پنجمین جلسه از دور سوم سری کارگاه های آموزشی مجازی آقایان همسفر کنگره 60، با استادی آقا مصطفی و با دستور جلسه "حرمت کنگره 60، چرا رابطه کاری ،مالی و فامیلی در کنگره ممنوع است" برگزار گردید.

در ابتدا با یک نگاه کلی به کلمه حرمت می توان به معنای این واژه پی برد. کلمه حرمت به معنی نگه داشتن حریم و احترام به تمامی آنچه که برای شخصی محترم است، می باشد. این کلمه به ظاهر ساده تمامی آنچه را که انسان ها در رابطه با معاشرت با همدیگر باید آگاه باشند و رعایت کنند را در خود جای داده است. حال این سؤال پیش می آید که چرا در جلسات کنگره 60، 2 مرتبه نوشتار حرمت کنگره را می خوانیم و می شنویم و از بدو ورود به کنگره با حرمت کنگره آشنا می شویم. به نظر من حتماً دلیل بسیار مهمی داشته که بنیان گزار کنگره 60 آن را جزء دستورالعمل های لازم و ضروری کنگره قرار داده است.

از آنجا که خداوند انسان ها را موجودی اجتماعی آفریده و از همان بدو تولد در اجتماعی کوچک به نام خانواده متولد می شود و رشد و پرورش پیدا می کند و سیر تکاملش نیز در اجتماع و معاشرت با سایر موجودات ایجاد می شود، باید تابع یکسری قوانین و اصول  و ضوابط در خانواده ی خود باشد و بیاموزد که چگونه در خانواده رفتار کند که هم خود و هم سایر افراد در خانواده در صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند و همین قوانین و رعایت ضوابط خانوادگی باعث می شود که کودک زندگی در اجتماعات بیرون از خانواده مثل مدرسه، دانشگاه و سایر اجتماعات را نیز رعایت کند و تابع قانون و مقررات جامع خود باشد و به حقوق دیگران تجاوز نکند.

از آنجا که کنگره 60 هم یک اجتماع بزرگ مردمی می باشد، به طور حتم باید تابع قانون و ضوابط معین و مدونی باشد تا بتواند به اهداف خود در هر زمینه ای دست پیدا کند و به طور حتم اگر این قوانین که به نام حرمت کنگره 60 معرفی شده، رعایت نشود و از سوی اعضا، نقض شود، این اجتماع نیز مانند دیگر اجتماعات دچار هرج و مرج و بی نظمی و بی تعادلی می شود. ما اعضای کنگره با این قوانین و حرمت ها از بدو ورود آشنا می شویم و می آموزیم که تمامی این قوانین و عمل کردن به آن به خاطر این است که بتوانیم با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنیم و به هدف اصلی خود که رهایی از ضد ارزش ها و رسیدن به تعادل و تکامل در زندگی است، دست یابیم و دچار مشکل نشویم.

حال ببینیم که در نوشتار کنگره 60 با چه قوانینی آشنا می شویم.

 در ابتدای نوشتار کنگره با بزرگترین ضد ارزش انسانی یعنی دروغ گفتن و پرهیز از آن آشنا شده و می آموزیم که در رابطه با معاشرت و ارتباط با سایر اعضا از دروغ گفتن بپرهیزیم که این خود بسیار با ارزش و مهم است.

همچنین مرا از سرزنش کردن دیگران و مسافر خود منع می کند و رعایت این امر باعث آرامش در زندگی ما می شود، زیرا به خوبی می دانیم و به تجربه ثابت شده که هیچ کس از سرزنش خشنود نمی شود و هیچ نکته مثبتی در این عمل حاصل نمی شود بلکه باعث برآشفتگی طرف مقابل می گردد. پس با رعایت این مسئله به آرامش فضای زندگی خود کمک می کنیم و همچنین در نوشتار حرمت کنگره تأکید شده که از الفاظ ناشایست استفاده نکنیم، زیرا این مسئله نیز شخصیت افراد را خرد می کند و باعث رفتار پرخاشگرانه در افراد مقابل می شود و باعث فرو ریختن حرمت ها در خانواده و اجتماع می شود.

نکته بسیار مهم دیگری که در حرمت کنگره بدان اشاره شده و جزء اصول اولیه در آداب معاشرت است و مرا در ایجاد ارتباط سالم و سازنده با دیگران بسیار کمک میکند، این است که شنونده خوبی باشم و با صبر و حوصله به صحبت های دیگران گوش دهم و حرف یکدیگر را قطع نکنیم و به طرف مقابل اجازه دهیم با آرامش صحبت کند و منظورش را به ما برساند و درک کند که ما با جان و دل به حرف هایش گوش می دهیم. رعایت این امر باعث ایجاد حس هم دردی و همدلی در طرف مقابل می شود که در آرامش افراد بسیار مهم است.

همچنین در نوشتار حرمت کنگره، ما را به رعایت و حفظ آداب سخن گفتن در لژیون در مقابل راهنما آشنا می کند که بدانیم در لژیون با ادب و اجازه و رعایت وقت و زمان صحبت کنیم و به اندازه و به جا فقط در مورد موضوع مطرح شده باشد و از پرداختن به مسائل دیگر و حاشیه ای و یا سیاسی پرهیز شود تا خدای نکرده و ناخواسته به بیراهه نرویم و وارد مسائلی نشویم که هیچ کمکی در رسیدن به هدف اصلی به ما نمی کند و فقط وقت خود و سایر اعضا را می گیریم.

نکته مهم دیگر این است که اعضای کنگره رابطه ای خارج از چارچوب کنگره و بیرون از آن نداشته باشند، زیرا این ارتباطات باعث می شود که ما دیگر نتوانیم به خوبی در مسیر آموزش ها قرار بگیریم و همچنین دیده شده که اینگونه ارتباطات خارج از کنگره شخص را چه مسافر و چه همسفر از هدف اصلی دور شده و به بیراهه رفته اند و دیگر نتوانسته اند به خوبی سفر کنند و از مسیر خارج شده اند.

در کنگره اعضا را از ارتباط تلفنی و یا هر گونه ارتباط مالی و پولی منع کرده اند و تأکید شده که برای حفظ آرامش و درگیر نشدن با مسائل حاشیه ای تمامی ارتباطات زیر نظر راهنما و مرزبانان باشد. آخرین مطلب نوشتار حرمت کنگره 60 درباره حفظ و نگهداری از وسایل شخصی اعضا به وسیله خودشان می باشد که فضای امن کنگره به خاطر سهل انگاری یک نفر به خطر نیفتد و آرامش دیگران سلب نشود.

در آخر به این نتیجه می رسیم که رعایت تمامی قوانین و حرمت ها چه در کنگره به طور خاص و چه در تمامی اجتماعات به نفع خود اعضای آن اجتماع می باشد که بتوانیم در کنار یکدیگر در صلح و آرامش زندگی کنیم و به هدف اصلی کنگره که همین مطلب است، برسیم.

همسفر مصطفی رهجوی آقای حبیب ا... رسولی
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات