دوباره آب می‌خواهد و نیاز او با زمان از بین نمی‌رود و تشنه‌تر می‌شود.

وسوسه کششی است که انسان را به سمت خودش می‌کشد و به‌عنوان یکی از اضلاع مثلث تاریکی باشد.

مطلب دیگر این است که من خواسته معقول دارم و ممکن است که این خواسته معقول از ذهن من خارج شود و فراموش کنم. این کار این‌گونه انجام می‌شود که اگر بعضی مطالب را از یاد نبرم نمی‌توانم مطالب مهم‌تر را به یاد بیاورم و ممکن است بعد از یک سال به یاد بیاورم که باید آن اعمال را انجام دهم که دیگر زمان انجام آن گذشته باشد.

اگر بعضی مطالب از ذهن ما پاک شود و یا مدفون شود ممکن است ما را از انجام بسیاری از خواسته‌های معقول که برای ما خیلی هم مهم بوده‌اند غافل کند و این هم یک قسمت یا ضلع است و یک‌چیز دیگری هم هست که ممکن است انسان به یک نقطه‌ای برسد که اگر به او فرمانی داده می‌شود مستقیماً آن را رد می‌کند و بگوید که انجام نمی‌دهم.

اگر این احساس به وجود بیاید این عصیان است که در کلام‌الله از آن بسیار یادشده انسان اگر بخواهد در تاریکی شود باید یک سری شرایط را در درون خودش به وجود بیاورد یعنی یکی از این سه مطلب:

1-        1- وسوسه

2-        2- فراموش کردن یک سری مطالب.

3-       3- عصیان یا نافرمانی یا طغیان.


وقتی انسانی به مرحله عصیان می‌رسد، وضعیتش کاملاً خراب‌شده است. برای رسیدن به نقطهٔ طغیان دو شرط وجود دارد یکی این‌که تحت‌فشار باشد و یکی دیگر این‌که مفاهیم را درک نکند.

مثلاً بعضی‌ها مطلبی را می‌خوانند و می‌گویند خوب بعدی و مطلب بعدی را می‌خواند و دوباره می‌گوید بعدی و فکر می‌کند که همه را یاد گرفته و دیگر نیاز به چیز دیگری ندارد، درصورتی‌که ما مفاهیم را با تکرار درک می‌کنیم و یک مطلب بعد از سی مرتبه شنیدن کاملاً درک می‌شود.

این سه عامل که مطرح شد به‌اضافه مقوله شرک، انسان را کاملاً مهیا می‌کند که سقوط کند.

 

هم‌سفر فاطمه لژیون خانم آنی کماندار (لژیون ششم)

هم‌سفر وفا لژیون خانم آنی کماندار (رابط وبلاگ)

نمایندگی آکادمی

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی و جهانبینی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسعود طاهری لژیون شیراز پنجشنبه 31 تیر 1395 20:56
سلام ممنون از مطالب ارزشمند شما
وفا سه شنبه 29 تیر 1395 21:30
خانم فاطمه عزیز، تشکر از مطلب خوب شما.
خانم زری بزرگوار، سپاس از زحمات بی وقفه شما.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات