کارگاه آموزشی مجازی آقایان مسافر _ وادی نهم
پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 ساعت 15:51 | نوشته ‌شده به دست مسافر حامد | ( نظرات )


وقتی نیرویی از کم شروع بشود و به درجه بالا و بالاتری برسد، نقطه تحمل پیدا می‌کند. هر آنچه  را که خداوند خلق نموده است در برابر فشار و نیروهایی که بر آن وارد می‌شود، مقاومت کرده و تا یک حد و اندازه‌ای شرایط به وجود آمده را تحمل می‌نماید. اگر نیرو از یک مقدار معینی عبور نماید دیگر قادر به تحمل و تاب آوردن در برابر آن نبوده و از فرم و حالت طبیعی خود خارج می‌شود.

نقطه تحمل به میزانی می‌شود که یک شی، انسان یا یک عنصر می‌تواند نیرو را بپذیرد و آن را تحمل کند بدون اینکه از حالت تعادل و طبیعی خود خارج گردد.
یک قطعه آهن به‌صورت طبیعی به شکل جامد و در برابر گرما به میزان 1538 درجه از خود مقاومت نشان می‌دهد، یعنی اگر حرارت به این میزان برسد آهن تغییر شکل می‌دهد و از فرم خارج می‌شود و به شکل مایع درمیاید، در اینجا میگوییم نقطه تحمل آهن در برابر حرارت،1538 درجه سانتی گراد است که آن را از حالت تعادل طبیعی خارج می‌نماید (نقطه ذوب).
با گذر از نقطه تحمل به نقطه آشوب می‌رسیم که در آن شرایط شی، عنصر یا انسان از شکل و فرم خود خارج‌شده و به‌صورت غیرطبیعی عمل می‌نماید. شخصی که وارد آستانه آشوب می‌شود، توانایی انجام هر کاری را دارد. انسان خردمند و هوشیار با درک نقطه تحمل و شناسایی آن در انسان‌ها، در مسائل و ابعاد مختلف هیچ‌گاه از آن گذر نمی‌کند و شخص را وارد آستانه آشوب نمی‌نماید تا عواقب آن دامن‌گیرش نشود.

عناصر و ترکیبات مشخص در برابر نیرو، نقطه تحمل‌های ثابت و تعریف‌شده‌ای را دارند، اما نقطه تحمل انسان کسب کردنی و قابل تغییر است. به‌عنوان مثال تحمل گرما و یا سرما برای انسان‌ها یکسان نیست و یا اینکه شخصی تحمل دویدن 100 متر را دارد و شخص دیگری 1000 متر و دیگری 10000 متر، حتی در مقوله اعتیاد نقطه تحمل در مصرف کردن یا مصرف نکردن مواد مخدر یکسان نیست، شخصی تحمل کشیدن نیم گرم مواد را ندارد و دیگری 10 یا 15 گرم مواد را به‌راحتی می‌خورد! این اختلاف‌ها از کجا ناشی می‌شود؟ بالا رفتن و پایین آمدن نقطه تحمل در انسان‌ها چگونه است و به چه چیزهایی بستگی دارد؟

همان‌گونه که از عنوان وادی پیداست نیرو و انرژی، با نقطه تحمل رابطه مستقیم دارد و به هر میزان که نیرو و انرژی بیشتری داشته باشیم و یا به دست بیاوریم، توانایی ما برای انجام کارها و طاقت ما برای تحمل نیز افزایش میابد و به هر میزان که انرژی را از دست بدهیم، نقطه تحمل ما در رویارویی با مسائل، مشکلات و سختی‌ها و گذر از آن‌ها پایین‌تر خواهد بود که صدالبته به دست آوردن انرژی بیشتر، دانایی و آگاهی بیشتر را نیز طلب می‌کند؛ بنابراین نقطه تحمل با میزان نیرو، انرژی، دانایی و آگاهی موجود رابطه مستقیم دارد.

اما سؤال مهم اینجاست، انسان چگونه انرژی و به طبع آن توانایی‌های خود را از دست می‌دهد و چگونه باید آن را به دست بیاورد تا بتواند نقطه تحمل خود را در مسائل گوناگون را افزایش دهد؟

زندگی هر انسانی را انتخاب‌های او رقم میزند، انتخاب‌ها دوروی یک سکه هستند که یک روی آن انسان را به سمت تاریکی‌ها و دیگری او را به بهشت رهنمون می‌شود. تمامی انسان‌ها به دلیل دانایی اندک و عدم آگاهی انتخاب‌های غلط و نادرست را انجام داده و به سمت کارها و اعمال نادرست و ضد ارزش‌ها می‌روند که تاوان آن را نیز پرداخت می‌کنند. اولین پیامدی که رفتن به سمت تاریکی‌ها برای انسان دارد، این ست که قسمتی از نیروها و انرژی‌هایی را که خداوند در اختیار انسان قرار داده بود تا به‌واسطه آن‌ها توانایی انجام کارها را داشته باشد و به‌راحتی بتواند بر عوامل و نیروهای بیرونی غلبه نماید را، از دست می‌دهد. کار نیروهای منفی و تاریکی گرفتن نیرو و انرژی از انسان است، این کار را بامهارت تمام به‌گونه‌ای که حتی خود انسان هم متوجه نمی‌شود به‌تدریج و آرام‌آرام انجام می‌دهد.

در مقوله خودمان، اعتیاد یکی از این انتخاب‌هاست که ما را به سمت تاریکی هدایت می‌نماید و باعث می‌گردد هر روز اندکی بیشتر از قبل نیرو و توان خودمان را از دست بدهیم و در واقع همین از دست دادن نیرو است که جهنم را برای ما درست می‌کند.

در جسم، سیستم ایکس که قبل از ورود به اعتیاد در حالت تعادل قرار داشت و با انجام کار درست خود باعث می‌گردید جسمی سالم، شاداب  و سرحال داشته باشیم تا به سهولت به کارهای خود رسیدگی و آن‌ها را انجام دهیم، حال با از دست دادن نیروهای خود همانند دینورفین، اندروفین، سرو تونین، دوپامین و ...، از حالت طبیعی و تعادل خارج‌شده و دیگر حتی قادر به کنترل وضعیت خود نیز نمی‌باشند (بیرون‌روی، آبریزش بینی، دل‌پیچه، عطسه) بی‌حالی، سستی، رکود، رخوت، افسردگی و ... بر انسان حاکم شده و انجام کارهای کوچک برایمان بسیار سخت و دشوار می‌گردد. در قسمت صور پنهان نیز وضع به همین صورت است، از دست رفتن نیروی ذهن، حافظه، تفکر، تمرکز و ... انجام کارها را برایمان دشوار نموده است، انسانی که در چنین شرایطی قرار می‌گیرد قطعاً وضعیت بسیار دشواری را تحمل می‌نماید و رنج بسیار می‌برد، به هر میزان که عمق تاریکی بیشتر، نیرو و توان ازدست‌رفته بیشتر و رنج حاصله نیز بیشتر خواهد بود تا زمانی که تحمل چنین شرایطی برای او بسیار دشوار می‌گردد و درد و رنج حاصله او را ناچار می‌کند که برای رفع آن اقدام به بازپس‌گیری نیروهای ازدست‌رفته نماید، در اینجا اگر شخص متوجه شد که باید چگونه عمل نماید و از چه راهی وارد عمل شود، یعنی با حذف زمان و بدون به دست آوردن ظرفیت لازم بخواهد مشکل خود را حل نماید، به تاریکی و رنج بیشتری می‌رسد.

وادی نهم به ما یادآور می‌شود که نیرو و انرژی کم‌کم و به‌تدریج به دست می‌آید و برای به دست آوردن آن باید تمرینات تداوم داری را به‌طور منظم در بستر زمان انجام دهیم، همانند کاری که در کنگره شصت برای بالا بردن نقطه تحمل در مصرف نکردن مواد مخدر انجام می‌گیرد، یعنی با در نظر گرفتن حداقل ده ماه زمان، شروع به کاهش تدریجی یک‌پنجم از مواد مصرفی خود، به‌طور منظم و در پله‌های بیست‌ویک روزه می‌نماییم. این کار سبب می‌گردد نیرو و توان خود را که در اثر مصرف مواد مخدر از دست داده بودیم به‌تدریج و به‌آرامی به دست آوریم، علاوه بر اینکه آموزش‌های لازم جهت بالا بردن آگاهی و دانایی را نیز خواهیم گرفت. نتیجه این است که تحمل فرد برای مصرف نکردن مواد مخدر به‌گونه‌ای بالا می‌رود که دیگر برگشتی برای آن نیست.

سیستم ایکس به تعادل می‌رسد و دیگر نیازی به مصرف مواد چه ازنظر جسمی و چه ازنظر روانی برای شخص وجود نخواهد داشت، اما اگر راهه‌ای میانبر را انتخاب کردیم یعنی راه‌هایی که خود را این‌گونه نشان می‌دهند که در مدت‌زمان کم، بدون انجام عمل و بالا بردن دانایی، می‌توانیم مسئله خود را حل کنیم همانند سقوط آزاد، سم‌زدایی، استفاده یک دوره‌ای از قرص، شربت و یا کپسول‌های گیاهی و... باید بگوییم خیال باطلی بیش نیست و امکان‌پذیر نمی‌باشد و نه تنها دردی از ما دوا نخواهد کرد، بلکه ما را به درد و رنج بیشتری نیز خواهد رساند. امیدوارم که با درک این وادی، بتوانیم از راه درست نقاط تحمل خویش را در مسائل مثبت بالا ببریم و اسیر راه و روش‌های غلط نگردیم.

 نویسنده کمک راهنمای محترم آقای مسعود غفاری
وبلاگ: مسافر حامد               

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حامد پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 16:20
ممنون از استاد بزرگوار ،جناب غفاری
و تشکر از آقای ناصر توکلی عزیز
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات