مثلث درمان
یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 ساعت 08:02 | نوشته ‌شده به دست همسفر مهدی | ( نظرات )
صورت مسئله اعتیاد توسط آقاى مهندس دژاكام در سال 1378 نوشته شد و براى درمان اعتیاد مثلثى ترسیم نمودند كه این مثلث شامل جسم؛ روان وجهان بینی مى باشد. كه تا به امروز یكى از كامل ترین و كاربردى ترین روش هاى درمان اعتیاد در جهان به شمار مىآید. البته اگر به این سه پارامتر نگاه عمیق ترى داشته باشیم خواهیم دانست  كه از این مثلث مى توان براى درمان و همچنین پیشگیرى بیش از 90 درصد از بیمارى ها بهره برد...

حال براى درك بهتر به بررسى هر پارامتر از اضلاع مثلث و تأثیر هر كدام بر دیگر اضلاع و نقش آن ها در درمان بیما رى ها مى پردازیم.

تعامل جسم و روان:

مبحث تعاملات جسم و روان سابقه اى طولانى دارد به گونه اى كه پزشكان و فیلسوفان نامدار قدیمى همواره بر آن پافشارى نموده اند. افلاطون معتقد بود همانگونه كه چشم را بدون سر و سر را بدون بدن نمى توان درمان نمود، بدن را نیز نمى توان بدون درنظر گرفتن روان درمان كرد. ارسطو مى گفت احساسات آدمى بر بدن، و ویژگى هاى آدمى بر روح آن تأثیر مى گذارد. ابن سینا نیز با كمك گرفتن از تجارب پزشكی خویش نمونه هایى از ارتباط و تأثیر متقابل نفس و بدن را بیان كرده است. و همچنین در كنگره 60 ارتباط جسم و روان را به سوار و سواركار تشبیه مى كند.

تأثیرات جسم بر روان:

همان گونه كه بیان شد شرایط جسمانى بر روان تأثیر مى گذارد به نمونه هایى از این تأثیرات اشاره مى كنم.
1. میزان و نوع هورمون هاى غدد از جمله عوامل مؤثر در حالات روانى مى باشند مثلا مقدار سروتونین تأثیر زیادى بر ایجاد برخى حالات روانى مانند افسردگى دارد و همچنین كاهش ترشح غده تیرویید در بزرگسالان علاوه بر آثار جسمانى باعث ضعف حافظه و افسردگى مى شود.

2. تأثیر اسیدى شدن خون و ارتباط آن با خواب آلودگى، كاهش قند خون با اغتشاش شعور، كمبود آهن یا كم خونى و ارتباطش با افسردگى و كمبود منگنز و ایجاد حالات وسواسى نمونه هاى دیگرى از تأثیر محیط داخلى بدن بر سلامت روان شناختى هستند.

تأثیرات روان بر جسم:

در این قسمت به برخى از تأثیرات حالات روانى بر جسم اشاره مى نمایم.
 1. هیجانات مثبت در نشاط و سلامتى بدن تأثیر داشته، همچنان كه هیجانات منفى به ضعف اعصاب و ناراحتی هاى گوارشى و مانند آن منجر مى شود و ترس ها و غم ها در بسیارى از موارد، عمل جذب و هضم را مشكل مى سازد. خشم و غضب جریان خون را تند و تنفس و ضربان قلب را افزایش مى دهند.

2. بدن نیز آسیب هاى روحى و رنج و غم را از خود به صورت امراض روان- تنى نشان مِى دهد كه به شكل عكس العمل هایى در فعالیت عضوی در یكى از دستگاه هاى گوارش، قلب، شش ها، پوست و یا هر كدام از حواس پنج گانه ظاهر مى شود و همچنین بیمارى هاى غدد درون ریز، دستگاه گردش خون یا دستگاه ادرارى و تناسلى را شامل مى شود.

نقش جهان بینى در تعادل جسم و روان:

با بررسى كردن مطالب فوق متوجه می شویم كه ارتباط تنگاتنگى میان جسم و روان وجود دارد و این موضوع براى مشخص گردید كه نقش این دو پارامتر در درمان  چقدر مهم است اما در این جا یك سؤال مهم  پیش مى آید كه ما براى به تعادل رساندن دو ضلع جه راه كارى را باید پیش بگیریم، كه در این مرحله جهان بینى نقش پررنگ و برجسته اى را ایفا مى كند.

نقش جهان بینى در تعادل جسم:

این موضوع كه تغذیه مناسب براى ما چه مى باشد مقدار و زمان مناسب آن چگونه باید باشد و یا آن كه چه تمرینات بدنى با شرایط حال یك فرد تطبیق دارد و چگونه مى توان نگرشى سالم نسبت به جسم خود داشته باشیم، با آموزش جهان بینى و افزایش دانایى امكان پذیر مى باشد. آقاى مهندس مطالب و سى دى هاى مختلفى را در ارتباط با تغذیه مناسب و نقش ورزش در سلامت انسان بیان فرموده اند كه این بیانات قابل استفاده براى تمامى انسان ها مى باشد.
لازم به ذكر است در كنگره 60 در سفر اول علاوه بر موارد ذكر شده براى تعادل و یازسازى سیستم ایكس بدن از داروى شفا بخش OT استفاده میگردد.

نقش جهان بینى در تعادل روان:

این مطلب براى ما مشخص گردید حالات روانى و یا به عبارت دیگر انجام ضد ارزش ها از قبیل كینه، نفرت، حسد، خشم و..... نقشى مهم در عدم سلامت روان و حال خوش انسان ایفا مِىكند و اكثر اوقات بدین صورت آموزش داده مىشد كه این عمل زشت است، بد است اما كسى توضیح مناسبى نمى داد كه چرا نباید این عمل را انجام دهیم و چه اثرى مى تواند در جسم و روان من ایجاد كند و از همه مهم تر راه حل مناسب براى جلوگیرى از ورود و همچنین خروج  این ویروس ها در بخش روان من چه مى باشد. این ها از جمله مواردى بود كه با آموزش و كاربردى كردن جهان بینى امكان پذیر مى باشد.

برداشت و نگاهى دیگر:

بدن انسان همانند یك كارخانه معروف داروسازى عمل مى كند و حتى بیشتر از آن را با كیفیتى بهتر و دوز مناسب تر، هدف گیرى دقیق عضو بدون هیچ گونه عوارض و با بهایى ارزان تر و البته همیشه در دسترس مى باشد. ما انسان ها میلیون ها سال تكامل را پشت سر گذاشته ایم كه در این مدت بدن تمام آزمون و خطاهاى ممكن براى ساختن پادزهر ها و آنتى بیوتیك ها را انجام داده و اكنون در بدن ماست پس چرا نباید از این گنجینه عظیم بهره بردارى كنیم تمام فرایند هاى طبیعى بدن به دست نوعى شعور و خوذآگاهى اداره مى شود كه اگر بتوان با این شبكه ارتباط برقرار كرد، مى شود بیش از 90 درصد بیمارى ها را درمان نمود و براى این موضوع كافى است كه جهان بینى خود را تغییر بدهیم در واقع همه چیز به برداشت و تعبیر و تفسیر ما از ان چه بر ما مى گذرد بستگى دارد اگر اتفاقى را لذت بخش تلقى كنیم موادى در بدن ما ترشح مى شود كه ضد سرطان و بیمارى است و اگر همان اتفاق را با ترس همراه كنیم مواد بیو شیمیایى كه در بدن مان تولید مى شود باعث ضعف دستگاه ایمنى بدن مى گردد.
آقاى مهندس در سرى مكاتبات حسین و بیل مى فرماید:

تخریب در افكار و اندیشه + تخریب سیستم X = نود در صد از بیمارى ها

جالب است بدانید بر طبق آغازنامه آقاى میثم اسماعیل قصاب (بررسى و تحقیقات امارى در مورد اثر درمانى OT) از میان كسانى كه درمان اعتیاد در آن ها صورت گرفته است بیش از 40 درصد از این افراد بیمارى هاى خاصى به غیر از اعتیاد در آن ها بهتر شده است. كه با دقت نظر نسبت به مطالب ذكر شده متوجه خواهیم شد كه استفاده از داروى شفا بخش OT یكى از عوامل مؤثر آن مى باشد و عامل مهم دیگر توجه به آموزش هاى جهان بینى و متون آموزشى و فراگیرى نظم و كابردى كردن آن ها مى باشد كه در روند درمان نقش اساسى را ایفا مى كند.همسفر مهدى لژیون آقاى ابوالفضل شمس ‍‍
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 12:29
سپاس آقای مهدی، مقاله بسیار خوب و آموزنده ای بود.
همسفر محمد حسین دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 16:19
سلام وخداقوت به آقا مهدی ، مقاله بسیار پربار و عالی بود.
همسفر نرگس یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 17:21
باسلام و سپاس خدمت آقای مهدی،با خواندن مقاله شما به جواب سئوالم رسیدم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic