" اگر این درنده‌خویی زطبیعتت بمیرد
دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 ساعت 10:01 | نوشته ‌شده به دست همسفر زری | ( نظرات )
موضوع آداب و معاشرت و ادب، یکی از مهم‌ترین مفاهیم تعادل در زندگی انسان است. آداب جمع واژه ادب است و اگر علم ادب را در مراحل مختلف بیاموزیم و در جهت مثبت کاربردی کنیم، آن زمان است که آداب معاشرت را رعایت کرده و به جا آورده‌ایم

متأسفانه در دنیای امروز دیده می‌شود که زیبا و خوب سخن می گویند ولی در عمل غیر از این است و به اصطلاحی از گفتار تا کردار فاصله بسیار است... در تمامی فرهنگ‌ها، ادب و مؤدب بودن جایگاه بالایی دارد و تمام انسان‌ها مؤدب بودن را دوست دارند.

انسان با ادب همچون نوازنده‌ای دوست داشتنی و خوش اصوات است که با انتخاب نت‌های زیبا و دلنشین، در زمان و مکان مناسب و با در نظر گرفتن تعادل، فرمول شگفت‌انگیز تعادل را می‌نوزاد. ادب و رعایت می‌تواند سازنده زیباترین و ماندگارترین لحظات زندگی انسان‌ها باشد؛ ولی بی‌ادبی قبل از هر چیز حال خود شخص را خراب می‌کند.

کنگره 60 مکانی برای به درمان رسیدن همراه با تعادل است و درمان فوق ترک است و تعادل فوق درمان است. تعادل نیروی درونی است که تابع خوراک جسم و روح است و انسان را قائم به خود نگه می‌دارد و هر قدر این نیرو خالص‌تر باشد انسان قوی‌تر و استوارتر و ماندگارتر خواهد بود. تعادل یعنی پایداری و آداب معاشرت و تعادل ارتباط مستقیم با روان و صور پنهان دارد.

رمز موفقیت رها شدن در کنگره 60 این است که درمان و تعادل را به موازات ترسیم و اجرایی می‌کنند و به پایداری که نتیجه عدل و عدالت است می‌رسند. در کنگره 60 کسی که مصرف کننده مواد مخدر و یا الکل بوده و اکنون به رهایی رسیده است برای موفقیت در ادامه لازم است درمان و تعادل را به موازات بکار گیرد تا به پایداری برسد در غیر این صورت در درمان موفق نخواهد بود. انسان باید نیروهای خود را در جهت مثبت به صورت عادلانه در بخش‌های مختلف زندگی معنوی و مادی تقسیم کند.

بی‌ادبی و بی‌تعادلی نیروهای بازدارنده هستند که مانع رسیدن به موفقیت‌های مختلف می‌شوند و در راه رسیدن به خواسته‌ها توفیق حاصل نخواهد شد مگر به شرط ادب و تعادل. هر قدر انسان فاضل‌تر و آگاه‌تر و خالص‌تر باشد، با ادب‌تر است و هرقدر انسان جاهل‌تر باشد، بی‌ادب‌تر است. بی‌ادبی همچون بیماری است که ویروس آن جهل و داروی آن آگاهی است. انسان باید خود را با قوانین و شرایط خاص کشور و شهر و محیطی که در آن قرار دارد سازگار کند و تابع قوانین و مقررات مربوط باشد.

در ادبیات فارسی گاه چند واژه دارای یک معنی و مفهوم می‌باشد که گاهی از آن‌ها به خوبی و مؤدبانه و گاهی نیز دقیقاً بر عکس و بی‌ادبانه بکار گرفته می‌شود. روزانه تعداد زیادی از انسان‌های مختلف به مصرف انواع و اقسام مواد مخدر و الکل دچار می‌شوند و گاهی چنان غرق و اسیر این اهریمن می‌شوند که خود را در جایی جا می‌گذارند و گاه نیز انسان مدعی ادب و اهل معاشرت، برای خطاب اینان از واژه‌هایی مانند معتاد و روانی و بی‌تمدن و ... استفاده می‌کنند و شخص مصرف‌کننده مواد مخدر را با این الفاظ ناشایست زیر سؤال می‌برد و شرافت او را، انسانیت او را و شخصیت او را خرد و لگدمال می‌کند و گاهی نیز او را تا مرز ترور می‌کشاند!!!
ولی در قطعهای از این کره خاکی انسان خالص و نابی را می‌شناسم که الگوی کامل ادب و معاشرت و تعادل است و مکان امنی به نام کنگره 60 را بنا نهاده تا با آغوش باز مصرف‌کنندگان خواهان رهایی از دام اعتیاد را به عنوان بیمار پذیرش کند و در نسخه مسافر به آن‌ها سفر دهد... . اینجا نه کلینیک ترک اعتیاد نام دارد و نه به مراجعین، معتاد گفته می‌شود!!! اینجا کنگره 60 است و جایی برای رسیدن به درمان همراه با تعادل است؛ و به موازات درمان به تعادل رسیدن یعنی به پایداری رسیدن.و پایداری نتیجه عدالت است.

دوستان عزیز؛ اگر از اشتباهات رایج و روزمره خود فهرستی بنویسیم و هر شب با حس درونی آن را مرور کنیم، با این تفکر که شخصی غیر از ما این اشتباهات را مرتکب شده است؛ یقیناً برای اصلاح خودمان هر چند آهسته و خرامان، به سمت ارزش‌ها حرکت می‌کنیم و در مسیر ارزش‌ها قرار خواهیم گرفت.

برای مثال به چند مورد اشاره می‌کنیم: وقت‌شناس باشیم و به قول خود عمل کنیم و اگر زمانی برای بهم رساندن حضور دو یا چند نفر، در جایی مشخص شده که ما نیز جزو این گردهمایی هستیم، سعی کنیم زودتر از موعد مقرر در آنجا حضور داشته باشیم. برای سلام کردن؛ کوچک‌تر بایستی در مقابل بزرگ‌تر از جای خود برخیزد و تا بزرگ‌تر در جای خود ننشسته است، کوچک‌تر در جای خود ننشیند. همچنین برای دست دادن و به آغوش کشیدن، بزرگ‌تر بایستی پیش‌قدم شود. (در اینجا بزرگ یعنی مسن سال‌ها و شخصیت‌های مهم؛ مثل اساتید و مدیران و راهنماها و دیدبانان و ایجنت ها و مرزبانان و ...)

در صورت داشتن کلاه یا عینک دودی یا آفتابی در هنگام سلام کردن، بایستی آن را برداریم و همچنین اگر دستکش به دست کرده‌ایم، حتماً برای دست دادن باید آنرا دربیاوریم. شمرده و آرام صحبت کنیم، زیرا با بلند صحبت کردن به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید و همچنین باعث ایجاد استرس و تنش در دیگران خواهیم شد. در هنگام سخن گفتن؛ در بیان واژه‌ها بسیار دقت کنیم، گاهی دیگران از گفته‌های ما چیزی غیر از منظور ما، استنباط می‌کنند.

در گفتار با دیگران؛ به واقعیت‌ها و منطق‌ها بپردازیم و ما اجازه نداریم در مورد اشخاص غایب صحبت یا اصطلاحاً غیبت کنیم. در مکان‌های رسمی و دولتی و عمومی و... دستگاه موبایل خود را خاموش و یا بی صدا کنیم و در این بین به ساعت خود نگاه نکنیم و به افراد خیره نشویم و دست و پای خود را تکان ندهیم و احساسات و هیجانات خود را کنترل کنیم.

صحبت کسی را قطع نکنیم و اگر دو یا چند نفر به آرامی در حال گفتگو هستند، استراق سمع نکنیم و دورتر از آن‌ها بایستیم تا سخنان آن‌ها تمام شود. حرمت دیگران را در تمام نژادها و قشرهای مختلف با تمام تفاوت‌ها و طرز فکرها حفظ کنیم و هرگز وارد حریم خصوصی افراد نشویم و از خط قرمز دیگران عبور نکنیم.

در هر زمان و هر مکان و هر شرایطی مؤدب باشیم و هرگز دشنام و ناسزا نگوییم؛ چرا که در ابتدا منزلت و شأن خود را زیر سؤال می‌بریم. با دیگران نیک رفتار کنیم و به اشتباهات و یا پوشش و ظاهر و شکل و قیافه آن‌ها نخندیم، شاید از نگاه دیگران ما نیز خنده دار باشیم. به تازه واردین در کنگره 60 حسن نیت داشته باشیم و اگر در جایی اشتباه کرد او را مورد تمسخر و خنده خود قرار ندهیم؛ ما نیز روزی تازه وارد بودیم.

برای صرف غذا در جایی هستیم که برای سلیقه و ذائقه افراد، انواع مختلف پیش غذا و دسرها و غذاها سرو می‌شود، بایستی بسته به نوع ذائقه و مزاج خود یک نوع از هر کدام سرو کنیم. هنگام خوردن؛ صدای بهم خوردن قاشق و چنگال و کارد به بشقاب شنیده نشود، هنگام جویدن صحبت نکنیم و بی‌صدا و با دهان بسته غذا را بجویم، برای رساندن غذا به دهان خود سر را به جلو نیاوریم، بلکه قاشق یا چنگال را به سمت دهان هدایت کنیم. اگر میزبان هستیم؛ بایستی تمام چیزهایی که برای پذیرایی تهیه و تدارک دیده‌ایم، قبل از نشستن بر سر میز بگذاریم تا بین غذا خوردن مجبور به بلند شدن از سر میز نشویم. اولین نفری باشیم که به عنوان میزبان سر میز غذا بنشینیم و به گونه‌ای غذای خود را صرف کنیم که میهمان‌ها راحت به صرف غذا بپردازند و آخرین نفری باشیم که از سر میز بلند می‌شویم. در هنگام رانندگی آلودگی صوتی ایجاد نکنیم و سبقت نگیریم و سرعت غیر مجاز و پارک غیرمجاز نداشته باشیم و هر حرکت غیر قانونی در رانندگی نشانه بی‌ادبی و بی‌فرهنگی و بی‌تعادلی است.

با دیگران همان طور رفتار کنیم که دوست داریم با ما رفتار کنند. فراموش نکنیم که؛ این خود ما هستیم که با رفتار و گفتار خود برای دیگران مشخص می‌کنیم که چگونه با ما رفتار شود.

به امید روزی که در این جهان خاکی، همه انسان‌ها به معنای واقعی، به موجودیت حقیقی و الهی خود که همان اشرف مخلوقات است پی ببریم و با ذره‌ذره وجود؛ شأن و منزلت والای خود را بیابیم و بشناسیم و بدانیم که خداوند انسان را اشرف آفرید.


با سپاس فراوان همسفر وفا، لژیون خانم آنی کماندار

شعبه آکادمی

 
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سنا چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 17:07
خانم وفای عزیز مثل همیشه عالی بود سپاسگزارم.
خانم زری تشکر از شما.
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 21:47
خانم وفا مثل همیشه مطلب را بسیار روان و خوب نوشتید و سپاس از شما.
خانم زری خدا قوت.
همسفر محمد حسین دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 16:16
خداقوت
همسفر فخری دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 12:29
خانم وفا ممنون.خانم زری خداقوت
مسافرامید دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 10:55
خانم وفا مثل همیشه عالی بود تشکر از شما و خانم زری
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic